Kėdainiai. Verslo idėjų prieš keturiolika metų Nerijus Žilinskas parsivežė iš Danijos, kur tuo metu dirbo šiltnamiuose. Tai bambukų dauginimas ir auginimas šiltnamyje, braškių veislinių daigų ir dekoratyvinių gluosnių auginimas.
Bambukus ir braškių daigus N. Žilinskas augina jau dvylikti metai, gluosnius - šešti. Pirmiausiai per 2 metus pastatė ir įrengė šiltnamius su tręšimo, laistymo, vėdinimo ir šildymo sistemomis. Bambukų šiltnamis užima 1000 kv. m, braškių daigų - 500 kv. m.
Danijos ūkio, kuriame dirbo, šeimininkas, pastebėjęs Nerijaus sumanumą ir darbštumą, pasiūlė pergabenti Į Lietuvą naudotus šiltnamius su visa įranga (už simbolinę kainą) ir pradėti savo verslą gimtinėje.
Iš pradžių augino prieskoninius augalus: čiobrelius, raudonėlius, peletrūnus, melisas ir kt., atsiveždavo į Lietuvą šių augalų daigelių (ūgelių) - įšaknydavo, vazonuose augino motininius augalus, kurių auginius irgi įšaknydavo, išaugindavo iki reikiamo dydžio ir gabeno į Daniją.
Vėliau daugino kambarinius dekoratyvinius augalus - fikus. O paskui prasidėjo braškių ir bambukų auginimas. Braškių daigus ūkininkas parduoda Lietuvoje, o vazonuose išauginti bambukų kerai iškeliauja atgal į Daniją, iš kur yra atvežama ir jų sodinamoji medžiaga.
Braškų auginimas daigams
N. Žilinskas augina 10 arų elitinio braškių motinyno (skirtas ne uogoms, o daigams). Augalai susodinti 10 l talpos vazonuose ant biotekstilės pakloto, kad neaugtų piktžolės ir būtų lengviau prižiūrėti. Kasmet braškių auginimui induose renkasi vis naują plotą, kad nebūtų braškių ligų pradų.
Braškių daigynas
Anksčiau aukščiausios kokybės elitinę braškių sodinamąją medžiagą - A+ kategorijos (nuo 15 iki 20 mm skersmens) šaldytus „frigo" - kasmet vasario mėnesį atsiveždavo iš Olandijos. Tačiau olandiškų daigų kokybė vis prastėjo, tad nutarė šiais metais daigų užsakyti iš Vokietijos. Deja, daigų sulaukė tik balandžio mėnesį, tad šį sezoną jų išaugino daug mažiau nei kitais metais.
Vazonėlius durpių pripildo mašina
Atsivežtus braškių daigus ūkininkas sodina į 9 cm skersmens vazonėlius su durpiniu substratu ir augina šiltnamyje ant stelažų (maitina augalus trąšų tirpalu). Paaugusius augalus gegužę persodina į kibiro dydžio (10 l talpos) plastikinius juodus vazonus ir juos sustato ant žemės (biotekstilės). Ateityje augintojai tikisi palengvinti darbą: vazonus sustatys vieno metro aukštyje nuo žemės paviršiaus ant metalinių rėmų, kad nereikėtų lenktis skinant naujų daigų skroteles.
„Norisi, kad būtų patogiau ir efektyviau auginti ir prižiūrėti braškių motininių daigų plantaciją, nes papildomų darbuotojų nesamdome, visus darbus atliekame patys ir vyresnysis sūnus Aurimas", - sako N. Žilinskas.
Braškių motininiai augalai daigų auginimui tręšiami pagal iš anksto paruoštą kompiuterinę tręšimo programą lašeline laistymo sistema. Vazonuose yra davikliai, kurie parodo drėgmės kiekį, pagal jų veikimą automatiškai įjungiamas laistymas.
Pavasarį, pradėjus augalams intensyviai augti, susiformuoja žiedynai, kuriuos beveik 100 proc. pašalina, kad neeikvotų energijos uogų auginimui, o visą skirtų kerelių augimui ir naujų daigų skrotelių formavimui. Palieka keletą augalų su žiedais, kad atvykę pirkėjai matytų, kaip atrodo vienos ar kitos braškių veislės uogos.
Profilaktiškai augalus purškia nuo ligų ir kenkėjų, nes daigai imami tik nuo sveikų braškių kerelių.
Daigus įšaknijimui nuo krūmų pradeda imti (kirpti, pjauti su aštriais peiliukais) po Joninių, kai gausiai priauga naujų skrotelių. Per sezoną daigus ima 4-5 kartus, priklausomai nuo auginimo sąlygų.
Žilinskai pirmiausiai 3-4 dienas pjauna naujas išaugusias skroteles, paskui padeda į šaldytuvą, kad nesuvystų (temperatūra iki +10 oC). Vėliau per 2 dienas visas skroteles susodina į 9 cm skersmens vazonėlius su specialiu durpių substratu (daigų įšaknijimui). Vazonėlius durpių pripildo mašina.
Pasodintų daigų vazonėlius sustato ant stelažų ir apgaubia polietileno plėvele, nes daigų įšaknijimui reikia apie 100 proc. drėgmės. Po savaitės plėvelę nuima. Daigai visiškai įsišaknija per 3 savaites, vazonėliai užsipildo išaugusiu šaknynu, per dugno skylutes išlenda baltos šaknelės. Vazonėliuose išauga kokybiški braškių daigai.
Pirkėjai juos perka ir vasaros antroje pusėje, rudenį bei kitą pavasarį. Parduodami nedidelį braškių daigų kiekį, ūkininkai už vieną daigą gauna 0,35 euro, o didesniais kiekiais (šimtais ar tūkstančiais) - 0,25 euro. Daigus perka ir mėgėjai, ir braškininkai profesionalai.
Pasodinus tokius daigus anksti pavasarį, krūmeliai pradeda derėti po 2 mėnesių. Braškių daigai su vazonėliais žiemoja šiltnamyje, kur per žiemą palaikoma artima 0 oC temeperatūra. Per šalčius šiltnamius šildo malkų krosnimi, šildymo vamzdžiai pakloti po stelažais.
Vieną sezoną išaugintų elitinių motininių augalų žiemoti nepalieka, juos tiesiog pusvelčiui už simbolinę kainą išparduoda pirkėjams. Kitais metais tokios braškės gana gausiai dera, išaugina gausų uogų derlių. Rudenį tokias braškes iš indų būtina susodinti į dirvą, negalima palikti induose žiemoti, nes per žiemą gali iššalti. O braškių daigai būna geriausios kokybės išauginti tik iš pirmamečių elitinių braškių kerelių. Tad kasmet įsigyja naujos elitinės daigų medžiagos.
Braškių veislės
Ankstyvoji perspektyvi veislė Rumba, uogos gražesnės išvaizdos, geresnio skonio, tačiau neturi tokio puikaus aromato kaip Hoenoye (kvepia tikromis braškėmis). Senga Sengana - sena derlinga atsparesnė ligoms veislė, tvirtos uogos, kurias tinka naudoti šviežias, šaldyti, perdirbti - tinka uogienėms, spausti sultis. Augina ir kitų vidutinio ankstyvumo veislių.
Daugina ir vėlyvųjų tradicinių braškių veisles - Salsa, Pandora, Malvina,Florence beiremontantinę derlingą skaniomis uogomis braškių veislę Ostara.
Senga Sengana vienas krūmelis išaugina apie 30 naujų daigų skrotelių, Hoeneyo - 20, Rumba - 15, remontantinė braškių veislė Ostara - 30 vnt. Daigų išeiga priklauso nuo veislės savybių, auginimo ir priežiūros.
Nauji braškių kenkėjai ir ligos
Naujos braškių desertinės veislės yra jautresnės pašaknio ir lapų ligoms. Daugiau žalos braškėms gali padaryti nauji kenkėjai - blakutės, tripsai, kurie anksčiau taip agresyviai nepakenkdavo braškėms. Todėl auginamos ir dauginamos daigams senesnės, ligoms labiau atsparios braškių veislės.
Bambukų dauginimas ir auginimas
Danai bambukus augina ir šiltnamiuose, ir lauke, nes ten, palyginti su Lietuvos klimatu, švelnesnės žiemos. Vasario mėnesį Žilinskų partneriai danai lauke iškasa motininę sodinamąją medžiagą, kurią atgabena į Kunionis. Sigita ir Nerijus šiltnamyje juos padaugina ir per metus išaugina iki reikiamo dydžio. Tad kitų metų ankstyvą pavasarį (kovo mėn.) augalai išvežami į Daniją, o vėliau keliauja pagal išankstinius užsakymus į Prancūziją, Angliją, Olandiją.
Bambukų nauja veislė išvedama maždaug kas 100 metų, kai augalai sužydi ir užaugina daigias sėklas. Naujai pasėti augalai - tai naujos veislės, nes kiekvienas augalas toliau dauginamas tik vegetatyviniu būdu - kerelio dalijimu, - tad visas savybes, būdingas veislei, išsaugo 100 proc.
Bambukų auginimas šiltnamyje
Nužydėję bambukai nudžiūsta ir nunyksta, baigiasi jų gyvavimas. Būna neįtikėtinai keista, pavyzdžiui, Europoje vienu metu išdžiūsta ištisi bambukų plotai - būtent kažkada iš vieno motininio augalo padauginti augalai.
Augina trijų veislių bambukus - Simba, Rufa ir Sigita. Pastaroji pavadinta žmonos Sigitos garbei - taip nusprendė kolega iš Danijos, padėjęs šiuo verslu užsiimti Žilinskams. Simba ir Rufa - aukštesni bambukai, per 3-5 metus užauga iki 3-3,5 m aukščio. Sigita - žema bambukų veislė, užauganti iki 1,5 m aukščio.
Žilinskai prie namo prieš metus pasodino aukštaūgių veislės Jumbo bambuką, kuris puikiai peržiemojo. Žinoma, šeimininkai prieš žiemą stipriai apsuko krūmą gal 10 sluoksnių agroplėvele. Veislės Jumbo, Simba ir Rufa atrinktos Danijoje, kur gali ištverti iki - 18-25 oC šalčio.
Bambukų auginimas
Vasario-kovo mėn. sodinamąją medžiagą daugina kero dalimis. Bambukus augina 10 cm skersmens (iš pradžių) vazonuose, vėliau - 17 cm skersmens (1 l talpos) ir dideliuose 10 l talpos. Substratą pagal danų firmos sudėtį (su labai minimaliu maisto medžiagų kiekiu, rūgštokos reakcijo) paruošia Latvijos durpių įmonė.
Sodinant į 10 l talpos vazonus atvežtus bambukų kerelius dalija į 5-6 dalis, o sodinant į mažesnius vazonus - juos dar labiau išskirsto į keliasdešimt kero dalių. Vazonėlius užpildo mašina. Bambukus šiltnamyje augina 1 metus, o išaugintus realizuoja kitų metų ankstyvą pavasarį, išveža į Daniją pagal iš anksto sudarytą sutartį.
Bambukams augti geriausiai tinka apie 20 oC temperatūra. Vasarą per karščius šiltnamius vėdina, nuo saulės augalus gelbsti užuolaidos ir viršutinis laistymas, kuris ne tik sumažina temperatūrą, bet ir sudrėkina aplinką (bambukams augimo metu reikalinga drėgmė). Tačiau tuo metu niekaip nepavyksta pasiekti optimalios temperatūros. Temperatūrai pasiekus 30 oC, bambukai nustoja augti, pradeda sirgti, pagelsta lapai (voratinklinės erkutės pažeidimai).
Vėlyvą rudenį po truputį temperatūra mažinama ir žiemą šiltnamyje palaikoma apie 0 oC, nors bambukai lengvai gali iškęsti ir šaltį (-10-15 oC), tačiau augintojai stengiasi apsaugoti augalus nuo stresinių situacijų, kad kovo mėnesį pradėtų normaliai augti.
Laistymui naudojamas tvenkinio vanduo yra šarminis, pH>7, tad rūgštinimui naudoja azoto rūgštį. Šiltnamiuose yra 10 kub. m baseinas, kur rūgštinamas vanduo, paskui visus augalus - ir motinines braškes lauke, ir šiltnamyje įšaknidinamus daigus vazonuose, ir bambukus šiltnamyje laisto tik rūgštintu vandeniu. Tręšimui naudoja kompleksines trąšas su mikroelementais, kurių sudėtyje būtinai turi būti magnio. Jas ištirpina baseine.
Dekoratyvinių gluosnių plantacija
Sigita ir Nerijus Žilinskai yra įveisę ir sachalininių gluosnių(Salix udensis) Sekka plantaciją. Gluosniai auga aukštoki ir žavi savo raudonomis bei riestomis šakelėmis, kurios būna plokščios ir gausiai apkibusios „kačiukais", o žiemą - tiesiog dekoratyvios šakelės su skiauterėmis, tinkamos kalėdinių vainikų bei kompozicijų kūrimui.
Sachalininis gluosnis
Gluosnius augina 6 metus. Sodino anksti pavasarį mažus „pagaliukus", po 20 cm ilgio, 1x1 m atstumu po 2 eiles. Tarpai tarp eilių - 4 m. Pernai buvo labai sausa vasara - augalai atrodė varganai. Ši vasarą lietinga, gluosniai atsigavo ir puikiai suvešėjo.
Paruoštas šakeles ūkininkai tiekia gėlių parduotuvėms. Paruošti šakeles, vadinasi, nuskinti jų lapus - tik tokios tinka vainikų pynimui ar kitoms dekoratyvioms kompozicijoms. „Geriausia išeitis būtų parduoti jas urmu, tačiau nepavyksta, nes pirkėjai - smulkūs, jiems reikia nedidelio šakelių kiekio, o išvežioti mažais kiekiais po visą Lietuvą užimtų daug laiko", - sako Nerijus Žilinskas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)