Vilkaviškis, Joniškis. Žieminiai miežiai mūsų šalyje nėra labai populiari kultūra, tačiau juos auginantys ūkininkai atranda vis daugiau privalumų. Ankstyva šių javų pjūtis padeda planuotis kitus javapjūtės darbus, žieminiai miežiai mūsų klimato sąlygomis tinkami auginti, gerai dera.
Vilkaviškio rajone Keturvalakių seniūnijoje Karklinių kaime ūkininkaujantis Vidmantas Laskevičius žieminius miežius pradėjo auginti prieš šešerius metus. Kasmet iš 450 ha dirbamos žemės apie 50 ha skiria žieminiams miežiams. Ūkininkas sako, jog bene svarbiausias šios kultūros privalumas, nulėmęs pasirinkimą - ankstyva pjūtis.
Javapjūtę planuoti lengviau
„Pabandžiau sėti žieminius miežius ir man, galima sakyti, pasiteisino. Tiesa, pernai didelė dalis pasėlių iššąlo, bet jų vis tiek neatsisakiau. Vis tik pagrindinis kriterijus - kad, augindamas skirtingu laiku kuliamas kultūras, gali laisviau planuotis javapjūtės darbus - labai svarbus", - svarsto ūkininkas.
Javapjūtės pradžia jo ūkyje ir prasidėjo žieminių miežių laukuose liepos 17 dieną. „Yra ūkininkų, kurie dar iki šiol į laukus neišvažiavo, o mes jau žieminius miežius nukūlėme. Taip neskubėdami, planuodami javapjūtę, kad skirtingų javų kūlimas nesutaptų. Ir darbo kokybė tuomet nenukenčia", - sako V. Laskevičius.
Anot ūkininko, svarbūs ir kiti šios kultūros privalumai - geras priešsėlis kitiems augalams, auginti juos nesudėtinga. Ūkininkas pasakoja, jog nuo pat pradžių pasirinkęs Cinderella veislės žieminius miežius, jos iki šiol nekeitė. Teigia, kad ir didelio pasirinkimo kol kas pas mus dar nėra.
Ūkininkas svarsto, jog ši veislė savo atsparumu žiemojimui prilygsta vidutinio atsparumo žieminių kviečių veislėms.
Cinderella veislės derlingumu žemdirbys nesiskundžia - šiemet iš vieno hektaro kūlė apie 9,5 tonos. Savo sandėlius turintis V. Jaskevičius javų dar neparduoda - prisipažįsta laukiantis aukštesnių supirkimo kainų.
Sėja jau suplanuota
Joniškio rajone Kriukų seniūnijoje Kriukų miestelyje gyvenanti ūkininkė Danutė Šlekonienė teigia, jog augindama žieminius miežius turi dar nedidelę patirtį - pirmą kartą juos pasėjo prieš porą metų. Tačiau šią kultūrą į tolimesnių sėjų sąrašą jau įtraukė - ketina sėti ir šiemet.
Ir šiai ūkininkei vienas svarbiausių šios kultūros privalumas yra ankstyvas kūlimas. Pernai iš rudens pasėtus 9 ha jau nukūlė liepos viduryje. „Ir pradėjome juos sėti dėl to, kad anksti kulti galima. Labai patogu - prieš didžiąją javapjūtę technikos išbandymas labai geras. Be to, nėra reikalo skubėti, per galvas verstis, bijant, kad kiti javai išguls ar išbyrės. Ir žiemoja gerai", - patikusias kultūros savybes vardina pašnekovė.
Priduria, jog ir priduoti javus nukūlus patogu - šalies elevatoriuose liepos viduryje eilių dar nėra. Ūkininkė atvirauja, jog „užkabino" ir oficialiai skelbiami šios kultūros Zzoom veislės derlingumo rodikliai, kurie nenuvylė. Iš hektaro šiemet kūlė apie 9 tonas. Pernai derlingumas buvo dar geresnis - 10,5 tonos iš hektaro. Sako, kad supirkimo kainos irgi „nesikandžiojo" - pardavė po 132 eurus už toną grūdų.
„Vienas minusas, kad anksti varpos nulinksta. Atrodo, dar ir ne visai prinokę. Pernai per škvalus dėl to ir nukentėjo - kad ir neišguldė, bet varpas gerokai aplaužė. Nemaža dalis derliaus nukentėjo", - sako D. Šlekonienė.
Šiemet ūkininkė rengiasi išbandyti ir naują veislę. Tačiau tikina Zzoom neatsisakysianti. Tik eksperimentą atlikti su sava sėkla ketina. „Nors ir nepatariama savąją sėklą naudoti, bet ūkininkų forumuose paskaičiau, kad kitiems pasirodė priimtinas variantas. Sėklos pasilikome, pabandysime ir mes", - planuoja ūkininkė.
Kainos lenkia pernykštes
AB „Kauno Grūdai" žieminius miežius pirkti pradėjo prieš dvi savaites. Pasak įmonės vadovo Tautvydo Barščio, palyginti su praėjusiais metais, miežių supirkimas vėluoja apie dešimt dienų. Šiuo metu bendrovė yra jau supirkusi 1 200 tonų. Praėjusiais metais bendras supirktų miežių kiekis buvo 4000 tonų.
Miežius AB „Kauno grūdai" šiuo metu superka po 130 eurų už toną. Lyginant su šių metų dabartinėmis kainomis, pernai miežių supirkimo kainos buvo apie 10-15 procentų mažesnės.
Žieminių miežių plotai
Nacionalinės mokėjimo agentūros duomenimis, žieminių miežių pasėliai Lietuvoje per pastaruosius dvejus metus padidėjo 61,3 proc. Šiemet šalies ūkininkai deklaravo 7 337,88 ha žieminių miežių pasėlių. Pernai buvo deklaruota 4 498,06 ha, šios kultūros.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)