Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Verslo informacija
Ankstyvasis karvių veršingumo nustatymas iš pieno – tvaru ir ekonomiška

Ne pirmi metai UAB „Pieno tyrimai“ laboratorijoje atliekamas ankstyvasis karvių veršingumo nustatymas iš pieno mėginio, kuris leidžia taupyti ne tik ūkio finansus, bet ir brangų ūkininko laiką. Tačiau apie šį tyrimą žino ne visi pieno gamintojais. Ši paslauga aktuali ne tik pieninių galvijų, bet ir ožkų bei avių augintojams.

Ankstyvasis karvių veršingumo nustatymas – tai vienas iš svarbiausių veiksnių, kurie lemia galvijų bandos reprodukciją ir ekonomiškumą. Veršingumas ūkiuose paprastai tiriamas rektiniu būdu praėjus ne mažiau kaip 2 mėn. po sėklinimo ir tik tada išaiškinamos neveršingos karvės. Kai kurias karves tenka sėklinti ne vieną, o du ar net tris kartus, kol karvė apvaisinama. Tokioje situacijoje ypač svarbu kuo anksčiau sužinoti sėklinimo rezultatą.

Neapsėklinus karvės keletą mėnesių, susidaro nemaži ekonominiai nuostoliai. Paskaičiuota, kad dėl neveršingos karvės kasdien patiriamas 5 Eur nuostolis, pavyzdžiui, jei ūkyje yra 100 karvių, tai 10 dienų ilgesnis veršiavimosi intervalas gali sudaryti 5 000 Eur nuostolį, o 20 dienų ilgesnis intervalas – net 10 tūkst. Eur nuostolį.

UAB „Pieno tyrimai“ laboratorijos specialistų naudojami IDEXX testai, kurių jautrumas siekia 98,8 proc., veršingumą nustato praėjus ne mažiau kaip 28 dienoms po sėklinimo. Karvių veršingumo nustatymas iš pieno atliekamas siekiant aptikti ankstyvojo veršingumo baltymą (glikoproteiną (PAGs)), kuris karvės organizme gaminasi tik jos nėštumo laikotarpiu.

Veršingumo metu ir tuoj pat po veršiavimosi šio baltymo lygis būna aukštas ir vėliau staigiai krinta. Kai karvė apvaisinama, jo lygis palaipsniui kyla ir maždaug nuo 28 dienos po apvaisinimo stabilizuojasi. Svarbu tai, kad glikoproteino gamybai įtakos nedaro nei pašarai, nei toksinai, nei įvairios karvių ligos. Todėl teigiamas testo atsakymas niekada nebus klaidingas.

Žinoma, teigiamas atsakymas negarantuoja, kad apvaisinta karvė nesiabortuos (net iki 20 proc. patiria abortus tarp 25-60 d. po apvaisinimo), todėl rekomenduojama veršingoms karvėms atlikti patvirtinamąjį testą praėjus 60-70 d. po apvaisinimo.

Veršingumo tyrimas iš pieno yra „dėkingas“ karvės atžvilgiu, nes nereikia rektalinės apžiūros ir jos sukeliamo streso. Naudojant šį metodą išvengiama kontakto tarp gyvulių per diagnostikos priemones, mažiau infekcijos paplitimo galimybių. Operatyviai gaunamas rezultatas leidžia greičiau persėklinti neveršingas karves ir taip sutrumpinti neveršingą laikotarpį bei išvengti papildomų nuostolių.

Tyrimas iš pieno tikslingas siekiant identifikuoti ir neveršingas karves, nes galima laiku pritaikyti rujos skatinimo priemones, norint užtikrinti optimalų intervalą tarp apsiveršiavimų.

Tyrimas iš pieno mėginio taip pat tinka ožkoms ir avims. Ožkoms jis atliekamas nuo 28 dienos po sėklinimo, o avims nuo 60 dienos po sėklinimo.

Mėginius veršingumo tyrimui į laboratoriją pieno gamintojai gali pristatyti patys ar perduoti UAB „Pieno tyrimai“ vairuotojui-ekspeditoriui. Veršingumo tyrimą atliekant iš gyvūnų produktyvumo (GPT) tyrimams skirtų mėginių, taikoma 25 proc. nuolaida. Ūkininkui pakanka tik pažymėti, iš kurių produktyvumo kontrolei siunčiamų mėginių reikia atlikti veršingumo tyrimus. Laboratorijoje šis įdiegtas metodas leidžia greičiausiai iš visų esamų veršingumo tyrimo metodų sužinoti, ar karvė veršinga.

UAB „Pieno tyrimai“ gauna labai daug teigiamų atsiliepimų iš ūkininkų, nes šis tyrimas padeda išspręsti nemažai karvių reprodukcijos probleminių klausimų.

Įgyvendindami tvaraus vystymosi principus, siekiame ne tik aplinkosauginių ir socialinių tikslų, bet ir ekonominių.

UAB „Pieno tyrimai“

Užsakymo Nr. 11049
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos