Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Ūkininkų kooperatyvo elevatorius pastatytas rekordiniu greičiu

Joniškis, gruodžio 12 d. Vakar Joniškyje iškilmingai atidarytas kooperatyvo „Joniškio aruodas“ grūdų elevatorius. Bendra šio projekto vertė – 25 mln. Lt. „Tai pirmasis tokio masto kooperatinis projektas Lietuvoje. Joniškio ūkininkai ryžosi žengti žingsnį, apie kurį tiek metų kalbėjome“, – sakė atidarymo iškilmėse dalyvavęs žemės ūkio viceministras Aušrys Macijauskas.

Penkiasdešimt keturis ūkininkus jungiantis kooperatyvas savo veiklą pradėjo 2007 m. Per metus žemės ūkio kooperatyvo „Joniškio grūdai“ įstatinis kapitalas nuo 1 mln. 198 tūkst. Lt padidėjo iki daugiau kaip 2 mln. Lt. Pagrindinė kooperatyvo veikla – grūdų supirkimas, saugojimas ir realizacija, prekyba trąšomis, sėkla ir pesticidais.

Kooperatyvas pasinaudojo Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. priemone „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“ ir parengė projektą „Modernaus grūdų apdorojimo ir saugojimo ūkio įkūrimas“. Bendra projekto vertė – 25,5 mln. Lt. ES paramos dalis – 8,6 mln. Lt.

Bioversija m7 2024 11 19

Kooperatyvo varomoji jėga – atkakli direktorė

Moteris, kuri užsibrėžto tikslo vardan gali pereiti per ugnį ir vandenį, ir kurią visi kooperatyvo nariai gali vadinti motule – taip vadinama pagrindinė idėjos generatorė, kooperatyvo generalinė direktorė Lilija Teresė Šermukšnienė.

„Jaučiuosi laiminga, kad galiu jus šiandien pasveikinti prie šio elevatoriaus. Mes visi susibūrėme tikėdami vieni kitais ir savo užsibrėžtu tikslu. Esu dėkinga tiems žmonėms, kurie mumis patikėjo ir kurie mums padėjo“, – sakė L. Šermukšnienė.

Kooperatyvo generalinei direktorei įgyvendinant projektą teko ne kartą įrodinėti idėjos realumą ir įveikti ne vieną biurokratinę kliūtį. Dažnai padėdavo ir lemtingi atsitiktinumai – pavyzdžiui, didesnę ES paramą projektui direktorė „išsimušė“ tiesiogiai pabendravusi su ES komisare Marijana Fišer Biol (Marianne Ficher Boel) jos vizito Lietuvoje metu.

Projektą pavyko įgyvendinti rekordiniu greičiu, visi darbai baigti keturiais mėnesiais anksčiau, negu buvo numatyta planuose.„2007 m. gruodžio mėnesį NMA pateiktas projektas, šių 2008 metų birželio 8 d. su NMA pasirašyta sutartis. Unikalus atvejis, kad spalio 8 d. buvo beveik visas elevatorius pastatytas ir atgauta 6,5 mln. Lt paramos. Šiandien projektas yra visiškai įgyvendintas“, – darbų seką vardijo kooperatyvo generalinė direktorė.

Švediškos įrangos „Tornum“ montavimo darbus vykdė ir programinę įrangą diegė bendrovė „Baltic Farm Supply Center“ (BFSC). „BFSC Latvija“ valdybos narys Andris Drinks, perduodamas kooperatyvo direktorei simbolinį raktą, dėkojo Lietuvos žemės ūkio ministerijai ir DnB NORD bankui, kad jie patikėjo ūkininkų idėja. Visą statinių kompleksą pašventino Joniškio parapijos dekanas Eduardas Semaška.

Pasirinkta aukščiausios kokybės švediška įranga

Mintis pasirinkti švedų gamybos įrangą kooperatyvo nariams kilo konsultuojantis su Latvijos ūkininkų kooperatyvu „Latraps“. Tai vienas iš pirmųjų ūkininkų kooperatyvų Latvijoje, taip pat pasistačiusių švediškus „Tornum“ elevatorius.

„Dėl įdiegtų tikrai modernių technologijų šis elevatorius nepasens mažiausiai 20–25 metus. Kompleksas visiškai automatizuotas – nuo pat grūdų priėmimo iki jų išvežimo iš bokšto, visos linijos aptarnaujamos vienu kompiuteriu. Objektui aptarnauti pakanka dviejų žmonių“,– aiškino BFSC filialo Lietuvoje direktorius Gediminas Leščinskis.

Grūdų saugyklų talpa 30 000 tonų, džiovyklų našumas 100 t per valandą. Servisas atliekamas 24 valandas per parą, visi procesai valdomi internetu. Džiovyklose ir saugyklose įdiegta aukščiausio lygio priešgaisrinė apsauga. Įrengtos dvi grūdų priėmimo duobės ir dvi džiovyklos. Pasak įrangos tiekėjų, toks objektas šalyje yra vienintelis.

„Per pastaruosius 20 metų tai yra didžiausias žemės ūkio srityje Lietuvoje pastatytas objektas, – tvirtino G. Leščinskis. – Naujasis elevatorius per vieną sezoną gali padaryti 100 000 tonų grūdų apyvartą. Kai kooperatyvo vadybininkai išplėtos ryšius ir pasieks maksimalią apyvartą, iš to bus galima uždirbti tikrai nemažus pinigus“.

Į atidarymo šventę atvykęs Švedijos kompanijos „Tornum“ generalinis direktorius Per Larson teigė, kad jis matąs galimybę pastatyti dar bent dešimt tokių objektų Lietuvoje. „Konkurencija šioje srityje didžiulė, bet tai tik į naudą. Siūlydami aukščiausios kokybės gaminius rinkoje jaučiamės tvirtai, – sakė P. Larson pabrėždamas, kad jų kompanijos moto – aukštos technologijos ir nepriekaištinga kokybė. – „Joniškio aruodo“ elevatorius yra geriausia, ką dabar siūlo Švedijos pramonė, tai aukščiausia klasė.“

Pasak „Tornum“ kompanijos vadovų, Baltijos šalyse pastaraisiais metais daromos didžiulės investicijos į žemės ūkio sektorių. „Krizė, aišku, turi įtakos visai ekonomikai, bet ji atėjo ir praeis, rinka juk visuomet banguoja. Stambūs objektai planuojami ir vykdomi ne vienerius metus. Tiems, kad turi lėšų, dabar pats metas investuoti, nes atpigo statybos paslaugos. Jei žiūrėtume į ilgalaikę perspektyvą – žemės ūkis visada bus reikalinga ir prioritetinė ūkio šaka“, – ateities perspektyvomis neabejoja P. Larson.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos