Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Kaip paruošti sodą šaltajam sezonui?

Vis labiau blėstant rudeniškų dienų šilumai ir naktimis žemės paviršių jau stingdant pirmiesiems šalčiams susimąstome ir apie tai, kad atėjo laikas paruošti savo sodą bei daržą šaltajam sezonui.

Be abejo, orai dar leidžia be didelio vargo pasirūpinti savo aplinka, todėl nelaukiant pirmojo sniego derėtų pasirūpinti ne tik šalčio prisibijančiais augalais – sode pamažu įsivyraujantis ramybės metas reikalauja nemažiau dėmesio nei ankstyvas pavasaris.

Atlikę būtiniausius darbus rudenį, atšilus orams galėsite džiaugtis kur kas labiau akį džiuginančiu vaizdu pro langą, o žiedai ir derlius darbščiausius pradžiugins dar anksčiau.

Skirkite laiko augalų priežiūros darbams 

Bene daugiausia dėmesio rudenį pareikalauja įvairiausi augalai. Darbus pradėkite nuo paprasčiausio nužydėjusių bei nuvytusių augalų dalių pašalinimo. Pageltusius, gyvybės stokojančius lapus bei žiedus pašalinkite specialiomis žirklėmis – sekatoriumi. Atlikę šį darbą nepamirškite durpėmis ar eglių šakomis uždengti lepesnių augalų šaknų – kone visoms lauke žiemojančioms rūšims tokia apsauga yra būtina.

Svogūninių gėlių, tokių kaip kanai, jurginai, kardeliai, frezijos bei kitos, stiebus derėtų nukarpyti pagal konkrečias rekomendacijas, kurių gausu internete, o svogūnėlius iškasti ir kartu su žeme patalpinti vėsioje, tačiau ne drėgnoje ir gerai vėdinamoje patalpoje. Per žiemą būdami rūsyje, verandoje ar kitoje sandėliuko paskirtį turinčioje vietoje išsaugos gyvybę, o pavasarį pasodinus šiuo augalus lauke neužilgo galėsite džiaugtis margaspalviais žiedais.  

Vėlyvą rudenį taip pat rekomenduojama atlikti ir sodo apžiūrą – pašalinti negyvus ar dažnai sergančius vaismedžius, lapams nukritus galimas ir genėjimas. Šiam pasitelkite tik aukštos kokybės įrankius – rinkitės specialius, skirtus genėjimui.

Priešingu atveju, ypač naudodami ne itin aštrias ar nepagaląstas priemones, rizikuojate stipriai pažeisti vaismedžių ar vaiskrūmių žievę bei kamieno struktūrą, todėl pavasarį galite sulaukti mažiau žiedų bei skurdesnio derliaus. Tiesa, profesionalių aukštapjovių, akumuliatorinių gyvatvorių žirklių bei genėtuvų kainos yra išties nemažos, todėl Šeimos Kredito Unija siūlo pasinaudoti papildomo finansavimo galimybėmis ir įsigyti jų ypač lanksčiomis sąlygomis. 

Kaip bebūtų, dengti ar mulčiuoti vaismedžių labai neskubėkite – nesant dideliems šalčiams, šie gali tiesiog iššusti, todėl pjuvenas, durpes ar eglių šakas naudokite tik tuomet, kai žemė ima šalti daugiau nei -10°C. Prie tokios temperatūros itin svarbu saugoti slyvas, trešnes ir persikus – lietuviškuose soduose labiau paplitusios obelys ir kriaušės tokius šalčius įprastai atlaiko kur kas geriau. 

Pasirūpinkite derlinga žeme

Rudenį taip pat svarbu pasirūpinti ir daržo plotu – čia derėtų atlikti bent keletą svarbiausių darbų. Pradėkite nuo daržovių likučių pašalinimo – išraukite ir išmeskite nuimto derliaus stiebus, jei šie dar likę žemėje. Taip pat derėtų pašalinti ir įvairias pagalbines priemones, kurias naudojate agurkų, moliūgų, cukinijų ar šparaginių pupelių palaipoms. Jei šios dar geros būklės – neišmeskite, o sausame sandėliuke ar garaže ir išsaugokite jas kitiems metams.

Sutvarkę žemės paviršių, pasirūpinkite suarimu ar bent jau perkasimu. Toks žemės išjudinimas padės išvengti didelio piktžolių bei kenkėjų kiekio pavasarį, o aeruotas dirvožemis pasižymės geresnėmis derlingumo savybėmis. Norėdami dar labiau pagerinti žemės kokybę, pasirūpinkite rudeniniu tręšimu – naudokite mėšlą, mineralines trąšas ar perpuvusį kompostą, taip pat atlikite nukalkinimo darbus ar įterpkite durpių – šie rudens darbai užtikrins jūsų stalo gausą jau ateinančio derliaus sezono metu.

Užsakymo Nr. 11418
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
Visos apklausos