Kėdainių r. / Vilkaviškio r. Žiemą ir ankstyvą pavasarį, kai visiems trūksta vitaminų ir žalumos, vienomis paklausiausių daržovių tampa svogūnų laiškai. Vieni daržininkai juos augina visus metus, kiti – trumpesnį sezoną.
Arūnas Liubomirskis iš Surviliškio (Kėdainių r.) svogūnų laiškus augina visus metus: nuo rugsėjo iki gegužės sodina fermoje, kurią pritaikė būtent svogūnų laiškams auginti, o vasarą – laukuose.
Per 25 metus sukaupta daug patirties. Ūkininkas dirba 14 ha žemės, kasmet augina 12 ha svogūnų, dar apie 1 ha krapų (žalumynams ir agurkams raugti) ir petražolių, truputį javų, kurie būtini dėl sėjomainos.
Fermos patalpose įrengė šildymą (su kaloriferiais), 2 aukštų stelažus, papildomą apšvietimą lempomis. Seniau svogūnus želdino tik šildomame šiltnamyje, tačiau, pabrangus šildymui, juos ten augina tik balandį, kai jau nereikia šildyti ir daugiau saulės šviesos.
Svogūnų ropeles laukuose A. Liubomirskis pats užsiaugina jau daugiau kaip 15 metų, seniau jas pirkdavo iš kitų augintojų. Daržininko teigimu, laiškams atželdinti geriausiai pasiteisino derlinga ropinių svogūnų veislė Stuttgarter Riesen ir raudonųjų ropinių svogūnų – Karmen. O rudens derliui laukuose dar sėja laiškinių svogūnų Parade, kurie neaužaugina ropelių.
Želdinimui naudojamos svogūnų ropelės žiemą laikomos sandėlyje, 0–3 °C temperatūroje. Maždaug per mėnesį želdinti sunaudoja daugiau nei 5 t svogūnų ropelių. Perteklinę jų produkciją ūkininkas parduoda maistui ir kitiems svogūnų želdintojams.
Sodinimo maratonas tęsiasi visus metus
Daržininkas svogūnų ropeles želdinimui pradeda sodinti į stelažus rugsėjo viduryje (kai lauke dar dera laiškiniai svogūnai Parade) ir tai daro visą rudenį, žiemą ir pavasarį – iki gegužės pradžios.
Pasak augintojo, atželdinti anksčiausiai sodina pašaldytas, 3–5 cm skersmens Stuttgarter Riesen ropeles, kiek vėliau ir Karmen svogūnus. Ropelės tuo metu yra ramybės būvyje, todėl jai sutrikdyti apie 2 savaites svogūnus laiko šaldiklyje, -10 °C šaltyje, paskui išjungia šaldymą, ir jos savaime iš lėto atšyla.
Vėliau (vasarį–kovą), kai baigiasi natūralus svogūnų ramybės periodas, želdinti sodina ir didesnes nei 5 cm skersmens jų ropeles.
Svogūnus stelažuose sodina į 5 cm storio durpinio substrato sluoksnį, vėliau į kompostinę žemę. Ją metus ruošia, kompostuoja ropelių ir durpių substrato likučius.
Laiškų augimo metu augalus laisto tik vandeniu ir visiškai netręšia. Aplinkos ir grunto temperatūrą palaiko apie 18–20 °C.
Į 1 m2 vidutiniškai pasodina po 10 kg (apie 300 ropelių), priklausomai nuo jų dydžio. Rudeninio sodinimo svogūnų laiškai užauga po mėnesio, pasodinti po naujųjų metų – per 3 savaites, o pavasarį užtenka ir 2 savaičių.
Derlius priklauso nuo sodinimo laiko ir sodinamosios medžiagos kokybės. Didesnis laiškų derlius (apie 10 kg/m2) gaunamas pavasarėjant, kai daugiau šviesos. Spalį, lapkritį, gruodį laiškų išauga apie 8 kg/m2.
Pasak augintojo, produkciją ruošiant laiškai turi būti sausi. Jie nuimami apipjaustant ropeles peiliu. Paskui atidžiai perrenkami, po 100 g ar didesniais kiekiais pasveriami ir supakuojami į skaidrią maistinę plėvelę.
Kiek tą dieną svogūnų laiškų nuimama, tiek vėl pasodinama naujų ropelių. Taip želdinimo ratas sukasi visus metus. Svogūnų laiškus realizuoja daržovių supirkimo bazėse.
Balandį ir gegužės pradžioje papildomai svogūnų želdinimui sodinama lauke lysvėse, kad nenutrūktų laiškų tiekimo ciklas. Esant žemesnei temperatūrai, prieš šalnas arba nuo krušos augalai apdengiami agroplėvele.
Laiškai papildo daržovių asortimentą
Jau daugelį metų daržininkė Rita Radžiūnienė iš Rūdų kaimo (Vilkaviškio r.), be įvairių šiltnaminių ir lauko daržovių, šiuo metu šildomame šiltnamyje želdina svogūnų ropeles. Siekiant pratęsti laiškų sezoną, pavasarį ir vasarą šiltnamyje bei laukuose augina laiškinių svogūnų veisles Parade ir Performer.
Rita Radžiūnienė augina ne tik svogūnų laiškus, bet ir kitas įvairias daržoves
Daržininkė želdinimui taip pat renkasi veislę Stuttgarter Riesen, kurios trumpesnis ramybės laikotarpis, laiškai išauga švelnesnio skonio, jie platesni nei kitų veislių, todėl ir derliaus išeiga didesnė.
Svogūnų laiškai 14–20 °C temperatūroje užauga per 3–4 savaites. Jų ropeles išsiaugina laukuose, pavasarį pasodina smulkiausių Stuttgarter Riesen sėjinukų frakciją. Išaugusios ropelės būna vidutinio dydžio – iki 5 cm skersmens, tinkamiausios želdinti laiškams.
Ropeles želdinimui R. Radžiūnienė sodina nuo lapkričio vidurio iki balandžio vidurio į plastikines dėžutes su durpiniu substratu (kurias sustato ant stelažų) arba ant betoninių grindų (sodina vadinamaisiais tiltais), prieš tai užpila apie 15 cm durpių sluoksnį, kad augalams būtų šilčiau ir laistant susigertų drėgmė.
Kai nuo kovo vidurio šildomame šiltnamyje pradeda auginti daržovių daigus, daržininkė svogūnų dėžutes pradžioje sustato vieną ant kitos keliais aukštais. Per sprindį paaugus laiškams, išskirsto po vieną, kad augalai gautų daugiau saulės šviesos. Tokiu būdu sutaupo ir laiko, ir vietos.
Rita Radžiūnienė svogūnų laiškus želdina dėžutėse, užpildytose durpių substratu
Daržininkė svogūnų laiškus realizuoja Vilniaus ir Kauno turguose savaitgaliais, o jų pertekline produkcija, kad neperaugtų laiškai, dalijasi su kitais prekeiviais.
Prekyba svogūnų laiškais labai priklauso nuo metų laiko ir oro sąlygų. Daugiausia laiškų parduoda prieš Kalėdas, Velykas ar prasidėjus šaltibarščių, salotų ir šašlykų sezonui. Nuskinti svogūnų laiškai išsilaiko buitiniame šaldytuve ar vėsioje patalpoje apie savaitę.
Pasak R. Radžiūnienės, vis didesnio pirkėjų susidomėjimo sulaukia ir parduodamos standartinės (uogoms skirtos) dėžutės su sprindžio ilgio svogūnų laiškais. Pastatę ant palangės žmonės gali džiaugtis kasdien išaugusia šviežia žaluma.
Per daug užsiauginusi laiškų ir jų nepardavusi, daržininkė juos džiovina ir papildo parduodamus prieskonių mišinius.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)