Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Humusas ir maisto medžiagos iš augalinių liekanų

Augalinės liekanos – šiaudai, ražienos ir šaknys – labai vertingi dirvožemio maisto medžiagų ir organinės anglies šaltiniai. Dėl susidariusių organinių anglies junginių formuojasi humusas, o maisto medžiagos, kaip biologiniai junginiai, iš jo mažiau išgaruoja ar išsiplauna. Būtina sąlyga humusui formuotis lauke po derliaus nuėmimo – turi būti užtektinai specialių mikroskopinių grybų skaidytojų.

Liekanose itin daug azoto (N) ir kalio (K): kviečių liekanose yra apie 45 kg/ha N ir apie 75 kg/ha K (kai derlingumas 7 t/ha), rapsų –  apie 48 kg/ha N ir net 80 kg/ha K (kai derlingumas 3,5 t/ha). 

Maisto medžiagas, esančias augalų liekanų ląstelėse, saugo dviejų sluoksnių sienelė, kurią sudaro itin tvirti polimeriniai junginiai: ligninas, celiuliozė ir hemiceliuliozė.

Ypač svarbus ligninas. Kuo liekanos tvirtesnės, tuo daugiau jo sukaupia. Būtent skylant ligninui ir celiuliozei dirvožemyje susidaro naujas organinės anglies junginys – humusas. Lignino ir celiuliozės junginiai skyla sunkiai, bet mikroskopiniai grybai vieninteliai iš gamtos geba juos skaidyti efektyviai.   

Gamtoje nėra taip, kad grybų staiga atsiranda ten ir tuo metu, kai ūkininkams to reikia, todėl „Bioversio“ mokslininkai sukūrė produktą Biomas ORGANIC, kurio reikiamu metu galima užpurkšti ant augalinių liekanų. Tuomet jos skaidomos taip, kaip reikia, ir tada, kada reikia. Organines liekanas pavertus humusu, mažiau išgaruoja ir išplaunama azoto, neprarandama kitų maisto medžiagų.

Ligų sukėlėjai ant liekanų

Užaugintų grūdų derlių iš lauko išvežate, bet yra ir kitas derlius, kuris lieka lauke. Tai ligų sukėlėjų (patogenų) derlius.

Šie metai jiems daugintis buvo geri, nes buvo daug drėgmės, o dar geresnis bus kitas sezonas – gausiai suvešėję ant liekanų, augalų ligų sukeliantys patogeniniai grybai liks laukuose, pateks į dirvožemį ir lauks naujo pasėlio!

Iliustracijose – šių metų kviečių lapai ir stiebai keliolika dienų prieš juos nukuliant. Lapai buvo sukarpyti ir laikyti aplinkoje, kurioje gerai auga visi mikroskopiniai grybai. Tikslas – parodyti kas su liekanomis pasilieka laukuose. Taip pat į tą pačią terpę įlašinta Biomas ORGANIC grybų sporų (liepos 26 d.).

Ant liekanų greitai ėmė augti patogeninai grybai, taip pat ėmė vystytis ir Biomas ORGANIC (žalsvos spalvos). Pažymėtina, kad pačios liekanos neapdorotos, tik augintos tokioje aplinkoje (liepos 29 d.).

Galiausiai, Biomas ORGANIC užauga greičiau ir užima gerokai didesnį plotą, neleidžia vystytis patogenams. Biomas ORGANIC ligų sukėlėjams neleidžia pereiti iš buvusio derliaus į būsimą (rugpjūčio 2 d.).

Biomas ORGANIC preparatas papildytas specialiu grybu, kuris augdamas atima maisto medžiagas iš patogenų, o jį aptikęs naudoja kaip savo maistą. Biomas ORGANIC auga 1,5 karto greičiau nei patogeniniai, todėl skaidymo poziciją užsiima daug greičiau.

Produktą platina „Baltic Agro“, jį taip pat galima įsigyti internetinėje gamintojo „Bioversio“ parduotuvėje www.bioversio.lt.

Užsakymo Nr. 10988
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos