Dauguma ūkininkų jau turbūt spėjo susipažinti su naujuoju Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiu planu, geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės (GAAB) standartais. „Linas Agro“ sėklų prekybos vadovas Sigitas AUGAS įsitikinęs, kad nauji reikalavimai ūkininkams atneš ne tik iššūkių, bet ir naujų galimybių.
„Kaskart išėjus naujiems reikalavimams, ūkiams kyla iššūkių juos įgyvendinant, tačiau tai daryti verta, nes nuo to, kokius įsipareigojimus prisiims, priklausys ir ūkininko už hektarą gaunamų išmokų suma. Nuo šių metų bazinė išmoka ūkiui už hektarą sieks 81 eurą“, – sako S. Augas. Kad gautų šią išmoką, ūkininkas turės laikytis devynių GAAB reikalavimų. Dalis reikalavimų persikelia iš praėjusio laikotarpio, tačiau atsiranda ir naujų.
Sigitas Augas atkreipia dėmesį į GAAB 4 standartą „Apsaugos ruožų išilgai vandentakių įrengimas“, kuris šiais metais praplėstas. Jis siūlo sprendimą, kaip geriausia šiuos nedirbamus žemės plotus apsėti.
„Siekiant apsaugoti paviršinius vandens telkinius nuo žemės ūkio veiklos taršos, žemdirbystė draudžiama apsaugos juostose prie upių ir ežerų (nuo 5 iki 30 m, priklausomai nuo upės ilgio ar ežero ploto), o nuo kitų metų – ir prie melioracijos griovių. Čia negalima naudoti pesticidų, mineralinių ir organinių trąšų. Tad šias juostas siūlome apsėti nereiklia žoline danga. Šiai paskirčiai šiemet išleidome specialų „Dotnuva Seeds“ mišinį Pagriovys, kuris sudarytas iš eraičinsvidrių, raudonųjų eraičinų ir baltųjų dobilų“, – naujieną pristato Sigitas Augas.
Mišinys sudarytas taip, kad sudygusi žolinė danga nereikalautų daug priežiūros. „Eraičinsvidrės greitai sudygsta ir duoda žaliąją dangą. Raudonieji eraičinai auga įvairių tipų dirvose, neduoda daug masės, tad juos lengva šienauti. Baltieji dobilai fiksuoja atmosferos azotą ir taip pamaitina greta jo augančias varpines žoles, labai gerai užpildo tuščius plotus“, – vardija Sigitas Augas.
Be minėtų naujų GAAB standartų, šiais metais paskelbtos ir naujos ekologinės schemos. Ūkininkai, norintys didesnių išmokų, galės dalyvauti pasirinktose ekoschemų programose, kurių iš viso yra penkios.
Sigitas Augas atkreipia dėmesį į kompleksinę ekoschemą „Veiklos ariamoje žemėje“, kurioje pagal atskiras veiklas ūkininkams numatytos išmokos. Pirmoji susijusi su sertifikuotų sėklų naudojimu.
„Valstybė mato, kad Lietuvoje, palyginti su kitomis ES šalimis, naudojama mažai sertifikuotų javų sėklų, todėl susidariusią situaciją sieks pakeisti teikdama paramą sertifikuotai sėklai įsigyti – 16 Eur/ha arba 80 Eur sertifikuotos sėklos tonai. Jei ūkininkas pasinaudos šia parama, mano skaičiavimu, susidarys 10–20 Eur/ha skirtumas tarp sertifikuotos ir savo ūkyje ruoštos sėklos. Ar tai didelė investicija, priklauso nuo požiūrio, bet ji tikrai atsipirks ir atneš ūkiui papildomos naudos. Juk kuo profesionaliau paruoštos sėklos, kuo geriau išbeicuotos, tuo didesnis derliaus potencialas. Augalai auga tolygiau, mažiau vienas kitą nustelbia. Paramą bus galima gauti sėjant sertifikuotus kviečius, miežius, kvietrugius, avižas, rugius, speltas, grikius, pupas, žirnius, lubinus, vikius, pašarines žoles ir jų mišinius. „Dotnuva Seeds“ visų jų gali pasiūlyti, tik reikia kreiptis į jus konsultuojantį „Linas Agro“ agronomą“, – pataria Sigitas Augas.
Toje pačioje kompleksinėje ekoschemoje „Veiklos ariamoje žemėje“ nurodoma dar viena galimybė ūkininkui gauti paramą – numatyta 139 Eur/ha išmoka už tarpinių pasėlių sėjimą.
„Veikla „Tarpiniai pasėliai“ skatinama auginti augalus, svarbius dirvožemio kokybei išsaugoti. Ir čia dirvožemio kokybės išsaugojimas svarbus ne tik trumpalaikėje, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje. Tvarioji žemdirbystė tuo ir išskirtinė – ne tik garantuoja gausesnį derlių artimiausiu periodu, bet ir užtikrina jį ateityje. Tarpiniai pasėliai užtikrina biologinę dirvožemio įvairovę, stabdo azoto išplovimą žiemos periodu, skatina humuso susidarymą, gerina lauko drėgmės režimą, mažina dirvos piktžolėtumą ir dar daug kitų privalumų“, – tarpinių pasėlių naudą vardija Sigitas Augas.
Tarpiniams pasėlims auginti „Linas Agro“ sėklų prekybos vadovas rekomenduoja šiuos „Dotnuva Seeds“ mišinius: Dotnuva Green Raps, Dotnuva Green Bio Mass, Dotnuva Green 2, Dotnuva Green N-fix, Dotnuva Green 1. Šiuos mišinius galima įsigyti kreipiantis į „Linas Agro” regioninius agronomus.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)