Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Žieminių rapsų ir kviečių būklė Lietuvoje

Akademija (Kėdainių r.). Pagal IKMIS agrometeorologinių stočių duomenis, praėjusią savaitę oro temperatūra svyravo nuo -5 iki beveik 15 °C , o dirvos – nuo 3,6 iki beveik 10 °C. Dėl to gegužė soduose prasidėjo be žiedų.

Dirva dabat 0,5 °C vėsesnė nei prieš savaitę, kuri nelepino ir krituliais, todėl dirvos drėgmės augalų šaknyse po truputį stinga.

Žieminių rapsų būklė

Bioversija 2024 04 15 m7

Nepaisant šalnų, rapsai toliau tįsta į viršų, vyrauja butonizacijos tarpsnis, t. y. BBCH 51–55. Beje, prieš keletą metų rapsai jau žydėjo. Tikrinimo dieną ligų pasėliuose neužfiksuota, tačiau ant stiebo rasta įvairių pažeidimų: vieni dėl nepalankių oro sąlygų ir staigaus stiebo augimo, kiti sukelti paslėptastraublių. Žalos šios žaizdelės daug nepadarys, jei neišplis ligos ar paslėptastraublių lervos.

Žieminių rapsų pasėliuose tręšimo darbai eina į pabaigą, o artimiausi darbai – stebėti kenkėjus ir naudoti insekticidus pagal žalingumo ribą.

Rapsų kenkėjai tampa aktyvūs, kai oro temperatūra pasiekia 12 °C ir daugiau, nevėjuota, saulėta.

Žieminių kviečių būklė

Dinaminių stebėjimų duomenimis, Lietuvos rajonuose žieminiai kviečiai yra nuo bamblėjimo pradžios (BBCH 30) iki apčiuopiamo pirmo stiebo bamblio (BBCH 31).

Pavasaris augalų nelepina nei išskirtine šiluma, nei krituliais. Tai lemia ir augalų maisto medžiagų įsisavinimą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad, intensyviai augant augalų masei, reikia daugiau maisto medžiagų, ypač azoto.

Skirtingose žieminių kviečių veislėse atliekant matavimus su N-Testeriu, kuriuo nustatoma chlorofilo koncentracija augaluose, nustatyta, kad augalams azoto trūksta.

Taip pat reikėtų pasėlį patręšti mikroelementinėmis trąšomis. Šiuo augimo tarpsniu reikalingiausi Mn, Cu ir Zn mikroelementai.

Tokie vėsūs orai nepalankūs nei kenkėjams, nei ligoms plisti, išskyrus stiebalūžei. Vėsus (5–8 °C), drėgnas ir ilgas pavasaris, o jei dar kviečiai atsėliuoti, labai palankios sąlygos šiai ligai plisti.

Atkreipkite dėmesį į apatinę augalo dalį: ar ant lapamakštės nėra parudavusių dėmių su įplyšimais jų centre. Būtent ši liga kontroliuojama, kol yra ant lapamakštės ir grybo konidijos neperėjusios į stiebą.

Visą straipsnį skaitykite agroakademija.lt.

Parengta: pagal agroakademija.lt inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos