Vilnius. Ši vasara gyvulių pašarams ruošti yra viena nepalankiausių, nors ūkininkai sako, kad žolės priaugo labai daug. Tai lems didesnę pašarų ruošimo savikainą, todėl galimai brangs pieno produktai.
Lietuvos avių augintojų asociacijos vadovė Gintarės Kisielienės manymu, dėl nepalankių oro sąlygų ūkininkai šienu apsirūpins minimaliai.
Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos pirmininkė Renata Vilimienė sako, kad dėl vėluojančios šienapjūtės nukenčia pašarų kokybė.
Tuo metu Šeimos ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidas Juodsnukis sako, kad dalis mažų ūkininkų, kurie dėl nepalankių orų neapsirūpins pašarais, ims skersti gyvulius.
Mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius teigė neprisimenąs atvejo, kad dėl pašarų trūkumo ūkininkai būtų pjovę gyvulius. Jis abejoja, ar ir šiemet bus tokių.
„Kad masiškai atsitiktų tokia stichinė nelaimė, dar nebuvo. Kiekvienais metais Lietuvoje galvijų mažėja, pievų vis daugiau atkuriama“, – BNS sakė E. Mackevičius.
Šeimos ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidas Juodsnukis sako, kad vienas kitas smulkusis ūkininkas, neprikaupęs šieno, išparduos gyvulius, jeigu neturės lėšų pašarams įsigyti.
Šienapjūtė šiemet kelia rūpesčių
Birželį itin daug lijo, tad nupjauta žolė nespėja išdžiūti – šieno prikaupti ypač sunku. Į baltą plėvelę supakuoti žolės neišeina, nes ji guli vandeny, o jeigu ir pavyksta šienainį susukti į ritinius, jį iš pievų išvežti nelengva – dėl pažliugusios žemės klimpsta technika. Be to, padidėjo pašarų gamybos kaštai – daugiau mokama už kurą, šienainių ritinių plėvelę, tinklelius.
Pasak R. Vilimienės, baltos plėvelės pakuotė, kurios užtenka 20 šienainio ritinių aptraukti, pabrango nuo 58 Eur (2021 m.) iki 98 eurų šiemet.
Mėsos perdirbėjų asociacijos direktoriaus Egidijaus Mackevičiaus teigimu, vieną tinkleliu aptrauktą šieno ritinį pernai pavykdavo nusipirkti už 10–12 Eur, dabar jis kainuoja iki 25 Eur, o šienainio – dukart brangiau.
G. Kisielienė teigia, kad tai, jog avių augintojai dėl lietaus negali įvažiuoti į pievas ir susirinkti šienainio rulonų, nėra vienintelė problema – kai kur juos puola kovarniai ir krankliai.
„Dotnuvoje, kur didelis ūkis, virš 1 tūkst. avių, savininkas labai nukentėjo. Kovarniai rulonuose padarė skylių – pašaras sugadintas. Nuostoliai dideli“, – BNS teigė ji ir pridūrė, kad rūpesčių dėl šieno neturi ūkininkai, gyvenantys aukštumose, arba tie, kurių žemėse iškrito mažiau kritulių.
„Šiemet tikrai per daug lietaus. Šienainius pasigaminti lengviau, bet nepavyksta įvažiuoti į laukus ir susirinkti ritinių“, – BNS kalbėjo ji.
Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovė R. Vilimienė, Kupiškyje auginanti 25 melžiamas karves ir 20 jauniklių, mano, kad apsirūpinimo pašarais problema yra regioninė.
„Prienai, Kretinga, Kauno r. skęsta, o Kupiškis geriau laikosi, bet ir mes nebūtume pirmosios žolės, kuri yra drėgnesnė, iki šieno išdžiovinę, nebūtų užtekę saulėtų dienų“, – aiškino ji pridurdama, kad Telšių ūkininkai skundžiasi, jog pas juos lijo per mažai.
Peraugusi žolė prastesnės kokybės, šienui netinka
Pasak G. Kisielienės, kai žolė perauga, ji praranda maistingumą. „Tada ji turi daug sausųjų medžiagų, kaip šiaudai. Netenka žaliųjų baltymų. Žolė neturi sužydėti. Todėl ir sakome, kad geriau anksčiau nušienauti žolę, jos mažiau turėti, bet šienas bus maistingesnis ir visavertis“, – aiškino G. Kisielienė.
Bendrovės „Dotnuva Baltic“ vykdomasis direktorius Dangis Valaitis skaičiavo, kad įprastai per gegužę kritulių iškrinta vidutiniškai 53 mm, o šiemet – 103 milimetrai.
Dėl nepalankaus oro pašarams gaminti mažėja galimybė gauti antros ar net trečios žolės.
„Tai mažina pašarų kiekį, ūkiams žiemą gali tekti pirkti papildomai pašarų, kurių kaina bus gerokai didesnė dėl išaugusių kaštų. Tikėtina, kad susidariusi situacija labai smogs savikainai ir pieno produktų kainos tikrai augs, o ūkininkai susidurs su iššūkiu, kaip išlaikyti ūkius gyvybingus“, – teigė D. Valaitis.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Tikrins, ar laikomasi draudimo tręšti mėšlu ir srutomis
2024-11-26 -
Suskaidyta žemė: kaip optimizuoti valdas
2024-11-26 -
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)