Kaunas. Šiltas ir saulėtas šių metų ruduo skatino sparčiai augti žieminius rapsus – rugsėjui baigiantis rapsų pasėliai stebino vešlumu. Tačiau žemdirbiai, žvelgdami į juos, nežinojo, ar labai džiaugtis dėl to, ar jau pradėti nerimauti – juk visi žino, kad peraugę rapsų augalai sunkiai ištveria žiemos išbandymus.
Ruduo buvo ne tik neįprastai šiltas ir saulėtas, bet ir sausas. Nors lietaus stygius jau pradėjo erzinti žemdirbius ir kai kuriuose rajonuose apsunkino žieminių kviečių dygimą, tačiau žieminiams rapsams šis faktas savotiškai pasitarnavo – drėgmės trūkumas pristabdė įsibėgėjusį rapsų augimą.
Jei pasėliai dar būtų gavę gausiai lietaus, rapsai tikrai žiemą pasitiktų smarkiai pralenkę optimalius išsivystymo parametrus, o tada sėkmingo peržiemojimo tikimybė smarkiai sumažėtų.
Rapsų augintojai šiemet kaip niekada įsitikino augimo reguliatorių reikalingumu. Dažname ūkyje net nepakako vieno purškimo augimo reguliatoriais, teko juos naudoti du ar net tris kartus.
Vešli lapija – nieko baisaus
Aleksandro Stulginskio universiteto Bandymų stoties direktorius profesorius Rimantas Velička sako, kad šiemet situacijos žieminių rapsų laukuose vienareikšmiai vertinti negalima – ji labai nevienoda ir priklauso nuo žieminių rapsų sėjos laiko ir naudotos agrotechnikos. Bendras vaizdas Lietuvoje toks: visi rapsai šiuo metu vešlesni negu praėjusiais metais, jau suformavę 6–8 ir daugiau lapų.
Ypač vešlūs vidurio Lietuvoje rugpjūčio pradžioje sėti rapsai. Pasak R. Veličkos, paskutiniai moksliniai tyrimai rodo, kad šioje zonoje žieminius rapsus turėtume sėti apie rugpjūčio 20 dieną. Tačiau ten, kur nepavėluotai (4–5 lapelių tarpsniu) buvo panaudoti augimo reguliatoriai kartu su boru ir aminorūgštimis, situacija gera: nors lapija gausi, bet tokių rapsų viršūninis pumpuras tėra pasiekęs tik 2–3 cm aukštį, o šaknies kaklelis yra daugiau negu pakankamo – 10–12 mm – storio. Tokie rapsai yra puikiausiai pasiruošę žiemoti.
Yra atvejų, kai pavėlavę optimaliu laiku nupurkšti, ūkininkai augimo reguliatorius naudojo net du kartus. Tačiau šie pavėluoti purškimai buvo mažiau efektyvūs, nes sustabdytas jau ištįsusios viršūnės augimas.
„Jeigu rapsų augalų viršūnės neištįsusios, baimintis gausios lapijos nereikėtų – atvėsus orams iš lapų maisto medžiagos, ypač angliavandeniai, sėkmingai transformuojamos į šaknies kaklelį, o pati lapija tarnaus kaip priedanga nuo šalčio“, – paaiškina profesorius Rimantas Velička.
Nuo žiemos negandų saugo aukštesnės ražienos
Radviliškio r. netoli Šeduvos ūkininkaujantis Vytas Masiliūnas prisipažįsta, kad per visą jo ūkininkavimo laikotarpį (ūkininkauja nuo 1995 m.) rapsų pasėliai iš rudens taip gerai atrodė tik vienais metais.
„Tiesa, šiemet rapsų pasėlius reikėjo du kartus purkšti, jiems atiduoti visi reikiami mikroelementai. Rapsai vešlūs, bet neištįsę. Jei viskas bus gerai, kitais metais galima tikėtis ir 6 t/ha derliaus“, – džiaugdamasis rapsų pasėliais prognozuoja V. Masiliūnas.
Pavyzdžiui, pernai žieminių rapsų derlius V. Masiliūno ūkyje siekė daugiau kaip 4 t/ha. Itin dideliu kritulių kiekiu pasižymėjusius 2017-uosius metus jis vadina vienais geriausių, nes tiek rapsų, tiek kviečių kūlė gerokai daugiau nei ankstesniais metais.
Vytas Masiliūnas neslepia, kad taip gražiai iš rudens rapsai atrodo antrą kartą per visą jo ūkininkavimą
Jau 7 metus Radviliškio r. ūkininkas, dirbantis 270 ha žemės, laukų nearia, o žieminius rapsus sėja tiesiai į ražieną, tik palieka ją aukštesnę, kad apsaugotų augalus nuo žiemos negandų. Paprastai, nukūlęs javus, lauką purškia glifosatu ir iš karto sėja su giluminiu He-va purentuvu, žemę dirbančiu iki 30 cm gyliu. Tarp augalų paliekami 60 cm tarpueiliai. Pasak V. Masiliūno, taip sėjant rapsai pasėjami optimaliu laiku, taupant sezono metu brangią kiekvieną akimirką.
Paprastai rapsams V. Masiliūnas skiria apie 50–60 ha, dažniausiai sėja Visby ir Merscedes veislių žieminius rapsus. Šiemet pirmą kartą sėjo ir naujos mūsų šalyje DK Exception veislės rapsus. Ūkininkas sako, kad pastarosios veislės rapsų pasėliai šiemet ypač gerai auga ir gražiai atrodo.
Svarbiausia, kad šaknys tvirtos
Tankiais ir vešliais žieminių rapsų pasėliais šiemet džiaugiasi irVilkaviškio r. ūkininkas Evaldas Kačinauskas, kartu su tėčiu Algiu dirbantis 270 ha. Abu ūkiai žieminiams rapsams kasmet skiria apie 25 proc. žemės ūkio naudmenų.
Ūkininkas pripažįsta, kad šiųmečiai šilti orai žieminiams rapsams buvo palankūs augti, teko du kartus juos purkšti augimo reguliatoriais. Tiesa, sėjos metu labai trūko drėgmės. Tačiau tai nesutrukdė rapsams tolygiai dygti, nes sėjo tiesiai į ražieną juostine Claydon sėjamąja.
„Rapsams svarbu giliai išdirbti žemę, kad jų šaknys galėtų augti ir šaknytis. Mes tokias sąlygas sudarėme, todėl neabejojame, kad tvirtų ir ilgų šaknų augalai puikiai peržiemos, juolab kad ir jų augimo kūgelis jau didesnis kaip 1 cm, kai kur ir 2 cm siekia“, – sako E. Kačinauskas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)