Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Ūkininkų šeimos tradicija – tulpių auginimas
Aurelija Valantinaitė-Vaičaitienė

Radviliškio r. Žiemą ir pavasarį tulpės – vienos perkamiausių gėlių, o Tarptautinę moters dieną tampa populiariausios ir jau daugybę metų nepraranda šio titulo. Tulpes Sidabrave augina Aurelija Valantinaitė-Vaičaitienė su šeimyna.

Moteris šiai pavasario šventei užaugino daug spalvingų ir kvapnių tulpių.

„Tulpes ir kitas įvairias gėles augino mano tėvai ir seneliai, o dabar ir aš. Pražydinu jų vasario 14-aja, kovo 8-ajai, Motinos dienai, Velykoms, – sako Aurelija. – Meilę gėlėms ir įkvėpimą jas auginti paveldėjau iš mamos ir dabar jai esu labai dėkinga už pagalbą ir patarimus.“

Bioversija 2024 04 15 m7

Marija Valantinienė tulpes augina daugelį metų

Kokios veislės tinkamiausios pražydinti?

Pasak augintojos, sėkmės galima tikėtis iš anksto užsisakius tinkamas tulpių veisles, kurias galima pražydinti skirtingu laiku – nuo žiemos iki Motinos dienos pavasarį. Pražydinti kovo 8-ajai tinkamiausios ankstyvosios tulpių veislės, maždaug 12 cm apimties termiškai paruoštų tulpių svogūnų ūkininkė įsigijo rudenį iš Nyderlandų augintojų.

Aurelijos teigimu, vienos ankstyvųjų yra triumfo tipo tulpių veislės: Strong Gold, Strong Love, Disco, Tom Pouce. Jų išskirtinumą lemia ilga žydėjimo trukmė, stabili žiedų forma, plati žiedų spalvų skalė. Šios tulpės aukštokos, 4550 cm aukščio, tvirtais ir stangriais žiedynstiebiais.

Iš ankstyvųjų pilnavidurių tulpių augintoja išskiria veislę Foxtrot, jų dar neišsiskleidę žiedai būna balti, paskui – rausvi. Žydi labai ilgai, daugiau nei 15 dienų. Šios gėlės aukštos (45 cm), tvirtos, pražysta vienos pirmųjų.

Dėl itin puošnių žiedų iš pilnavidurių šerkšnotųjų tulpių renkasi veislę Brest – rausvais, avietiniais, baltais karpytais krašteliais, tarsi šerkšnu pasidengusiais žiedais.

Ryškiu ugnies deriniu išsiskiria šerkšnotųjų tulpių veislė Fabio– raudonais žiedais, pasidengusiais geltonu šerkšnu. Išauga apie 45 cm aukščio, žiedai skleidžiasi tarp lapų ir stiebiasi aukštyn.

Gėlininkė augina kelias dešimtis skirtingų veislių tulpių.

Didėja auginimo išlaidos

„Pernai pražydinome per 50 tūkst. tulpių, o šiemet – penkiskart mažiau, t. y. 10 tūkst., nes padidėjo svogūnų kainos, išlaidos šiltnamių šildymui, substratas, trąšos ir kita“ – sako tulpių augintoja.

Pasak jos, rinkoje konkuruoti su iš Nyderlandų atvežamomis tulpėmis, kurios Lietuvoje parduodamos nuo 37 euro centų, tiesiog neįmanoma. „Nors mūsų išaugintų tulpių kokybė geresnė, jos šviežiai nuskintos ir asortimento įvairove niekuo nenusileidžia užsienietiškoms. Mūsiškės pamerktos vazoje dar gali žydėti net apie 2 savaites“, – sako gėlininkė.

Ji savąsias pražydintas tulpes parduoda po 0,80–1 eurą.

Svogūnus pražydinti dėžutėse patogiau

Pernai Aurelija pražydino tulpes, pasodintas šiltnamyje į stelažus su durpiniu substratu, o šiemet augino dėžutėse. Ji pripažįsta, kad taip patogiau ir lengviau prižiūrėti.

Svogūnus sodino lapkritį į standartines plastikines dėžes (60x40x25 cm dydžio), pripiltas drėgno durpių substrato, skirto daigams auginti, kurį dar papildė kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais. Į vieną dėžutę, priklausomai nuo veislės, pasodino po 60–80 svogūnų. Paskui laikė vėsiai, +9 °C temperatūroje, kad gerai įsišaknytų.

Norėdama pražydinti tulpes vasario 14-ajai, šiltnamį pradėjo šildyti sausio 10 dieną. Iš pradžių palaikė +14 °C temperatūrą, vėliau – nuo +16 iki +18 °C. Per vegetaciją papildomai augalų netręšė, nes maisto medžiagomis papildė substratą dar prieš sodindama svogūnus.

Tulpių svogūnai pražysta maždaug per mėnesį, tai labai priklauso nuo laiko, šviesos sąlygų ir veislės.

Tulpių pražydinimas stelažuose

Valantinų šeimos ūkis

Valantinų šeimos ūkyje, be gėlių, brolis Ramūnas šildomame daigyne augina agurkų ir pomidorų, taip pat našlaičių daigus. Pasibaigus tulpių pražydinimui, 30 a šiltnamių apsodins šiltnaminių daržovių daigais. Juose taip pat augina po 10 a remontantinių aviečių ir braškių. Laukuose įveisė 1 ha šilauogių plantaciją ir kasmet augina apie 2 ha bulvių.

Vasarą sodybą puošia gėlės: nuo svogūninių, kardelių, jurginų iki chrizantemų.

Aurelijos Valantinaitės-Vaičaitienės asmeninio albumo nuotr.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos