Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Gyvūnų produktyvumo tyrimų nauda neabejotina
Vilmos Narbutienės nuotr.

Ūkių ateitį planuojantys pieno gamintojai pripažįsta, kad iš savo veiklos reikia siekti maksimalaus rezultato – kuo didesnės ekonominės naudos, o jos sulaukti galima tik tada, jei ūkininkaujama pažangiai, pasitelkiamos kvalifikuotų specialistų žinios, tiriamas gyvūnų produktyvumas.

Bandų gerinti neįmanoma be karvių produktyvumo individualių tyrimų ir sistemingos apskaitos. Tyrimai leidžia kaupti informaciją apie gyvulius, kurie dalyvauja veislininkystės procese. Sunku įsivaizduoti perspektyvų pieno ūkį, kuriame neatliekami produktyvumo tyrimai. Tai duoda naudą ir pačiam bandos savininkui, ir galvijų asociacijoms, kurios vykdo veislininkystės programas.

Nuo produktyvumo priklauso pieno ūkio veiklos rezultatai, pieno savikaina, gamybos efektyvumas, nes mažas karvių produktyvumas didina investicijų ir darbo jėgos poreikį.

Bandų savininkai, asociacijos bendradarbiauja ir naudojasi gaunama informacija, kuri padeda kryptingai atlikti selekcinį darbą, nustatyti gyvulio selekcinę vertę, sudaryti veisimo planus atskirų veislių produktyvumui ir veislinėms savybėms gerinti.

Kad ši produktyvumo stebėsena vyktų sklandžiau su mažiausiomis sąnaudomis, visuomet į pagalbą pieno ūkiui ateina UAB „Pieno tyrimai“ Gyvūnų produktyvumo tyrimų (GPT) padalinio darbuotojai visuose Lietuvos regionuose.

Pieno gamintojai gali rinktis kelis gyvūnų produktyvumo tyrimų metodus:

  • A – produktyvumo tyrimus vykdo ir pirminę veislininkystės apskaitą tvarko licencijuoti produktyvumo tyrimų vykdytojai;
  • B – produktyvumo tyrimus vykdo ir pirminę veislininkystės apskaitą tvarko pats gyvūnų laikytojas ar jo įgaliotas atstovas;
  • C3 – produktyvumo tyrimus vykdo ir pirminę veislininkystės apskaitą tvarko pats gyvūnų laikytojas ar jo įgaliotas atstovas, ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius vykdo licencijuoti produktyvumo vykdytojai;
  • C6 – produktyvumo tyrimus vykdo ir pirminę veislininkystės apskaitą tvarko pats gyvūnų laikytojas ar jo įgaliotas atstovas, ne rečiau kaip kartą per šešis mėnesius vykdo licencijuoti produktyvumo vykdytojai.

Tačiau ne visi ūkininkai turi galimybių patys tvarkyti apskaitą – neretai tokiam darbui pritrūksta patirties ir laiko. Todėl geriausia šį darbą patikėti licencijuotiems produktyvumo tyrimų vykdytojams, pasirinkus A metodą. Tokiu atveju net 70 proc. gyvūnų produktyvumo tyrimų paslaugų kainos kompensuoja valstybė.

Žemės ūkio ministrui patvirtinus 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už pienines karves administravimo taisykles, nuo šiol skiriama ir papildoma 10 Eur išmoka už pieninę karvę, jeigu laikytojo tiriamoji pieninių gyvūnų banda dalyvavo produktyvumo tyrimuose nepertraukiamai nuo praėjusių metų gegužės 1 d. iki einamųjų metų balandžio 30 dienos.

Atliekant gyvūnų produktyvumo tyrimus nustatomi karvių pieningumo, pieno sudėties, somatinių ląstelių skaičiaus ir kiti rodikliai, suteikiama informacijos apie pokyčius, kurie gali būti atsitiktiniai arba susiję su gyvulių paveldėjimu ir ligomis. Per kontrolinį melžimą paimtų pieno mėginių tyrimai (baltymų, riebalų, somatinių ląstelių, urėjos ir laktozės) leidžia įvertinti, ar tinkamai subalansuotas karvių pašarų racionas, nustačius pakitusį riebalų ir baltymų santykį galima laiku pastebėti ketozę ar acidozę, o somatinių ląstelių skaičius įspėja apie mastitą.

Taigi produktyvumo tyrimai suteikia galimybę greičiau ir paprasčiau atskirti sergančias karves, nustatyti ir gydyti slaptus bei klinikinius mastitus, tikslingai užsiimti ligų prevencija, mažinti karvių neproduktyvumo laikotarpį, sutrumpinti neveršingumo periodą ir sulaukti daugiau veršelių.

Pieno gamintojams, kurie naudojasi gyvūnų produktyvumo tyrimų paslauga, ankstyvojo veršingumo nustatymui iš pieno taikoma 25 proc. nuolaida. Produktyvumo tyrimų asistentai visuomet pasiruošę pagelbėti atliekant ūkinių gyvūnų ženklinimo ir registravimo paslaugą tiek tiriamose, tiek netiriamose bandose. Tyrimų asistentai gali padėti perduoti laboratorijai pašarų ir pieno mėginius visiems bendrovėje atliekamiems komerciniams tyrimams.

Labai didelę įtaką galvijo sveikatingumui daro melžimas. Melžimo įrangos tikrinimo paslaugą UAB „Pieno tyrimai“ specialistai teikia visiems pieno gamintojams, kurių ūkiuose gyvulių melžimas vykdomas mechanizuotai.

Panaudodami šiuolaikinę matavimo įrangą jie gali patikrinti vakuumo lygį, efektyvųjį rezervą, kolektoriaus pratekėjimą, vakuumo reguliatoriaus, pulsatoriaus, pieno linijos charakteristikas ir t. t. Specialistai gali pamatuoti ir nustatyti, kokie parametrai reikalingi esamai įrangai, t. y. kaip nepriklausomi vertintojai atlikti diagnostiką, pagal kurios rezultatus ūkininkas gali konkrečiai užsakyti įrangos gedimo pašalinimą pas įrangos atstovus.

Visus, norinčius sužinoti daugiau apie produktyvumo tyrimus ir jų naudą, taip pat susipažinti su kitomis bendrovės teikiamomis paslaugomis, kviečiame 2023 m. kovo 30 d.–balandžio 1 d. aplankyti UAB „Pieno tyrimai“ stendą žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi... 2023“, kuri vyks Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje.

Parengta: UAB „Pieno tyrimai“
Užsakymo Nr. 11205
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos