Kėdainiai. Maišytuvais-dalytuvais ruošiant pašarus gyvuliams šerti užtikrinama, kad visi pašaro komponentai bus vienodai suėdami, o svarbiausia – į gyvulių virškinamąjį traktą vienu metu pateks visos reikiamos maisto medžiagos. Tad kaip išsirinkti ūkiui geriausiai tinkamą pašarų maišytuvą-dalytuvą?
Pasak bendrovės „Dotnuva Baltic“ pašarų ruošimo technikos specialisto dr. Romualdo Mankevičiaus, pirmiausia dėmesį reikėtų atkreipti į svėrimo mechanizmus, maišymo sraiges, t. y. tuos techninius sprendimus, kurie lemia kokybišką pašaro paruošimą, mat nuo to priklauso ne tik kaip pašaras bus ėdamas ir įsisavinamas, bet ir gyvulio sveikata bei produktyvumas.
„Ruošiamas pašaras negali būti nei per stambus, nei per smulkus. Jei bus per stambus, gyvuliai išsirinks jiems labiausiai patinkančias pašaro dalis, jei per smulkus – bus pakenkta virškinimo fiziologijai, atrajojimo procesui, o tai mažina maisto medžiagų įsisavinimą, didina pašarų sąnaudas“, – pabrėžia R. Mankevičius.
Ieškant savo ūkiui geriausiai tinkančios mašinos, reikia įvertinti ne vieną dalyką, pradedant šeriamų gyvulių skaičiumi, baigiant konkretaus tvarto specifika, nes ne viename ūkyje pasirinkimą labai apriboja įvažiavimo į tvartą aukštis ir šėrimo tako plotis.
„Tad pirmiausia reikia pagalvoti apie gyvulius – kiek jų ir kokiu racionu šersime, t. y. visus vienodu ar kiekvienai gyvulių grupei bus sudaromi atskiri racionai. Kitas klausimas – ar mašina tilps į tvartą, koks šėrimo takų plotis, nes nuo to priklausys ir pašaro išdalijimo galimybės. Ar galima pašarą dalyti į vieną tvarto pusę, o grįžtant – į kitą, ar yra galimybės iš karto šerti abiejų pusių gyvulius? Bet susigundžius vienu metu pašarą dalyti į abi puses, kas yra labai patogu, reikia pagalvoti, ar užteks viename maišytuve esančių pašarų visiems gyvuliams tvarte pašerti“, – pastebi specialistas.
Ieškant savo ūkiui geriausiai tinkančio pašarų maišytuvo-dalytuvo, reikia atsižvelgti ne tik į šeriamų gyvulių skaičių, bet ir į konkretaus tvarto specifiką, pašaro išdalijimo galimybes
Kokios talpos mašiną rinktis, gali padėti apsispręsti per parą ar vienu metu sušeriamų šienainio ritinių skaičius. Pavyzdžiui, jei sušeriami 3–4 ritiniai, galėtų tikti 12 m3 talpos pašarų maišytuvas-dalytuvas, jei 4–5 – 14 m3, jei 5–6 – 16 m3 talpos mašina.
Tai - svarbiausi klausimai, kuriuos, R. Mankevičiaus teigimu, sau ir technikos prekybos atstovui turėtų užduoti kiekvienas pašarų maišytuvo-dalytuvo savo gyvulininkystės ūkiui ieškantis ūkininkas.
„Pirmasis maišytuvas-dalytuvas mums nieko nekainavo“
Kėdainių rajone nuo 1992 m. mišrų augalininkystės ir pienininkystės ūkį valdantys Erlenda ir Laimutis Turskiai pašarų maišytuvu-dalytuvu ruošti mišinius ir šerti gyvulius pradėjo maždaug prieš penkiolika metų. Pasirinko vokišką Siloking mašiną, nes su Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos darbuotojais lankantis Lenkijos pieno ūkiuose jų savininkai labai gyrė šio gamintojo mašinas, jų patikimumą ir maišymo kokybę, kaip svarbiausius dalykus išskirdami sumažėjusį rankinio darbo poreikį ir gerokai padidėjusį pieno kiekį.
„Nors pašarų maišytuvą-dalytuvą įsigijome išperkamąja nuoma, tačiau paskaičiavome, kad, atmetus žmogui mokamą algą ir pridėjus pinigus, gautus už pieno kiekio padidėjimą ir kokybės pagerėjimą, jis mums nieko nekainavo. Būtent tai mums sakė ir lenkų ūkininkai, drąsindami nebijoti įsigyti šią mašiną“, – sako E. Turskienė, prisimindama, kaip lig tol gyvulius šėrė su arkliais sunkiausią darbą atlikdami rankomis.
Pradėjus gyvulius šerti pašarų maišytuvu-dalytuvu, ne tik palengvėjo šėrimo darbai, pagerėjo pieno kokybė ir kiekis, bet ir pačios karvės tapo sveikesnės. Pasak ūkininkės, mišinių ruošimas padėjo subalansuoti šėrimą, o karvių nelabai mėgstamų, tačiau fiziologiškai joms būtinų pašarų, tokių kaip šiaudai, ypač rapsų, įterpimas į mišinius pagerino karvių skrandžio veiklą, virškinamumą, tad sumažėjo viduriavimų, padėjo išvengti acidozių.
Pasak ūkininkės Erlendos Turskienės, pradėjus gyvulius šerti pašarų maišytuvu-dalytuvu, ne tik palengvėjo šėrimo darbai, pagerėjo pieno kokybė ir kiekis, bet ir pačios karvės tapo sveikesnės
Šiemet senąjį 8 m3 talpos pašarų maišytuvą-dalytuvą ūkininkai pakeitė nauja 14 m3 talpos to paties gamintojo dviejų vertikalių maišymo sraigių mašina. Beveik penkiolika metų ūkyje atidirbęs pirmasis maišytuvas-dalytuvas jau senokai buvo per mažas gerokai išsiplėtusiai gyvulių bandai šerti.
Šiuo metu Turskių ūkyje iš viso laikoma apie 250 gyvulių, iš jų 140 melžiamų karvių. Ūkis dirba 280 ha žemės, dalį jos skiria kviečiams, rapsams ir miežiams, kurių derlių parduoda. Ūkyje dirba 10 samdomų darbuotojų. Nors Kėdainių krašte gyvulių mažai kas laiko, tačiau Turskiai sako, kad dėl savo pasirinkimo nesigaili, nors užimti yra visus metus, bet mišrus ūkis suteikia finansinio stabilumo, padeda nenualinti dirvožemių.
„Įsigijus didesnės talpos pašarų maišytuvą-dalytuvą, gerokai paspartėjo visi darbai – daug lengviau ir greičiau ne tik pašarai išmaišomi, niekas per šonus nebyra, bet ir išdalijami, nes galima pagreitinti transporterį ir, esant reikalui, toliau pašarą numesti“, – naujuoju pirkiniu džiaugiasi E. Turskienė.
Pasak jos, nekilo minčių rinktis kito gamintojo ar ieškoti pigesnių variantų, nes pirmoji mašina visus tuos metus dirbo nepriekaištingai ir be gedimų, o keisti reikėjo tik dylančiąsias dalis. „Kai daiktas patikimas, geras ir pasiteisinęs, kitų ieškoti ir nereikia. Patogu ir tai, kad jais prekiaujanti „Dotnuva Baltic“ įsikūrusi visai šalia, be to, įmonė nupirko senąją mašiną, tad mums nereikia rūpintis jos pardavimu“, – pastebi ūkininkė.
Karves Turskiai laiko pririštas senose karvidėse, o šiltuoju periodu gano ganyklose. Tad dar prieš įsigydami pirmąjį pašarų maišytuvą-dalytuvą šiek tiek paaukštino visų tvartų duris, pritaikė šėrimo takus, tad ir perkant antrą mašiną aukštis buvo vienas iš svarbiausių dalykų.
Ūkio gyvuliai šeriami vieną kartą per dieną, karvėms kasdien ruošiami du maišytuvai pašaro, telyčioms ir užtrūkusioms karvėms – po vieną maišytuvą kas antrą dieną. Vidutiniškai iš karvės Turskiai melžia po 9 250 kg pieno, jį priduoda kooperatyvui „Pienas LT“, kurio nariai yra nuo pat jo įkūrimo. Ūkininkės įsitikinimu, primilžiai galėtų būti gerokai didesni, jei karvės vasaros sezonu nebūtų ganomos, o ištisus metus būtų laikomos palaidos tvarte ir šeriamos mišiniais. „Bet kol negalime investuoti į šiuolaikiškus tvartus, gyvulius turime ganyti, nes jiems reikia pavaikščioti, pajudėti, gauti saulės ir žolės“, – sako E. Turskienė.
Suteikia stabilumo pieno kokybiniams rodikliams
Kelmės rajone su žmona Vilma ūkininkaujantis Vytautas Vaišvila dar prieš projektuojant ir statant naują palaido laikymo tvartą nusprendė ir apskaičiavo, kad geriausiai jo ūkio poreikius tenkins 14 m3 dviejų maišymo sraigių prikabinamas Siloking pašarų maišytuvas-dalytuvas. Tad prieš ketverius metus pasistačius naują tvartą, pakeista ir gyvulių šėrimo technologija: jie nebeganomi, o ištisus metus šeriami pašarų mišiniais, kurie išdalijami dalytuvu.
Pašarų maišytuvu-dalytuvu šeriamos ne tik naujoje fermoje laikomos karvės, bet ir sename tvarte iki pusės metų auginami veršeliai ir iki 6 parų laikomos apsiveršiavusios karvės. Šiuo metu ūkyje auginama iš viso apie 300 raguočių, iš kurių 120 melžiamų karvių. Jei anksčiau vidutiniškai Vaišvilos melždavo apie 7 000 kg iš karvės, tai dabar primilžis siekia beveik 11 000 kilogramų.
Vilmos ir Vytauto Vaišvilų pieno ūkyje technika, taip pat ir pašarų maišytuvu-dalytuvu, dirba ir du jų sūnūs – Justas ir Edgaras
„Dabar tai nepakeičiama mašina. Labai esu ja patenkintas. Pradėjus šerti gyvulius su pašarų maišytuvu-dalytuvu, ne tik padidėjo primilžiai, bet ir atsirado pieno rodiklių, tokių kaip baltymai, riebalai, stabilumas. Lyginant su ganymu, dabar daug lengviau kontroliuoti pašarų kokybę, nes žinai, ką dedi į mišinį, pagerėjo ir pačių pašarų ėdamumas“, – sako ūkininkas. Beje, 166 ha ūkyje auginami tik žoliniai pašarai ir kukurūzai silosui, grūdai nesėjami, tad visus kombinuotuosius pašarus V. Vaišvila perka.
Jo teigimu, svarbiausias ūkio prioritetas – pašarų kokybė, nes nuo jų, įskaitant sudėtį, smulkinimą ir išmaišymą, labiausiai priklauso pieno kiekybiniai ir kokybiniai rodikliai, tarp kurių – ir somatinių ląstelių kiekis piene bei bakterinis užterštumas. Pastariesiems rodikliams ypač didelius reikalavimus kelia ūkio pieną superkanti bendrovė „Žemaitijos pienas“.
Ūkio gyvuliai šeriami vieną kartą per dieną penkiais skirtingais racionais, tam prireikia 2–3 valandų. Technika ūkyje dirba pats Vytautas, kartu su sūnumis Justu ir Edgaru, ūkyje darbuojasi ir marti Laura bei 4 samdomi darbuotojai.
Prieš išsirinkdamas savo ūkiui tinkamiausią pašarų maišytuvą-dalytuvą A. Vaišvila apžiūrėjo įvairių gamintojų mašinas, tačiau, jo žodžiais, Siloking jam pasirodžiusi patikimiausia, juolab, kad ir nemažai gerų atsiliepimų apie šias mašinas teko girdėti. „Tiesą sakant, esu lojalus vienai įmonei. Visi 5 Case IH traktoriai, taip pat didžioji dalis technikos įsigyta iš dotnuviškių įmonės. Taip daug paprasčiau dėl serviso, nes atvažiavęs taisyti vienos mašinos, padeda išspręsti ir kitas problemas. Jau 16 m. dirbu su „Dotnuva Baltic“ ir esu patenkintas tiek pardavėjų, tiek serviso vyrų darbu“, – sako Kelmės r. ūkininkas V. Vaišvila.
Rinkos lyderiai Europoje ir Lietuvoje
Pietvakarių Bavarijos krašte gaminami Siloking pašarų maišytuvai-dalytuvai dėl vokiškos kokybės, gerai apgalvotų techninių sprendimų, įvairių išdalijimo galimybių, patikimumo ir ilgaamžiškumo gerai žinomi ir vertinami gyvulininkystės ūkiuose. Net ne vienus metus ūkiuose dirbusios mašinos turi didelę išliekamąją vertę ir yra labai paklausios – ūkiams plečiantis ir įsigyjant didesnės talpos maišytuvus-dalytuvus, seniesiems pirkėjų ilgai ieškoti nereikia.
Pasak „Dotnuva Baltic“ specialisto R. Mankevičiaus, ši gamintoja tiek Europoje, tiek ir Lietuvoje jau ne vienus metus yra rinkos lyderė. Kadangi pašarų maišytuvai-dalytuvai gaminami regione, kuriame vyrauja įvairaus dydžio ūkiai su labai skirtingomis pašaro išdalijimo galimybėmis, mašinų gamintoja siūlo gana plačią modelių gamą – nuo 5 iki 30 m3 talpos prikabinamus ir savaeigius maišytuvus-dalytuvus.
Bendrovės „Dotnuva Baltic“ pašarų ruošimo technikos specialisto dr. Romualdo Mankevičiaus teigimu, Siloking pašarų maišytuvai-dalytuvai dėl vokiškos kokybės, gerai apgalvotų techninių sprendimų, įvairių išdalijimo galimybių, patikimumo ir ilgaamžiškumo gerai žinomi ir vertinami Europos ir Lietuvos gyvulininkystės ūkiuose
Mūsų šalyje beveik 97 proc. parduodamų mašinų sudaro būtent tokio dydžio prikabinami pašarų maišytuvai-dalytuvai, tačiau pačios populiariausios yra 12, 14 ir 16 m3 talpos dviejų maišymo sraigių mašinos. Pašarai gali būti išdalijami juostiniais, išstumiamais ar net atlenkiamais transporteriais, jei reikia pašarus patiekti, pvz., į ėdžias senuose tvartuose.
Didėjant karvių produktyvumui, didelę reikšmę įgyja tikslumas, todėl technikos gamintojai kuria vadinamąsias protingas mašinas, kurios gali ne tik priimti duomenis iš ūkio kompiuterių ir pagal iš anksto sudarytus racionus, jų pakeitimus ruošti pašarų mišinius, bet ir pačios perskaičiuoti kiekvieno komponento kiekį ne kilogramais, o sausosiomis medžiagomis, t. y. energijos kiekiu 1 kg sausos medžiagos.
„Tik taip skaičiuojant galima patenkinti produktyvaus gyvulio energijos poreikį, kad jis išliktų sveikas ir duotų maksimalų pieno kiekį ar priesvorį per parą. Tikslumo reikia, nes didelio produktyvumo gyvuliams, pasiekusiems savo potencijos viršutinę ribą, kiekio skaičiavimas tik kilogramais gali padaryti blogą įtaką, tad visos energinės ir maistinės medžiagos turi būti tiekiamos maksimaliai subalansuotos“, – tendencijas įvardija „Dotnuva Baltic“ atstovas, pabrėždamas, kad šios inovacijos, pirmiausia diegiamos savaeigiuose pašarų maišytuvuose-dalytuvuose, taip pat prisideda prie ūkių gamybos savikainos mažinimo.
Užsakymas Nr. 10323
Taip pat šia tema skaitykite
-
Lietuvos rinkai pristatytas naujasis skaitmeninis John Deere S7 kombainas
2024-08-07 -
Biologinės įvairovės išsaugojimas: tvaraus ūkininkavimo rodiklis
2024-07-31 -
BASF diskusijų studija: inovacijos žemės ūkyje padidins sektoriaus našumą ir tvarumą
2024-07-04
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
K. Starkevičius: tiesioginės išmokos turėtų pasiekti tik ūkininkaujančius
2024-08-20 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30
(0)