Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Žolės kilimai parduodami ritiniais

Radviliškis. Kuo toliau, tuo dažniau augalus išvargina sausringi periodai, lietaus šykštėjo ir šios vasaros pradžia. Jei kas nors buvo pasisėjęs veją, pajuto, kiek pastangų teko įdėti ir vandens išlieti, kol žolė sudygo ir sužaliavo. Ūkininkas Jonas Ruškys su žmona Vaida siūlo išeitį - jie augina klojamąją veją.

Jonas su žmona Vaida žino, kad Lietuvoje jų ūkis yra ne vienintelis, užsiimantis klojamosios vejos auginimu, tačiau patirties semiasi ne iš kraštiečių, bet iš užsieniečių, kurie jau ne vienus metus specializuojasi auginti tokią veją. „Su sūnumi Pauliumi kelis kartus lankėmės Anglijoje, ūkyje, kur auginama 800 ha vejos. Štai ten tai yra ko pasimokyti. Anglijoje apskritai labai populiaru kloti jau užaugintą velėną, o ne sėti pievelę iš sėklų", - pastebi Jonas.

Bioversija m7 2024 11 19

Mokslų daktaras ir ūkininkasJonas Ruškys 1985 m. apsigynė agronomijos mokslų daktaro disertaciją apie įvairių daugiamečių varpinių žolių parinkimą žolinių pašarų gamybai intensyvinti, todėl vejų kokybę vertina profesionalo žvilgsniu

Prieš kelerius metus būtent sūnus Paulius sugalvojo gerą idėją - auginti klojamąją veją. Pernai ritiniais jau pardavė kelis hektarus vejos. Rudenį 5 ha plotas vėl buvo užpiltas kompostine žeme ir iš naujo pasėta žolė. „Širdį skauda, kai kaskart derlingiausios žemės sluoksnelį kartu su velėna parduodi. Nors ir stengiamės atpjauti kuo ploniau (2-2,5 cm sluoksnelį), bet labai nuploninti negalima, nes nuo to priklauso žolės prigijimas", - sako ūkio šeimininkas.

Nuo žolės pasėjimo iki realizacijos turi praeiti bent jau 8 mėnesiai - tiek laiko reikia, kad žolynų šaknys suaugtų į tvirtą vientisą kilimą ir atrėžus velėną būtų įmanoma ją suvynioti į ritinius ir transportuoti. Jei jau labai gena laikas, o orų sąlygos palankios, galima bandyti vynioti žolę į ritinius ir po penkių mėnesių nuo sėjos, bet tai jau daugiau išimtis, negu taisyklė.

Auginti dekoratyvinę klojamąją veją buvo sūnaus Pauliaus idėja. Veja pjaustoma 1,67 m ilgio ir 60 cm pločio juostomis, taip susidaro 1 kv. m plotas

Vejos tvirtumą lemia žolyno sudėtis. Jonas pabrėžia, kad jo auginamuose žolynuose 60 proc. sėklos sudaro pievinės miglės - tai pati brangiausia žolė. Gerai prižiūrimos miglės auga 20-30 metų, jos itin atsparios mindžiojimams, nepalankioms žiemojimo sąlygoms. Žolių mišinio sudėtyje dar yra svidrių ir eraičinų.

„Miglių sėkla brangi todėl, kad jų prikuliama vos 0,5 t/ha. O štai svidrių prikuliama triskart daugiau - 1,5 t/ha", - skirtumą paaiškina žemdirbys. Jis sėklas perka iš bendrovės „Dotnuva Baltic", 400 kg sėklų mišinio, kuriomis apsėjama 2 ha ploto, kainuoja apie 3 000 eurų. Į klausimą, kodėl, būdamas specialistas, žolių sėklos neužsiaugina pats, Jonas atsako, kad kiekvienas turi dirbti savo darbą: vejų žolių sėklų dauginimas, auginimas, kūlimas ir mišinių paruošimas yra specifinis, todėl jį turi daryti selekcininkai bei specializuoti gamintojai. O pagrindinė Jono ūkio veikla yra orientuota į varpinių javų auginimą.

Atpjautos vejos juostos susukamos į ritinius, kraunamos ant padėklų, apvyniojamos plėvele ir krautuvu pakraunamos į transporto priemonę

Kiti augintojai klojamąją veją augina ant tinklelio, bet Jonui jis nereikalingas - tinkamai parinktų augalų šaknų sistema tokia tvirta, kad veja puikiausiai laikosi be jokių papildomų sutvirtinimų. Į ritinius susuktą žolę lieka tik pakrauti į mašiną ir nugabenti užsakovui. Čia veja paklojama ant paruošto grunto, privoluojama arba tiesiog sumindoma, kad gerai priglustų prie dirvožemio, palaistoma ir viskas - galima grožėtis žaliuojančia pievele. Maždaug per dvi savaites veja naujoje vietoje visiškai prigyja, o toliau ji prižiūrima kaip bet kuri dekoratyvinė pievelė.

Vaida Ruškienė sako, kad pagrindiniai vejos pirkėjai yra iš Vilniaus, Kauno ir pajūrio kurortinių miestų - dažniausiai tai naujus namus pasistatę žmonės, kurie nenori gaišti laiko ir laukti, kol suvešės iš sėklų pasėta veja. Populiaru klojamąją veją pirkti ir kapavietėms apželdinti. Dar viena panaudojimo sritis - įvairios šventės ir pramoginiai renginiai: pavyzdžiui, veja gali būti užklojami stalai, nutiesiami takai. Šiemet sulaukta ir pirmojo užsakymo namo stogui uždengti!

Ūkyje besidarbuojantis auksarankis stalius Bronius Mileris padarė dailius molbertus - taip parodoje išradingai buvo pristatyta žolė ritiniuose

Jonas pasiruošęs savo paslaugas pasiūlyti net ir yrančiam Gedimino kalno šlaitui apželdinti. „Sakau - nekišk tu ten nosies", - tramdo vyrą Vaida. Bet Jonas įsitikinęs, kad jo patarimai būtų naudingi. „Labai svarbu tinkamai parinkta žolyno sudėtis. Manau, puikiai tiktų nendriniai eraičinai, nes jų šaknys ilgesnės, o pats augalas labai atsparus: pakenčia ir sausras, ir užmirkimus. Žinoma, ir pievinių miglių reikėtų įmaišyti. Gal reikia pačiam iniciatyvą parodyti, valdžios vyrams kažkaip prisistatyti? Juk sakoma - belsk, ir bus atidaryta", - svarsto ūkininkas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos