Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Verslo informacija
Modernus pieno ūkis: lengvesnis darbas, didesnis primilžis

Kaip palengvinti darbą pieno ūkyje? Kaip sumažinti pieno gamybos savikainą, didinti darbo efektyvumą ir ekonominę naudą? Sprendimų yra ir jie pristatyti UAB „Dotnuva Baltic“ seminare „Pieno ūkio modernizavimas 2021“.

UAB „Dotnuva Baltic“ technologiniai sprendimai – tai melžimo, šėrimo, tvartų įranga kartu su konsultavimu ir projektavimo darbais. Svarbiausieji iš jų – olandiškieji BouMatic melžimo robotai, suomiškosios šėrimo sistemos Pellon, vokiški pašarų maišytuvai-dalytuvai Siloking – pristatyti virtualiame seminare pieno gamintojams.

Kaip ryžtis permainoms ir kokia jų nauda, kolegoms žemdirbiams papasakojo Žemaitijos ūkininkas Žydrūnas Jonušas.

Ūkininkus su ES paramos ūkiui modernizuoti galimybėmis, finansiniais jos aspektais supažindino bendrovės „Investra“ vadovas Gediminas Liaudanskas, finansavimo sprendimus žemės ūkio verslo plėtrai pristatė „Swedbank“ atstovė Lina Sparnauskienė.

Naujovė rinkoje – dvigubi BouMatic robotai

UAB „Dotnuva Baltic“ fermų įrangos projektų vadovas dr. Genadijus Vorobjovas seminare pristatė BouMatic automatines sistemas pieno ūkiui. BouMatic – vienas iš pagrindinių melžimo prekės ženklų visame pasaulyje. Rinkoje gerai žinomi šio gamintojo melžimo robotai ir automatizuotos aikštelės. Tai visiškai naujas požiūris į automatinį melžimą, kurio privalumai yra gyvūnų gerovė, lengvesnė jų priežiūra ir pačios sistemos saugumas.

„450 ūkių, laikantys nuo 50 iki 150 karvių, yra potencialūs melžimo robotų ir automatinių sistemų pirkėjai. Vokietijos ekspertų teigimu, iki 2025-ųjų fermose, kuriose yra nuo 50 iki 250 karvių, dominuos melžimo robotai“, – europines tendencijas pristatė G. Vorobjovas. Daugumoje ES šalių jau yra įdegtos BouMatic melžimo automatinės sistemos.

UAB „Dotnuva Baltic“ fermų įrangos projektų vadovas dr. Genadijus Vorobjovas seminare pristatė BouMatic automatines sistemas pieno ūkiui

BouMatic yra vienintelisrobotas, kuris melžia iš galo – melžikliai ant spenių uždedami tarp užpakalinių kojų, tokiu būdu sumažinama karvės galimybė spardytis.

Šią technologiją yra užpatentavę amerikiečiai. Melžimas iš galo vykdomas su melžimo robotais BouMatic GEMINI MR-S1 ir MR-D1. GEMINI melžimo robotas saugus karvėms, vartotojui ir pačiai melžimo sistemai. Karvė negali sugadinti roboto ,,rankos“, nes ji įtaisyta už melžimo zonos. 

BouMatic GEMINI – vientisas įrenginys, kurį galima greitai sumontuoti ir naujame, ir rekonstruotame tvarte. Net 6 tokie robotai dirba senuose Labūnavos žemės ūkio bendrovės tvartuose.  

Rinkoje jau pasirodė dvigubi melžimo robotai BouMatic GEMINI, kuriuose viena melžimo ranka vienu metu melžia dvi greta stovinčias karves, o tai, G. Vorobjovo teigimu, didina melžimo efektyvumą. Dvivietis robotas gali aptarnauti per 100 karvių. Dėl įmontuotos hidraulinės pavaros ir pažangiausių PLC technologijų roboto ranka juda labai tiksliai.

Tai labai patikima ir ypač Prancūzijoje populiari technologija, kur pusė BouMatic robotų yra dviviečiai. Dviviečio roboto kaina yra mažesnė negu perkant du atskirus, taip pat ir servisas atsieis pigiau. Garantija suteikiama 2 metams, o patirtis rodo, kad BouMatic robotas tarnauja ir 10 metų.

Dvigubame melžimo robote BouMatic GEMINI viena melžimo ranka vienu metu melžia dvi greta stovinčias karves

Kodėl BouMatic robotai itin patinka karvėms? „Todėl, kad robote atviras vaizdas – karvė jaučiasi lyg būtų su banda. Karvės stovi laisvai, bet yra viena šalia kitos. Dvigubo melžimo roboto sistemoje jos stovi viena šalia kitos be jokių pertvarų ir gali melžtis laisvai, švelniai ir patogiai“, – kalbėjo G. Vorobjovas.  

BouMatic melžimo sistemos pritaikytos prie karvės fiziologijos. Melžimo režimas nustatomas individualiai pagal kiekvienos karvės poreikius. Identifikavimo sistema atpažįsta karvę, nustato, ar laikas ją melžti ir kiek koncentruotų pašarų jai duoti. Pažangiausia 3D kamera fiksuoja spenius ir nustato, kur prijungti melžiklius.

Yra žinoma, kad prisilietus prie karvės tešmens per 60-90 sek. turi būti uždėti melžimo aparatai – robotas tai atlieka nepriekaištingai. Optimaliai sureguliuotas pirminio melžimo procesas: atskiru kaušeliu kiekvienas spenys atskirai nuplaunamas ir pastimuliuojamas, numelžiamos pirmosios čiurkšlės. Pasibaigus paruošimui, pažangiausia 3D kamera fiksuoja spenius ir nustato, kur prijungti melžiklius, tada pradedamas melžimas. Po melžimo speniai dezinfekuojami.

Melžimo procesas nuolatos sekamas įvairiais jutikliais ir matavimų prietaisais. Sistema aiškiai ir nedelsiant siunčia signalą apie bet kokius nukrypimus nuo melžimo proceso. Reikalui esant, šie duomenys gali būti perduodami į išmanųjį telefoną ar kompiuterį.  

Robote atviras vaizdas, todėl karvė jaučiasi lyg būtų bandoje

UAB „Dotnuva Baltic“ taip pat siūlo laisvo ir priverstinio karvių judėjimo tvarte sprendimus. Bet, pasak lektoriaus, jau pačiame robote gali būti sumontuoti selekciniai vartai, galintys nukreipti karves atgal į bandą, sėklinimui ar atskirti sergančias.

„Aišku, bandai reikia valdymo sistemos, kuri būtų patogi naudoti ir ūkininkui, ir veterinarijos gydytojui ar kitam specialistui ir kurios teikiamą informaciją būtų galima matyti ne tik roboto ekrane, bet ir kompiuteryje ar išmaniajame telefone“, – pabrėžė G. Vorobjovas.     

Laikantiems daugiau kaip 250–1000 karvių, UAB „Dotnuva Baltic“ siūlo automatines melžimo aikšteles – jos yra ekonomiškesnės. Visiškai automatinė karuselė yra maždaug 2,5 karto brangesnė nei standartinė tokio paties dydžio ir našumo karuselė.

G. Vorobjovas akcentavo, kad įmonės serviso tarnyba dirba 24 val. per parą 7 dienas per savaitę, centrinis atsarginių dalių sandėlis yra Lietuvos viduryje – Kėdainių rajone, tad specialistai reaguoja labai greitai.

Šėrimo sistemų nauda ūkiui

Šėrimas – dar viena sritis, kuri užima daug ūkininkų laiko ir reikalauja fizinių jėgų. Todėl pieno gamintojai ir šiuo klausimu ieško automatinių sprendimų. Pellon siūlo visiškai automatizuotas su šėrimo virtuve, pusiau automatizuotas ir diržines šėrimo sistemas. Visos šios sistemos didina primilžį ir taupo darbo laiką.

Pasak G. Vorobjovo, šėrimo diržus, kuriais paduodamas pašaras ir padalijamas 12 kartų per parą, galima pagaminti iki 160 m ilgio.

Pašarų pristūmėjus „Dotnuva Baltic“ bendrovėje galima rinktis vokiečių arba amerikiečių gamybos – priklausomai nuo noro ir galimybių. Taip pat siūlomas ir automatizuotas kreikimas (net su dulkių surinkimu) bei mėšlo šalinimas.

Ūkininkas Žydrūnas Jonušas: „Išleidau karves į kurortą“

Žydrūno Jonušo ūkyje (Šilalės r.) karves nuo praėjusių metų gegužės melžia BouMatic MR-S2 robotas, o pašarus dalija pusiau automatinė šėrimo sistema Pellon.

„Išleidau karves į kurortą“, – šypsosi ūkininkas. Seminare apie naujoves ūkyje klausinėjusiems kolegoms ūkininkams Žydrūnas sakė, kad įdiegus naujas technologijas iš esmės pasikeitė darbų kokybė. Robotizuotame ūkyje mielai padeda 16-metis sūnus, o samdomų darbuotojų nebeliko. Iš tiesų gerų ūkio darbininkų visada trūko ir tai buvo viena svarbiausių priežasčių, paskatinusių modernizuoti ūkį, kad jame galėtų dirbti tik šeimos nariai.

Išbrokuoti kaip netinkamos robotui neteko nė vienos karvės. G. Vorobjovas pastebėjo, kad uždėti melžiklius ant visų spenių leidžia itin tiksli BouMatic roboto 3D kamera.

Melžimo robotas ir šėrimo sistema leido padidinti primilžį, pagerėjo karvių sveikatingumas ir pieno kokybė, reikšmingai sumažėjo somatinių ląstelių skaičius. Banda padidėjo nuo 55 iki 70 karvių, bet dalis būna užtrūkusių, tad vieno roboto kol kas užtenka.

„Apsisprendimas buvo tik toks – modernizuoti ūkį arba uždaryti. Pasirinkau pirmąjį kelią ir nesigailiu“, – sako Ž. Jonušas, pagalvojantis ir apie tolesnę ūkio plėtrą.

Savaeigis pašarų maišytuvas-dalytuvas Siloking – „viskas viename“

UAB „Dotnuva Baltic“ produktų vadybininkas dr. Romualdas Mankevičius kaip alternatyvą šėrimo robotams pristatė žinomo Vokietijos gamintojo Siloking prikabinamus ir savaeigius pašarų maišytuvus-dalytuvus. Tai, pasak specialisto, kokybiška ir patikima, su racionaliais sprendimais technika.

Prikabinami trijų sraigių ir ašių Siloking maišytuvai-dalytuvai gaminami nuo 5 kub. m iki 45 kub. m talpos. „Lietuvoje Siloking prikabinami maišytuvai gerai žinomi, jie dirba ne viename šimte ūkių, tad žinome mūsų ūkininkų patirtį – ji tikrai gera“, – sakė R. Mankevičius.

UAB „Dotnuva Baltic“ produktų vadybininkas dr. Romualdas Mankevičius pristatė kokybiškus ir patikimus žinomo Vokietijos gamintojo Siloking prikabinamus ir savaeigius pašarų maišytuvus-dalytuvus

Pasak jo, „Dotnuva Baltic“ Siloking  maišytuvais-dalytuvais prekiauja daugiau kaip 15 metų ir visa technika dar dirba, nors ir pakeitusi šeimininkus: „Ūkininkai Siloking dalytuvus keitė į didesnės  talpos, tobulesnius, su daugiau galimybių Siloking. Bet ir naudoti šio gamintojo dalytuvai turi didelę paklausą, nes tai efektyvi technika, ypač, kai nereikia toli važiuoti.“

Tačiau esant didesniam atstumui tarp fermų, šėrimo tranšėjų, tinkamiausias sprendimas – savaeigis maišytuvas-dalytuvas Siloking. Ši mašina – tai „viskas viename“, labai tinkanti šiam laikmečiui, kai gamyba tampa vis intensyvesnė, o pieno savikainą reikia mažinti.

Rinkoje yra 5 savaeigių pašarų maišytuvų-dalytuvų Siloking modeliai nuo 13 m³ iki 32 m³ talpos.

„Tai universali ir naši mašina, ir ji mažina pašarų, kurie sudaro didelę pieno gamybos savikainos dalį, kaštus dėl tikslaus pakrovimo, tuo pačiu optimizuoja primilžį, nes didėja pašarų ėdamumas, virškinamumas, saugo gyvulių sveikatą, trumpina darbo trukmę, naudoja mažiau kuro, padeda išvengti kartotinio siloso įkaitimo“, – vardijo savaeigio dalytuvo privalumus R. Mankevičius.

Savaeigis maišytuvas-dalytuvas Siloking – šio laikmečio technika, kai gamyba tampa vis intensyvesnė, o pieno savikainą reikia mažinti

Vokietijoje atlikti praktiniai bandymai įrodė, kad savaeigis dalytuvas vienos tonos pašarų krovimui, maišymui ir dalijimui sunaudoja iki 25 proc. mažiau degalų ir pašarą paruošia per dvigubai trumpesnį laiką.

Oldenburgo Žemės ūkio rūmai atliko lyginamuosius bandymus: buvo užmaišyta po 3,9 t ir po 1,4 t pašarų ir su savaeigiu, ir su prikabinamu dalytuvu. Savaeigių rezultatai: savaeigis dirbo 36 min. ir sunaudojo 8,5 litro degalų (0,8 l tonai pašarų), o dirbant su prikabinamu 75 min. buvo sunaudota 11,3 litro degalų (8,3 l traktoriui ir 3 l ratiniam krautuvui, tonai pašarų pakrauti ir užmaišyti – 1,06 l).

„Net ir turint modernius siloso pjautuvus, jie kol kas neprilygsta tam, kaip su freza atpjauna savaeigis dalytuvas. Atpjaunama tolygiai, silosas nebyra, sumažinamas vėlesnis įkaitimas. Ir viskas valdoma viena daugiafunkcine svirtimi. Tai ateities technologija, kuri taupo laiką ir resursus“, – pabrėžė UAB „Dotnuva Baltic“ produktų vadybininkas.

Užsakymo Nr. 10694

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
    Visos apklausos