


Vasarą 78 proc. per metus Lietuvoje paaugęs pieno supirkimo kainos pokytis rugsėjį ėmė mažėti. Dėl išaugusių energetikos kaštų, besitraukiančio vartojimo ir pieno produktų didmeninių kainų mažėjimo eksporto rinkose pieno perdirbėjai kainą mažina apie 10 proc., o gamintojus neramina vyraujantis nestabilumas.
Didžiausio Baltijos šalyse pieno perdirbimo kooperatyvo „Pienas LT“ valdybos pirmininko Tomo Raudoniaus teigimu, kooperatyve taikoma pieno supirkimo kainodara taip pat reaguoja į išvardytus veiksnius ir šalies rinką, tačiau kooperacijoje yra būdų, kaip stabilizuoti svyruojančias pieno kainas.
„Nepaisant to, kad mūsų mokama kaina šiais metais visada buvo ir yra aukštesnė už rinkos vidurkį, kooperatyvo nariams papildomai kuriama pridėtinė vertė – kaupiant pajinį kapitalą ir išmokant pelną. 2021 m. už kiekvieną toną bazinio pieno ūkiams padalyta po 12 Eur pridėtinės vertės. Planuojama, kad šiemet uždirbta suma viršys 40 Eur/t, iš kurių dalis taip pat pasieks narių sąskaitas“, – teigia T. Raudonius.
Kooperatyvo kūrimosi pradžioje į narių gretas įstojusi Kėdainių r. ūkininkė Erlenda Turskienė dėl kainų pokyčių sako esanti rami, nes nariai kaupia lėšas gerais laikais rezerve, kuris panaudojamas kainos kritimo laikotarpiu. Be to, kas mėnesį mokama kaina už pieną neatspindi „Pienas LT“ narių metinių pajamų.
„Nors pieno supirkimo kaina mažėja ir kooperatyvo nariams, tačiau ankstesniais mėnesiais narių sprendimu kauptas rezervas, kuris einamuoju laikotarpiu leidžia sušvelninti pajamų mažėjimą. Be to, esame ne tik pieno gamintojai, bet ir kooperatyvo savininkai, todėl pasibaigus metams įmonės uždirbto pelno paskirstymas yra mūsų pačių rankose“, – teigia E. Turskienė. – Kooperacijos nauda akivaizdi, tad kviečiame pieno gamintojus priimti sau naudingą sprendimą ir tapti ne tik gamyklos bendrasavininkais, bet ir sprendimų priėmėjais.“
Pasak „Pienas LT“ Žaliavų padalinio vadovo Mindaugo Čėjausko, labai svarbu, kad kooperatyvas turi galimybių sumažinti svyruojančias pieno kainas, tačiau esmė yra lygybės principu pagrįsta „Pienas LT“ kainodara.
„Kooperatyve taikoma pieno supirkimo kainodara pagrįsta logistikos kaštų logika. Tai reiškia, kad visi kooperatyvo nariai už pristatytą pieną į įmonę gauna vienodą rinkos kainą, nepriklausomai nuo to, kokį pieno kiekį tiekia. Skirtumą tarp stambiausių ir smulkesnių ūkių pieno kainos sudaro tik surinkimo kaštai“, – sako M. Čėjauskas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Lauko dienoje – nuo kukurūzų veislių iki gyvulių ūkiams skirtos technikos
2023-09-28 -
„Grūdo kelias 2024“ pradeda savo kelionę per Lietuvą
2023-09-27 -
„Pieno tyrimams“ jau 30 metų
2023-09-27
Skaitomiausios naujienos
-
Paskelbti didžiausi Lietuvos žemvaldžiai
2023-09-18 -
Kai kur saugomų teritorijų žemėlapiai jau patvirtinti
2023-09-22 -
Galvijų supirkimo kainą mažina net vadybininko atvykimas į ūkį
2023-09-14
(0)