Vilkaviškis. Rajono laukuose šiomis dienomis masiškai ūžia kombainai - žemdirbiai skuba nukulti pagaliau išnokusius žieminius kviečius, mat jau vėluoja sėti žieminius rapsus. Dar po kelių savaičių - laikas sėti žieminius miežius.
Permainingi liepos orai nieko gero nežadėjo: pirmąją mėnesio pusę augalus kankino drėgmės trūkumas, o antroje pusėje lietingi orai pagaliau baigė ilgokai užtrukusią sausrą. Iškritę krituliai atgaivino pasėlius, tačiau kai kur užklupęs stiprus lietus juos išguldė. Pirmiausia, prieš žieminių rapsų nuėmimą jų išguldyta Pilviškių krašte, antruoju „etapu", prieš pat šios savaitės javapjūtę, stiprus lietus pakenkė gražiems pasėliams Kybartų ir Bartninkų seniūnijose.
Tačiau kalbinti stambieji rajono ūkininkai derliumi nesiskundžia. Nors šiųmetė javapjūtė prasidėjo savaite vėliau nei pernai, tačiau derliaus prognozės neblogos. Grūdinių kultūrų augintojai tikisi prikulti 5-10 proc. daugiau nei praeitais metais.
„Paguldė nedaug pasėlių, juk kiekvienais metais vis kažkas atsitinka, taip nebūna, kad ką pasėjai, tas užaugo ir suvažiavo į aruodus. Šįmet gamta tikrai nenuskriaudė", - pasakojo Matlaukio kaimo (Kybartų sen.) ūkininkas Robertas Mickevičius. Jau nuo savaitės pradžios laukuose dirbam labai rimtai. Derlius geras, byra apie 8 t žieminių kviečių, drėgnumas - apie 12 procentų.
Pasak matlaukiečio, dabartinis oras labai tinka kukurūzams, jų burbuolės stambėja tiesiog akyse. Tad ir čia laukiama neblogo derliaus.
Derliumi džiaugiasi ir Pūstapėdžių (Šeimenos sen.) ūkininkas Arvydas Šlivinskas. Kaip visada, kartu su sūnumi Roku jis pirmas pradėjo javapjūtę. Drėgnesnius grūdus pylė į maišus - pašarui karvėms. Grūdainio gamybą tėvas su sūnumi pradėjo jau liepos 9 d. Liepos 7 d. jie pradėjo kulti žieminius miežius.
Grūdainio gamybą Šlivinskų ūkis pradėjo jau liepos 9 dieną
Užtat pievų „derlius" karvių augintojų nedžiugina, kaip ir pieno kainos. Pasak A. Šlivinsko, šieno teko „elgetauti" visur kur tik įmanoma, šienauti vietas, kur paprastai nešienautų. Vis tiek žiemai dar trūksta apie 120 t pašarų.
Derlius džiugina ir Varakiškės kaimo (Pilviškių sen.) ūkininką Virginijų Mykolaitį. Tiek žieminiai rapsai, tiek kviečiai - pranoko lūkesčius. Užtat cukrinių runkelių ūkininkas pasėjo perpus mažiau - apie 130 ha, mat, anot jo, Marijampolės cukraus fabrikas Suvalkijos saldžiųjų šaknų augintojams dar skolingas apie 5,5 mln. eurų. Todėl šios kultūros ūkininkai pradeda atsisakyti ir solidariai susimažino jų plotus per pusę. Užtat V. Mykolaičio laukuose šįmet ošia jau ne 50, o 100 ha vaistinių kanapių. Ši išlaki augmenija džiugina ne tik ūkininko akį, bet ir kišenę.
Pats darbymetis ir Alksnėnų kaimo (Pilviškių sen.) ūkininko Sigito Žilinsko laukuose. Ūkininkas sako, kad ir pas jį šių metų derlius didesnis. Tik pakritę žieminių kviečių kainos, tad viso derliaus iš karto žemdirbys parduoti neskubins. S. Žilinskas sakė, kad išankstinių pardavimo sutarčių niekada nesudarinėja. Jis turi džiovyklas, sandėlius, tad gali ramiai laukti geresnių kainų.
Agronomo išsilavinimą turinti ūkininkas savo laukuose visuomet išbando įvairias naujoves. Sėdamas rapsus, jis trąšų mikrogranules maišė su sėkla ir rezultatu tikrai nesiskundė. Tokį patį metodą ūkininkas žadėjo taikyti ir ateinančią sėją.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)