Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Einamieji darbai žieminių rapsų pasėlyje

Kuro kainos pasaulyje ir toliau auga, todėl dar aktualesnis tampa poreikis daug energijos reikalaujantį dirvožemio dirbimo procesą, tokį kaip arimas, pakeisti kitomis, mažiau resursų reikalaujančiomis dirvožemio apdorojimo technologijomis.

Pasėlių piktžolėtumas – vienas iš rodiklių, į kurį reikėtų atsižvelgti renkantis tinkamiausią žemės dirbimo technologiją ir piktžolių kontrolės sistemą.

Arimą pakeitus minimaliu žemės dirbimu, laukuose gali padidėti piktžolių kiekis ir masė. Pereinant nuo teorijos prie praktikos, pagrindinė problema, su kuria šiandien susiduria rapsų augintojai – kaip minimaliai dirbant žemę išlaikyti pasėlius švarius nuo piktžolių, kartu siekiant panaudoti kuo mažiau išteklių.

Ne mažiau svarbus ir ūkininkus bei agronomus kamuojantis klausimas – kokius ir kada naudoti augalų apsaugos produktus, nes šiandieninėje rinkoje pasiūla yra tikrai didelė. Šiuos ir kitus klausimus mes, „Bayer“ agronomai, apžvelgsime šiame straipsnyje.

Kokia situacija vyrauja šį rudenį? Kokių problemų kyla ūkininkams, auginantiems žieminius rapsus?

Vasaros antra pusė buvo dėkinga ir žieminiai rapsai pasėti optimaliais terminais. Kadangi dirbame visoje Lietuvoje ir lankome daugybę ūkių, matome, jog situacija skiriasi ne tik tarp rajonų, atskirų ūkių, bet ir to paties ūkininko laukuose. Vienur žieminių rapsų pasėlis atrodo vešlus, gerai vystosi, o kitur – sustresavęs, sunkiai augantis. Tam įtakos turėjo didelis kritulių kiekis po sėjos, vėliau – susidariusi pluta dirvos paviršiuje, smulkios dirvos frakcijos suplovimas į žemesnes vietas.

Esant tokioms sąlygoms rapsų pasėlis dygo ir vystėsi netolygiai. Tokios susidarė palankios sąlygos intensyviam vienskilčių piktžolių bei javų pabirų dygimui ir augimui. Šiomis dienomis vyrauja gan šilti orai, dirva drėgna, javų pabiroms tai yra idealios sąlygos stelbti žieminių rapsų pasėlį. Norint apsaugoti pasėlį nuo išretėjimo, dėl pabirų tįstančių rapsų, rekomenduojama žieminių rapsų pasėlyje naudoti produktą Targa Super

Ką reikia žinoti renkantis Targa Super?

Rinkoje yra didelis pasirinkimas produktų, skirtų naikinti vienskiltes piktžoles bei pabiras, tačiau tik keli išsiskiria tuo, jog yra originalūs produktai. Dauguma rinkoje esančių produktų yra generiniai.

Targa Super yra Japonijoje gaminamas produktas, turintis visas geriausias savybes (naudojama naujausia formuliacija bei paviršiaus aktyviosios medžiagos), reikalingas naikinti javų pabiras bei vienskiltes piktžoles žieminių ir vasarinių rapsų, pupų bei žirnių pasėliuose.

Targa Super rinkoje pasirodė daugiau nei prieš dešimt metų ir per šį laikotarpį tapo labai mėgiamu ūkininkų, itin gerai atsiliepiančių apie šio herbicido efektyvų veikimą bei lankstų panaudojimą. 

Šis produktas yra vienas švelniausių iš tokio tipo, todėl itin tinka naudoti netolygiame pasėlyje. Targa Super gali būti naudojama, kai pasėlis vystosi netolygiai, kultūriniai augalai yra skirtinguose augimo tarpsniuose.

Herbicidas Targa Super žinomas rinkoje, kaip veikiantis lėtai, bet užtikrintai. Produkto veikimo greitis yra tiesiogiai proporcingas naudojamai produkto normai:  t.y. naudojant didesnę herbicido normą, gaunamas greitesnis preparato veikimas. Prieš naudojant Targa Super reikėtų įsivertinti situaciją laukuose. Jeigu matoma, kad vienskiltės piktžolės ar javų pabiros yra dar mažos, pakanka minimalios registruotos produkto normos – 0,75 l/ha. Esant didesniam piktžolių ir pabirų tankumui ar dydžiui, rekomenduojame naudoti didesnes registruotas normas – 1–1,25 l/ha. 

Targa Super galima maišyti su kitais produktais: fungicidais, insekticidais bei mikroelementinėmis trąšomis. Kadangi šis herbicidas yra originalus produktas, modernios formuliacijos, todėl preparato veikimui mažesnę įtaką daro nepalankios gamtinės sąlygos (temperatūros svyravimai, drėgmės kiekis dirvoje). 

„Bayer“ agronomė, augalų apsaugos produktų tyrėja dr. Ineta Vanaga savo tyrimuose pastebėjo, kad Targa Super yra labai selektyvus, naudojamas skirtinguose augalų augimo tarpsniuose pasėliams nesukelia nudegimų ar kitokių pažeidimų. Remdamasi savo patirtimi, naikinant paprastąjį varputį rekomenduoja normą nuo 1,5 iki 2,0 l/ha.

Kadangi preparatas daugiausia veikia per lapus, svarbu neskubėti naudoti herbicido vos tik pasirodžius pirmosioms pabiroms ar vienskiltėms piktžolėms. Reikėtų įvertinti situaciją ir, galbūt, šiek tiek palaukti, kol išdygs daugiau piktžolių ar pabirų ir iš Targa Super bus gauta maksimali nauda.

Kiti darbai, laukiantys žieminių rapsų pasėlyje

Kasmet pjūties metu savo laukuose ūkininkai pastebi nemažai rudos spalvos, pažeistų rapsų stiebų. Dažniausiai tai būna fomozės ar verticiliozės pažeidimai. Tokie augalai subrandina sėklas anksčiau laiko, jos būna smulkios. Be abejonės, rapsų ligoms kontroliuoti labai svarbų vaidmenį atlieka sėjomaina.

Donato Kavaliausko, „Bayer“ rinkodaros plėtros agronomo Baltijos šalims teigimu, šiemet nuimdami derlių ūkininkai pastebėjo itin didelį skirtumą esant skirtingai sėjomainai.

„Ūkininkai nuėmė mažesnį žieminių rapsų derlių, kai rapsai vėl buvo sėjami po 2–3 metų. Žinoma, derliaus rezultatams įtakos turi ir veislės brandos laikas, tačiau verticiliozė dominavo 2–3 metų sėjomainos laukuose. Ūkininkas neteko 1 t/ha (vidutinis 3 t/ha derlius), esant blogai sėjomainai, kai 4–6 metų skirtumas tarp sėjos laiko davė 4 t/ha ir daugiau derliaus. Ūkininkai rapsų fomozę ar sklerotinį puvinį efektyviai gali stabdyti su rinkoje esančiais veiksmingais fungicidais, tačiau norint neleisti plisti verticiliozei žieminių rapsų pasėlyje, būtina laikytis tinkamos sėjomainos“, – sako D. Kavaliauskas.

Lietuvoje sėjamos žieminių rapsų veislės, kurios turi tolerancijos fomozei genus (RLM7 ir RLMS). Vis dėlto nors genai reikšmingai sumažina užsikrėtimo fomoze riziką, bet pilnai nuo to neapsaugo. Fomozės (stiebo sausasis puvinys) sukėlėjo grybas Leptosphaeria maculans turi net devynias skirtingas rūšis, RLM7 ir RLMS neapsaugo nuo visų sukėlėjų, todėl apsauga nuo rudeninės fomozės vis dar išlieka labai svarbi. 

Žieminius rapsus saugoti nuo šios ligos reikėtų pradėti, kai augalai turi 3–6 lapelius, nes vėliau, ligai išplitus į augalo stiebą, efektyviai apsaugoti rapsų neįmanoma. Kad to neįvyktų, ūkininkai renkasi laiko patikrintą produktą Tilmor, nes šis fungicidas ne tik reguliuoja augimą, bet ir rudenį apsaugo nuo fomozės. Rekomenduojama norma yra 0,8 l/ha. Lenkijos bandymų duomenimis Tilmor nuo 20 iki 40 % efektyviau saugojo augalus nuo fomozės išplitimo nei kiti produktai esantys rinkoje, kurie veikė tik kaip augimo reguliatoriai. 

Ankstyvam šios ligos plitimui labai didelės įtakos turėjo rapsų beicas. Didžioji dalis „DEKALB“ veislių buvo beicuotos su „Bayer“ beicu Scenic Gold. Jis efektyviai saugo rapsus nuo ankstyvo ligos pasireiškimo. Esant tokiai situacijai, pasėlius reikėtų stebėti ilgesnį laiką ir Tilmor naudoti vėlesniais rapsų vystymosi tarpsniais. Tik sveiki augalai užaugins gausų derlių, tad ligų prevencija rudenį yra labai svarbi.

Augimo reguliavimui naudojant Tilmor, augimo kūgelis nekils į viršų, o augalai toliau augins lapus bei didins šaknų masę. Tai labai svarbu žieminių rapsų peržiemojimui. Latvijos bandymų duomenimis, panaudojus Tilmor rudenį, augalų šaknys turėjo nuo 12–15 proc. didesnę masę ir 8 proc. didesnį kaklelio storį lyginant su kitais produktais, kurie atlieka tik augimo reguliavimo funkciją. Be to, Tilmor galima saugiai maišyti su mikroelementinėmis trąšomis ir herbicidu Targa Super. Rekomenduojama, kad purškimo metu augalai būtų sausi, oro sąlygos palankios (ne mažiau 10–12 °C). 

Šių metų situacija laukuose yra skirtinga, todėl dėl tinkamų normų ar produktų mišinių pasirinkimo rekomenduojame pasitarti su „Bayer“ agronomais.

Užsakymo Nr. 11377
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos