Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Žiemojančių svogūnų derlius - mėnesiu anksčiau

Kaunas / Vilkaviškis / Joniškis. Lietuvos daržininkai jau antrus metus sėkmingai augina žiemojančius svogūnus – iš rudens sodina sėjinukus ar sėja jų sėklas.

Peržiemojusių svogūnų ropelių derliaus sulaukiama maždaug 3–4 savaitėmis anksčiau negu tradiciškai užderančių ankstyvųjų svogūnų veislių. VDU Žemės ūkio akademijos Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto doc. dr. Audronės Žebrauskienės teigimu, tokių svogūnų laiškus galima skinti dar gerokai anksčiau, vėliau raunamos jaunos ropelės šviežiai realizacijai. Išlaikius ankstyvųjų veislių svogūnų ropeles, tikėtina, jos tiks ankstyvajam atželdinimui pavasarį šiltnamiuose ar lauke po priedangomis. 

Žieminiai svogūnai iš sėjinukų pradėti auginti Anglijoje 1993 metais. Šiuo metu populiariausi Shakespeare, paprastai sodinami sėjinukais, ir Winteria, pritaikyti dauginti sėklomis. 

Bioversija 2024 04 15 m7

Sodinami sėjinukai arba sėjamos sėklos

Pasak A. Žebrauskienės, ankstyva, žiemojančių svogūnų veislė Shakespeare auginama ankstyvajam derliui ir trumpalaikiam sandėliavimui. Derlius nuimamas birželio pabaigoje–liepos pradžioje. Svogūnai labai skanūs, laiškai sveiki, tamsiai žali. Maždaug apie Jonines laiškai pradeda linkti ir neužilgo nuimami subrendę svogūnai. 

Ropelės apvalios formos, siauru kakleliu, tvirtais gelsvai rudos spalvos lukštais. Svogūnų minkštimas baltas, sultingas ir nėra aštrus kaip Lietuvos didžiųjų ar kitos panašios svogūnų veislės.

Mokslininkė rekomenduoja Shakespeare sėjinukus sodinti spalį–lapkritį (tikslesnis sodinimo laikas priklausomai nuo tų metų meteorologinių sąlygų) 2–2,5 cm gyliu, 5-10 cm atstumu tarp augalų, 20-30 cm tarpais tarp eilių arba daugiaeiliu juostiniu būdu. 

„Lietuvos daržininkai iš sėklų augina naują vidutinio ankstyvumo žiemojančių svogūnų veislę Winteria. Šių žieminių svogūnų derlius išauga stabilus net esant stresinėmis sąlygoms jų augimo metu“, – sako A. Žebrauskienė. 

Ropelės gražios apvalios formos, su tvirtais geltonais lukštais, vienodo dydžio, 100-115 g svorio. Jų laiškai sodriai žali, gražūs, sveiki. Atsparūs žiemos šalčiams ir žieduoliškumui. Ropelių sandėliavimo laikotarpis – vidutinis.

Iš sėklų žiemojantys svogūnai sėjami anksčiau negu sėjinukai: tinkamiausias sėjos laikas yra nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo vidurio. Į 1 ha rekomenduojama sėti po 1–1,5 mln. sėklų, 2–2,5 cm gyliu. Pasėjus sėklas rugpjūčio pabaigoje, iki žiemos stiebelio skersmo turėtų pasiekti pieštuko storį. Praėjusią žiemą Lietuvoje šie svogūnai sėkmingai peržiemojo, žieduolių beveik nebuvo. Šiuo metu jau laiškai nulinkę, ropelės bręsta. 

Žieminių svogūnų augintojų patirtis

Daržininkas Saulius Zakas, ūkininkaujantis Gataučių kaime (Joniškio r.), pernai išbandė abiejų minėtų veislių žieminius svogūnus. Winteria sėjo rugpjūčio 20 d., tačiau mano, kad reikėtų sėti kiek anksčiau – gal net rugpjūčio pirmąją savaitę, kaip ir žieminius rapsus. Rudenį, prieš žiemą, jų ropelės išaugo iki pieštuko skersmens, o stiebo storis buvo perpus plonesnis, nors rekomenduojama, kad žalias stiebas būtų dvigubai storesnis.

S. Zakas svogūnus iš sėjinukų sodino spalio mėnesį. Prieš žiemą jie buvo tik šiek tiek išlindę virš žemės. Augintojo nuomone, kadangi jų laukų dirvožemis – sunkus priemolis, todėl sėjinukų daigeliai sunkiai prasikalė. Tai dar kartą parodo, kad geriau svogūnų auginimui rinktis lengvą priemolį ar priesmėlį. 

Augintojas sako, kad patogiau ir pigiau žieminius svogūnus auginti juos sėjant sėklomis. „Patrauklu tai, kad jų derlių, priklausomai nuo orų sąlygų, galima nuimti keliomis savaitėmis anksčiau negu įprastų ankstyvųjų svogūnų ir taip galima išplėsti šviežios produkcijos tiekimo konvejerį“, – mano S. Zakas.

Ūkininkas iš Vilkaviškio r. Gintautas Jurgelaitis pernai taip pat išbandė abu žieminių svogūnų sėjos būdus – priemolio dirvoje sėjo žieminius svogūnus ir sėklomis, ir sodino sėjinukus. Svogūnų sėklas sėjo rugsėjį žemose, 90 cm pločio lysvėse 4 eilutėmis kas 15 cm, o vėliau – spalio pabaigoje sodino sėjinukus. Pasak ūkininko, pernykštė patirtis rodo, kad vertėtų sėją paankstinti, tuomet augalai geriau peržiemos. 

G. Jurgelaitis tvirtina, kad lengviau ir geriau auginti žieminius svogūnus sėjant sėklas. Prieš sėją dirvą tręšė kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, o pavasarį svogūnus – kalcio salietra. Žieminių svogūnų derlių nuėmė maždaug 3 savaitėmis anksčiau: iš sėjinukų sodintus – jau prieš Jonines, o iš sėklų – liepos viduryje. 

Pasak ūkininko, žieminių svogūnų auginimas kol kas buvo mažiau rizikingas nei lyginant pavasarinę jų sėją, kada dažniausiai trūksta drėgmės. Be to, augintojai atkreipė dėmesį, kad šie svogūnai pasirodė atsparesni ligoms ir svogūninėms musėms. Iš kitos pusės – žieminių svogūnų sėkla brangesnė. Bet kas nori ilgai tiekti rinkai šviežią produkciją, verta pabandyti išplėsti auginamų daržovių asortimentą žieminiais svogūnais. 

MŪ inf. 

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos