Panevėžys, rugsėjo 21 d. Dembavos medelynas vienas pirmųjų ėmė auginti vaismedžius vazonuose, kad rudenį iš žemės iškasti sodinukai išsilaikytų kokybiškai per žiemą. Medelyne įrengta kol kas vienintelė Lietuvoje sodinukų saugykla-šaldytuvas.
Ruduo ne tik derliaus nuėmimo metas, bet ir laikas pasirūpinti vaismedžių paruošimu žiemai bei naujais sodinukais. Juk būtent rudenį augalams baigiasi vegetacijos periodas ir jie tampa ne tokie jautrūs persodinimui, dauginimui, genėjimui. Naujos vaismedžių auginimo technologijos pakeitė nuo senų laikų susiformavusį požiūrį, kad tik pavasarį pasodinti augalai geriau prigyja. Pasak Dembavos, didžiausio komercinio medelyno ir vieno didžiausių verslinių sodų Lietuvoje, direktorės Vitalijos Kuliešienės, sodo ilgaamžiškumas, derėjimo pradžia ir priežiūros sąnaudos priklauso tik nuo sodinuko kokybės.
Sėkliniai sodai – atgyvena
Dembavos medelyno sodas užima bemaž 130 hektarų. Didžioji dalis – senas sodas. Pasak V. Kuliešienės, vien tik sodus auginantys verslininkai, kad išsilaikytų, turėtų skatinti sodų intensyvumą ir veisti naujas derlingas veisles. Tik 40 ha jauno perspektyvaus žemaūgio sodo turintys dembaviečiai įsitikinę, kad auginti sėklinius sodus jau nebeapsimoka.
„Tai užima daug laiko, – teigė V.Kuliešienė, – o to mes jau nebegalime sau leisti. Pasėtą sėklą reikia auginti ir puoselėti dvejus metus, paskui akiuoti ir dar trejus metus laukti. Taigi, praeina penkeri metai, kol iš sėklos išaugintas sodinukas ima duoti derlių. Perėję prie žemaūgių ir pusiaužemaūgių vaismedžių veislių, patys auginame ir poskiepių plantacijas, todėl gerokai sutrumpėja sodinuko augimo laikas ir greičiau sulaukiame derliaus. Iš tiesų, taikant šią pažangią technologiją medelių užauginimas sutrumpėjo dviem metais“.
Veislių įvairovė
Tirdamas paklausą medelynas daug metų tobulino vaismedžių, vaiskrūmių auginimo bei priežiūros technologiją. Vaismedžiai ir vaiskrūmiai vazonuose – viena naujausių. Čia auginama daugiausiai (iki 30) veislių obelų: 6 vasarinių, 5 rudeninių ir net 16 veislių žieminių. Auginamos ne tik lietuviškos veislės – Auksis, Noris, Štaris, bet ir rusiškos, lenkiškos, pritaikytos augti mūsų sąlygomis. Medelyne auginamos ir veisiamos kelių veislių slyvos (Kometa, Viktorija, Greitutė, Stenly, Bluefree ir kt.) trešnės (Vega, Oktava, Vytėnų Rožinė Regina, savidulkė Sumit), serbentai (juodieji Bona, Oktavija, baltieji Zitavija, Verdavija, raudinieji Ben Alder, Rodom), agrastai (Sadko, Slivovyj). Be to, čia galima rasti 7 veislių vyšnių sodinukų,3 veislių kriaušių, braškių ir iki vėlyvo rudens šalnų derančių remontantinių aviečių (Polka, Poliana) sodinukų.
Sodinukai „puoduose“
Vaismedžių sodinukai atviromis šaknimis, tokie, kaip buvo auginami anksčiau, paprastai sodinami tik rudenį ir pavasarį. Vazonuose išaugintus medelius galima sodinti visus metus, išskyrus žiemą. Jo nebūtina iš karto sodinti į žemę, nes šaknynas apsaugotas nuo neigiamo aplinkos poveikio.
Vazonuose auginamiems sodinukams įrengta pažangi lašelinė laistymo sistema, kur kiekvienas augalas gauna drėgmės tiek, kiek jam būtina. Tokius sodinukus labai paprasta transportuoti – sukraunami su vazonais į metalinius konteinerius jie pirkėją pasiekia nė kiek neapgadinti . Dembavoje auginamų sodinukų galima įsigyti ne tik pačiame medelyne esančioje parduotuvėje, bet ir didžiuosiuose prekybos centruose bei didžiųjų miestų turgavietėse. Tačiau, anot medelyno direktorės, užsakius didesnį kiekį, medelynas juos pristato į vietą savo transportu.
Medelyno specialistai patikina, kad tokių sodinukų prigijimas yra šimtaprocentinis. Tiesa, tokiu būdu auginti sodinukai yra brangesni. Tačiau 20–30 litų kainuojantį vyšnios sodinuką nusipirkęs žmogus bus garantuotas, kad jau kitais metais gaus kokybišką derlių. Taip atkrenta dveji treji sodinuko priežiūros metai.
Žiemoja saugykloje
Rugsėjo pabaigoje iškasti vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukai bus patalpinti į saugyklą-šaldytuvą, kur saugiai žiemos. Šaldytuve palaikoma +2 laispnių temperatūra ir būtina drėgmė. Sodinukų priežiūra viduje automatizuota. Nustačius, jog trūksta drėgmės, išpurškiamas rūkas. Taip laikomi medeliai išlieka kokybiški ir pavasarį jau gali būti sodinami į atvirą gruntą.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21 -
Daugiausia žemės ūkio naudmenų deklaruota Kėdainiuose
2024-11-19
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)