Šilutė, gegužės 6 d. Pamaryje vis garsiau kalbama, kad į skolas įklimpusiai uždarajai akcinei bendrovei „Grabupėliai" greičiausiai jau nebepavyks atsitiesti. Esą tai tik laiko klausimas, kada viena pažangiausių kiaulininkystės ir mėsos perdirbimo įmonių Vakarų Lietuvoje bus priversta nutraukti veiklą.
Tuo tarpu „Grabupėlių" generalinis direktorius Aleksas Skablauskas sako tikintis, kad bendrovę pavyks išgelbėti nuo gresiančio bankroto.
Parklupdė mėsos perdirbimo cechas
Anot A. Skablausko, buvo laikai, kai UAB „Grabupėliai" per metus uždirbo nuo 1 iki 2 milijonų litų pelno, ir jos savininkams švietė labai graži verslo ateitis. Todėl, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą ir šalies mėsos perdirbimo įmonėms buvo iškelti nauji reikalavimai, Grabupių kaimo bendrovė suskubo statyti naują mėsos perdirbimo cechą.
Deja, daugiamilijonės investicijos (naujasis cechas atsiėjo apie 14 mln. Lt, iš jų 40 proc. bendrovei vėliau kompensavo Nacionalinė mokėjimo agentūra) davė priešingą rezultatą nei buvo laukta.
„Atėjo metas, kai už gerai nupenėtą gyvą kiaulę mums ėmė mokėti daugiau nei už perdirbtą. Todėl naujojo cecho veikla greitai tapo nuostolinga, - paaiškino A. Skablauskas. - Cecho nuostoliai siekė nuo 100 iki 200 tūkst. litų per mėnesį. Tačiau trauktis nebuvo kur, nes buvome įsipareigoję NMA vykdyti veiklą ne mažiau kaip 5 metus."
Galimybė parduoti nuostolingai veikiantį mėsos perdirbimo cechą „Grabupėlių" bendrovei atsirado tik šių metų pradžioje, pirkėjas už jį sumokėjo 3 mln. litų. Tačiau skolose skendinčiai bendrovei nebuvo leista prie jų prisiliesti, - tuos milijonus pasiėmė bankas, taip susigrąžindamas dalį kiaulininkystės bendrovei suteiktų kreditų.
Bendrovei dar liko parduoti mėsos perdirbimo įrenginius. Tačiau ir pats A. Skablauskas supranta, kad už juos gautų pinigų užtektų tik vienai kitai finansinei skylei užkišti.
Vėluoja mokėti atlyginimus
Tarsi to dar būtų negana, per kurį laiką jau siūbuojančius įmonės verslo pamatus pernai rudenį kaip perkūnas iš giedro dangaus išjudino daugiau kaip du kartus padidėjusios pagrindinės kiaulių pašarų žaliavos - grūdų - kainos. Tuo tarpu kiaulienos kaina liko tokia pat. Todėl „Grabupėlių" bendrovei ėmė stigti apyvartinių lėšų. Pasekmių nereikėjo ilgai laukti: darbuotojams kelis mėnesius vėluojama išmokėti atlyginimus, prasčiau šeriamos deglosios.
„Galų nebesuduriame nuo praeito rugsėjo, kai grūdai pabrango du tris kartus. Tačiau nesiruošiame nuleisti rankų, - tvirtino A. Skablauskas. - Atlyginimai darbuotojams vėluoja 2-3 mėnesius, tai tiesa. Tačiau dalį vėluojančių algų - apie 100 tūkst. litų mes jau išmokėjome prieš Velykas. Ir toliau mokėsime dalimis, kiek leis galimybės."
UAB „Grabupėliai" šiuo metu turi apie 100 darbuotojų. Bendrovė jiems už darbą dar skolinga ne vieną šimtą tūkstančių litų (į pokalbį apie tikslias sumas A. Skablauskas nesileido - red. pastaba).
Apie bankrotą negalvoja
Nors bendrovei ir labai sunkiai sekasi sudurti galus, A. Skablauskas tvirtina tikintis, kad jiems dar pavyks atsitiesti.
„Kiaules vis tiek reikia auginti. Nors nebus lengva, tačiau tikimės, kad pavyks išsikapstyti, - tikino UAB „Grabupėliai" vadovas. - Apie bankrotą negalvojame dar ir todėl, kad į šią bendrovę ir patys esame investavę visas savo santaupas". A. Skablauskas ir įmonės valdybos pirmininkas Algirdas Balčytis valdo 96 proc. bendrovės akcijų.
Šiek tiek optimizmo A. Skablauskui suteikia Lietuvoje pradėjusi kilti kiaulienos kaina. Tačiau, anot bendrovės direktoriaus, ji dar nepasiekė tokio lygio, kad būtų galima lengviau atsikvėpti.
„Lietuvoje gyvo svorio kiaulienos kaina padidėjo iki 4,55 litų už kilogramą. Jeigu ji pakils dar bent pusę lito, tada jau bus galima galvoti ir apie bendrovės atsigavimą, - sakė A. Skablauskas. - Bet nieko negali pasakyti, kas bus rytoj. Mūsų ateitis daug priklausys ir nuo šių metų derliaus grūdų kainos..."
Šiuo metu UAB „Grabupėliai" peni apie 18 tūkst. kiaulių. Didžiąją dalį jų bendrovė eksportuoja į Rusiją.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)