Vilnius. Verslo kūrimui ir plėtrai skirta parama kaimo gyventojams vis dar sunkiai įkandamas riešutas. Paraiškas pagal šią Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonę pateikė 31 fizinis asmuo, o prašoma paramos suma siekia tik pusę tam skirto biudžeto. Gyventojus nuo paraiškų teikimo atbaido ne tik griežti programos reikalavimai, bet ir nelengvas paraiškų užpildymas, kuriam reikalinga šūsnis pažymų ir kitų dokumentų.
Pasigenda paprastumo
Jurbarko rajone kaimo turizmo sodybą turinti Kristina Vančienė paraišką verslo plėtrai užpildė pati, be konsultantų pagalbos. K. Vančienė ne vienerius metus dirbo Jurbarko r. savivaldybėje projektų koordinatore, tad paraiškų pildymas jai ne naujiena. Kaimo turizmo sodybos šeimininkė įsitikinusi, kad tokioms paraiškoms reikėtų paprastinti reikalavimus.
„Tvarka turėtų būti tikrai paprastesnė. Reikalaujama per daug įvairių aprašymų, pagrindimų, skaičiavimų, sudėtingo verslo plano. Rašai tą patį per tą patį. Daug laiko atima ir įvairių pažymų surinkimas", - pasakoja Kristina, paraišką pildžiusi planuodama senovinės lietuviškos pirties statybas.
K. Vančienės nestebina, kad tik nedaugelis kaimo gyventojų pretenduoja į paramą. „Žmonės neturi pinigų. Reikia turėti pradinių lėšų, nes parama gaunama tik atlikus darbus. Ne kiekvienas gali tikėtis ir banko paskolos. Rasti įmonę, kuri atliks darbus avansu, taip pat sudėtinga. Painūs ir dokumentų tvarkymo reikalai. Jeigu žmogus dirba pagal verslo liudijimą arba vykdo individualią veiklą, jis neveda tokios dokumentacijos kaip įmonė. Sumoka valstybei pajamų mokestį ir viskas. Jam sunku įrodyti visas gautas pajamas, surinkti reikiamas pažymas" , - sako K. Vančienė.
Su paskutine K. Vančienės mintimi sutinka ir Žemės ūkio konsultavimo tarnybos Verslo ekonomikos skyriaus vadovė Vaida Čepienė. Nors Konsultavimo tarnyba pasirengusi padėti užpildyti paraiškas ir konsultuoti gyventojus rūpimais klausimais, išgirdę, kokius dokumentus reikės pristatyti, kokius reikalavimus įvykdyti, klientai antrą kartą nebegrįžta.
„Ar neatitinka kriterijų, ar nusigąsta reikalavimų, sunku pasakyti. Manau, baugina ne pats paraiškos pildymas ar verslo plano parengimas. Konsultantai už juos tą darbą atliktų. Išgąsdina visų dokumentų surinkimas, buhalterinės apskaitos tvarkymas, nes visa tai - jau kliento reikalas", - sako V. Čepienė.
Tarp įmonių - konkurencija
Tai, kas kaimo gyventojams sudėtinga, įmonėms - įveikiama. Nacionalinės mokėjimo agentūros pateikiamais preliminariais duomenimis, pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonę „Parama verslo kūrimui ir plėtrai" iš 220 gautų paraiškų, 189 pateikė mažos įmonės, paramos prašančios už 84,3 mln. litų. Tuo tarpu kaimo gyventojų prašoma parama siekia 4 mln. litų.
Iš viso pagal šią priemonę skirta 31,4 mln. litų. Fizinių asmenų projektams numatyta ne daugiau kaip 10,4 mln. litų. Nacionalinės mokėjimo agentūros Viešųjų ryšių poskyrio vedėjos Aistės Mileikaitės teigimu, kaimo gyventojų prašoma paramos suma neviršijo skirto biudžeto, todėl jų pateiktų projektų pirmumo vertinimas nebus atliekamas. Tuo tarpu labai mažų įmonių prašoma paramos suma viršija jų projektams skirtas lėšas, todėl pateiktos paraiškos bus vertinamos remiantis ne tik tinkamumo, bet ir pirmumo kriterijais paramai gauti.
Daugiausia paraiškų verslo kūrimui ir plėtrai sulaukta iš Vilniaus (32), Kauno (27), Klaipėdos (14), Elektrėnų (13), Šiaulių (10) rajonų. Iš kai kurių vietovių gauta vos viena kita paraiška. Mažiausiai aktyvūs buvo pareiškėjai iš Akmenės, Druskininkų, Joniškio, Prienų, Tauragės, Šilalės ir dar kelių savivaldybių, kuriose užpildyta po vieną paraišką.
„Kaimo žmonės nelinkę atsisakyti žemės ūkio veiklos ir imti kokio nors verslo. Mūsų rajone stiprus žemės ūkis, gyvulininkystė, gal žmonėms lengviau dirbti tai, ką jie moka, žino", - svarsto LŽŪKT Tauragės rajono biuro ekonomikos konsultantė Gintarė Ciganė.
Veiklos, kurioms prašoma parama, gana įvairios: medienos pjaustymas ir obliavimas, kraštovaizdžio tvarkymo veikla, fasavimo ir pakavimo veikla, plastikų ir gumos gamybos mašinų gamyba, medienos pjaustymas ir obliavimas, baldų gamyba, statybos baigimas ir apdaila bei kita specializuota statybos ir kt. veikla. Pasitaikė ir išskirtinių paraiškų, kuriose prašoma paramos pramoginių laivų statybai, laisvalaikio ir pramogų erdvių kūrimui, indėnų buities įrangai įsigyti.
Priemonė „Parama verslo kūrimui ir plėtrai" ankstesniais metais sulaukdavo gausesnio pareiškėjų susidomėjimo. Priemonei skirtos lėšos (398,5 mln. Lt) jau buvo išnaudotos 2011 m., todėl paraiškos 2012 ir 2013 m. nebuvo renkamos. 2014 m. paraiškos buvo renkamos papildomai skyrus šiai priemonei lėšų.
2011 m. sulaukta 491 paraiška, kurios prašoma paramos suma siekia 226,7 mln. Lt, patvirtinta 210 paraiškų už 123,8 mln. Lt. 2010 m. sulaukta 425 paraiškų, kuriose prašoma paramos suma siekia 451,8 mln. Lt, patvirtinta 230 paraiškų už 223 mln. litų.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)