Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Kaip išsirinkti trąšų barstomąją pagal ūkio poreikius?

Kėdainiai. Mineralinės trąšos sudaro gana nemažą ūkio sąnaudų, reikalingų žemės ūkio produkcijai užauginti, dalį. Kaip sumažinti šias išlaidas, kiekvienas ūkis sprendžia individualiai, tačiau, be abejo, svarbus vaidmuo tenka ir trąšų barstomajai.

Tad kaip išsirinkti tinkamą trąšų barstomąją, kuri – ne prabangos prekė, o būtinas darbo įrankis kiekviename ūkyje? Kaip neapsigauti ar nepasiduoti kitų įtakai, madai, o įsigyti tokią techniką, kuri gerokai palengvins darbus, o jos galimybes bus galima išnaudoti maksimaliai?

Prieš apsisprendžiant, kokią mašiną rinktis, svarbu įsivardyti ūkio poreikius. Ar norima dirbti taip, kaip lig šiol su gana paprasta, hidrauliškai valdoma trąšų barstomąja (ne paslaptis, kad šio tipo mašinų galima rasti beveik kiekviename ūkyje, mat jomis dauguma ir pradėjo dirbti), ar norima dirbti tiksliau, lengviau, paprasčiau ir žengti pirmąjį žingsnį tiksliojo ūkininkavimo link. O gal jau laikas investuoti į išmaniąją GPS valdomą trąšų barstomąją ir pradėti ūkininkauti itin tiksliai?

Kverneland Exacta TL GEOSPREAD

Trąšų barstomąsias pagal kiekvieno ūkio poreikius gali pasiūlyti bendrovė „Dotnuva Baltic“, mūsų šalies žemdirbiams pristatanti žemės ūkio technikos gamintojos „Kverneland“ mašinas. Įmonės asortimente – nuo paprasčiausių hidrauliškai valdomų iki pačių išmaniausių trąšų barstomųjų, kurias valdo GPS ir automatinės sistemos, ypač tiksliai apskaičiuojančios trąšų normą net nelygios konfigūracijos laukuose ir leidžiančios trąšas išberti kintamomis normomis pagal dirvožemio tyrimų rezultatus.

Svarbu ne vien kompiuteris

Pasak bendrovės vadybininko Algimanto Gyvio, pasilengvinti darbus aktualu kiekvienam ūkiui, todėl daugelis jų įsivaizduoja, kad trąšų barstomoji dirbs automatiškai, jei kartu su ja bus įsigyjamas ir jos valdymo kompiuteris. Tuo ne viena įmonė ir naudojasi, parduodama barstomąsias su kompiuteriais, bet be svėrimo sistemos.

„Tačiau norint, kad didžiąją dalį darbo automatiškai atliktų barstomoji, labai svarbi yra svėrimo įranga. Įvedus į barstomosios kompiuterį tam tikrus koeficientus, galima trąšas barstyti vienoda norma keičiant važiavimo greitį, bet to neužtenka. Turint barstomąją su svėrimo sistema galima išlaikyti reikiamą normą ir užtikrinti vienodą trąšų byrėjimą“, – sako vadybininkas.

Jis atkreipia dėmesį į tai, kad trąšų byrėjimo tolygumui įtakos turi trąšų forma, frakcijos dydis, drėgnumas, kuris gali būti nevienodas skirtinguose trąšų maišuose. Greičiausiai byra stambios trąšų granulės, kurios pirmiausia ir nusėda ant trąšadėžės dugno, todėl automatinė svėrimo sistema šiek tiek pridaro sklendę ir sumažina jų byrėjimą. Trąšoms baigiantis, trąšadėžėje lieka smulkesnės frakcijos trąšos, kurios byra lėčiau, todėl svėrimo sistema automatiškai pradaro sklendę, tokiu reguliavimu užtikrindama trąšų byrėjimo tolygumą visame lauke.

Bendrovės „Dotnuva Baltic“ vadybininkas Algimantas Gyvis

Pasak A. Gyvio, šio tipo barstomosios, kurios labai palengvina ūkininkų darbą ir yra pirmasis tiksliojo ūkininkavimo žingsnis, įperkamos bet kokio dydžio ūkiams, net patiems mažiausiems.

Kaip tręšti sumaniai netaisyklingos formos laukuose?

Išmaniausiose tiksliajam ūkininkavimui skirtose gamintojo „Kverneland“ trąšų barstomosiose svarbų vaidmenį atlieka ne tik valdymo kompiuteris, itin tiksli svėrimo sistema su posvyrio (Reference) jutikliu, leidžiančiu trąšas sverti 1 kg tikslumu, nepriklausomai nuo kalvotumo, važiavimo greičio ar vibracijų, bet ir automatinio valdymo sistema su GPS.

„Dirbant su šio tipo barstomosiomis, pirmiausia apvažiuojamas laukas, nubrėžiamas jo kontūras, kad važiuojant lauku pirmyn ir atgal pati sistema automatiškai galulaukėse galėtų uždaryti ir atidaryti trąšų byrėjimą bei kontroliuoti tręšimo sekcijas pagal lauko konfigūraciją. Tai yra siaurinti trąšų bėrimo plotį tiek iš kairės, tiek iš dešinės pusės, nepriklausomai nuo to, iš kurios pusės įvažiuojama į netaisyklingos formos lauką“, – išmaniosios barstomosios privalumus pabrėžia A. Gyvis.

Trąšų bėrimas kintama norma, kairėje ir dešinėje pusėje beriama atskirai

Jo teigimu, netaisyklingos formos laukuose, barstant trąšas su išmaniąja įranga, yra didžiausios galimybės sutaupyti, o nuo tokių laukų skaičiaus priklauso ir mašinos atsiperkamumas. Nors sumaniai tręšti nelygios konfigūracijos laukus, neberiant trąšų ten, kur nereikia, aktualu įvairaus dydžio ūkiams, tačiau finansiškai naudingiausia ūkiams, turintiems daug netaisyklingos formos laukų.

Išmaniųjų barstomųjų privalumų yra ir daugiau. Ypač jos praverčia tręšiant kintamomis normomis, remiantis dirvožemio tyrimo duomenimis ir beriant trąšas pagal poreikį tiek, kiek reikia, ir tik tose vietose, kur reikia.

„Tręšiant kintama norma, subalansuojamos maisto medžiagos dirvožemyje, pasėlis nepertręšiamas, tampa tolygus. Tai leidžia ne tik sumažinti trąšų kiekį, sutaupyti nemažai pinigų, bet ir garantuoja sklandų derliaus nuėmimą, ypač dirbant plačiabariais javų kombainais. Grūdai subręsta vienodai, pasėlis nesugula, todėl nepatiriami nuostoliai dėl neiškultų ar ant žemės sudygusių javų“, – pastebi bendrovės „Dotnuva Baltic“ specialistas.

Apsispręsti gali padėti išmani programėlė

Daugumai ūkininkų sunku apsispręsti, kokią trąšų barstomąją pasirinkti, kuri geriausiai tiks konkrečiai jo ūkiui ir leis daugiausia sutaupyti. „Į šiuos klausimus kiekvienas ūkininkas turi atsakyti pats, tačiau kompanija „Kverneland“ į pagalbą siūlo nemokamą išmaniąją programėlę, kurią galima rasti internete. Joje pagal ūkio dydį, sunaudojamą trąšų kiekį ir laukų konfigūraciją paskaičiuojama, kiek galima sutaupyti dirbant su skirtingo tipo trąšų barstomosiomis“, – programėlę pristato A. Gyvis.

Išmanioji Kverneland programėlė paskaičiuoja barstomosios atsipirkimą

Programėlės pateikiama piniginė išraiška gali padėti apsispręsti, ar verta investuoti į išmaniąją trąšų barstomąją. „Tiesa, programėlė nepaskaičiuos, kiek galima sutaupyti tręšiant kintamomis normomis, tačiau ekonomiškai tai tikrai bus naudinga. Tikėtina, kad stambiame ūkyje išmani barstomoji gali atsipirkti net ir per metus, o svarbiausia tai, kad ji palengvina kitus technologinius procesus, tokius kaip javų nuėmimas“, – tiksliojo tręšimo nauda neabejoja A. Gyvis.

Užs. Nr. 10065

Skaitykite daugiau: https://manoukis.lt/naujienos/verslo-informacija/mobilios-grudu-dziovyklos-maziems-ir-vidutiniams-ukiams

Užsakymo Nr. 10066

Užs. Nr. 10065

Skaitykite daugiau: https://manoukis.lt/naujienos/verslo-informacija/mobilios-grudu-dziovyklos-maziems-ir-vidutiniams-ukiams
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.