Patvirtintame Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane pieno gamintojams numatyta nemažai pokyčių. Vienas jų – papildoma 10 Eur priemoka už karves, kurioms atliekami gyvūnų produktyvumo tyrimai.
Gyvūnų produktyvumo tyrimai (GPT) – veislininkystės pagrindas. Tai gyvūnų individualių produktyvumo ir veislinių savybių nustatymas, tiksli ir patikima duomenų apskaita, jų registravimas ir kaupimas gyvūnų veislininkystės informacinėse sistemose.
Tai viena svarbiausių priemonių, lemiančių sėkmingą gyvūnų selekcijos procesą, racionalų ir pelningą jų veisimą, gerinant bandų sudėtį, produktyvumo ir sveikatingumo rodiklius, didinant pieno gamybos efektyvumą ir ūkių stiprumą.
Gyvūnų produktyvumo tyrimų nauda tikrai didelė. Ūkininkas gauna išsamią informaciją apie kiekvieną bandos gyvūną. Atliekant šiuos tyrimus, nustatomi ir gydomi slapti bei klinikiniai mastitai, išvengiama medžiagų apykaitos ligų, taikoma ligų profilaktika.
Iš pieno mėginių nustatomas ankstyvasis karvių veršingumas, o tai padeda mažinti neproduktyvųjį karvių laikotarpį, tad ūkis sulaukia daugiau veršelių, kontroliuojami ir optimizuojami bandos struktūros pokyčiai. Taip pat atliekami pieno mėginių tyrimai sveikos bandos statusui gauti ir palaikyti. Teikiama ūkinių gyvūnų ženklinimo ir registravimo paslauga.
Vis daugiau ūkininkų supranta šios paslaugos naudą. Kupiškio r. ūkininkė Renata Vilimienė, paklausta, ar ūkyje pastebėjo pokyčių, pradėjus vykdyti šiuos tyrimus, pasidžiaugė: „Informacijos apie bandą nors vežimu vežk. Nuo riebalų, baltymų iki ketozės ir acidozės. O kur dar slapti mastitai, veršingumas. Neįsivaizduoju, kaip tvarkyčiau bandą, jei nebūtų šios kontrolės. Net šėrimo planus ruošiame pagal produktyvumo tyrimus.
Mūsų kaime pieno ūkių gerokai sumažėjo. Likome keturi ūkininkai pienininkai, trys iš mūsų naudojasi GPT paslaugomis. Be jų – nė žingsnio. GPT atliekame maždaug nuo 2002 metų. Pradėjome nuo 6 karvučių, dabar turime 26. Produktyvumo tyrimų ir, aišku, mūsų įdirbis lėmė, kad pieno kiekis iš karvės nuo 3,7 t padidėjo iki 8–9 tonų. Daug pamokų išmokta, nežinojome, kas yra racionas, genetika.“
Ūkininkė Regina Bernatonienė pritaria: „Labai funkcionalu kiekvienos karvės informaciją peržiūrėti, pradedant kilme ir baigiant metiniu produktyvumu (pjūviai pagal kalendorinius ar kontrolės metus) ar grafikais kas mėnesį. Tik laiko reikia turėti, kad viską aprėptum. Šiuo metu turime 94 melžiamas karves. Produktyvumo tyrimus vykdome turbūt nuo pat ūkio įkūrimo.“
Gyvūnų produktyvumo tyrimai – tai ne tik informacijos apie kiekvieną galviją pateikimas, bet ir mokėjimas ja naudotis, siekiant turėti produktyvią bandą. Beje, nemažai ūkių patys kontroliuoja savo bandas be GPT asistentų pagalbos, tačiau tai didelis darbas, atimantis nemažai laiko. O juk ne visi ūkiai tam turi tiek žmogiškųjų išteklių ir laiko.
Pasak ūkininkės R. Vilimienės, vadovaujantis pieno kiekybiniais ir kokybiniais rodikliais ūkininkui lengviau laiku subalansuoti gyvulių šėrimą, sudaryti atitinkamus racionus, juos papildyti naujais pašarais ar jų priedais.
UAB „Pieno tyrimai“ specialistai ne kartą pabrėžė, kad tinkamai subalansuotas galvijų racionas – esminis pieno ūkio sėkmės veiksnys. Gerėjant karvių bandų genetikai, vis svarbesnis tampa šėrimo planavimas ir pašarai. Todėl reikia žinoti ūkio pašarų cheminę sudėtį, nustatyti jų energinę ir mitybinę vertę. Tai ypač svarbu šiuo metu esančiu tvartiniu periodu. Šiuo klausimu vėl gali padėti UAB „Pieno tyrimai“, vis daugiau ūkių naudojasi šia paslauga.
Šiais metais, bendradarbiaujant su Olandijos „Eurofins Agro“ laboratorija, atlikta beveik 2 tūkst. pašarų tyrimų. Iš „Eurofins Agro“ gautame tyrimo protokole be įprastinių rodiklių (SM, žalieji proteinai, žalioji ląsteliena ir jos frakcijos, cukrus, krakmolas ir kt.) ūkininkui pateikiamas ir šių rodiklių atitikimas normos riboms, taip pat pateikiama siloso tinkamumo atrajotojų virškinimo sistemai analizė, kuri leidžia tinkamai subalansuoti racioną dabar ir išvengti klaidų jį ruošiant ateityje.
Tyrimo tikslas – galvijų augintojams ir šėrimo specialistams teikti teisingą ir greitą informaciją apie pašaro mitybinę vertę. Pašaro mėginio paėmimo tvarka nesudėtinga. Svarbu, kad mėginiai tyrimui būtų imami tik pasibaigus fermentacijos procesui ir iš nesugedusios pašaro dalies.
Taupant pieno gamintojų laiką ir kelionės išlaidas, pašarų mėginius pristatyti galima tiek per pieno supirkėją, tiek per UAB „Pieno tyrimai“ vairuotojus. Ūkininkai, kurie naudojasi GPT paslauga, pašarų mėginius gali perduoti ir GPT asistentams.
Ateinančių švenčių proga norime padėkoti visiems ūkininkams už jų siekį kurti kuo produktyvesnius pieno ūkius ir palinkėti ramių, saugių, sveikų švenčių tarp savo artimųjų.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)