Šakiai. Šią savaitę pirmą kartą Lietuvoje, VDU Žemės ūkio akademijoje (ŽŪA), vyko svarbus tarptautinis renginys – Žemės ūkio mokslinių tyrimų nuolatinio komiteto (SCAR), kuris nagrinėja Žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemos (AKIS) klausimus, susitikimas.
Į jį atvyko kelios dešimtys dalyvių iš beveik 20 Europos Sąjungos šalių. SCAR komiteto, kuris prieš devynerius metus, 2010 m., buvo įsteigtas prie Generalinio žemės ūkio ir kaimo plėtros direktorato (DG AGRI), veikloje dalyvauja ES šalių ministerijų, konsultavimo tarnybų, mokslo įstaigų atstovai. Daugelis svečių Lietuvoje lankėsi pirmą kartą, todėl jiems buvo ypač įdomu pamatyti mūsų šalį ir susipažinti su jos žemės ūkiu bei sužinoti, kaip žemdirbius pasiekia naujausios žinios ir inovacijos.
SCAR susitikimo Lietuvoje organizatoriai – Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) ir VDU ŽŪA. Pirmąją renginio dieną į VDU ŽŪA susirinkę Žemės ūkio mokslinių tyrimų nuolatinio komiteto nariai pristatė pranešimus, kurių svarbiausios temos – sprendimai, padėsiantys greičiau ir pigiau diegti inovacijas žemės ūkio gamyboje, teikti kokybiškesnes paslaugas šiam sektoriui.
Antrąją renginio dieną gausų užsienio svečių būrį LŽŪKT specialistai pakvietė apsilankyti Šakių rajone įsikūrusiame gyvulininkystės ūkyje, kur buvo proga sužinoti ir pamatyti, kaip Lietuvos ūkininkai bendradarbiauja su konsultantais, kaip ūkiuose pritaikomos naujovės.
Užsienio svečiai vyko į Šakių rajone įsikūrusį Romos ir Arvydo Mockaičių šeimos ūkį, taip pat susipažino su LŽŪKT Šakių biuro veikla.
Roma ir Arvydas Mockaičiai užsienio svečiams papasakojo apie ūkį ir bendradarbiavimą su Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, o ypač – su Šakių biuro vadove Aušrele Pukinskiene (dešinėje) bei kitais konsultantais
LŽŪKT Šakių biuro vadovė ir ekonomikos konsultantė Aušrelė Pukinskienė supažindino užsieniečius su biuro veikla. Šakių biuras buvo pasirinktas neatsitiktinai, nes tai yra vienas geriausių Konsultavimo tarnybos rajoninių biurų. A. Pukinskienė jame dirba nuo pirmos atidarymo dienos. Šakių biure, kaip ir kituose, žemdirbiams teikiamas įvairių konsultavimo paslaugų spektras. Dabar biure darbuojasi daug buhalterinės apskaitos specialisčių, taip pat teikiamos augalininkystės ir kitos konsultacijos.
Užsienio svečiams pristatydama Šakių rajoną ir jame įsikūrusius ūkius A. Pukinskienė akcentavo, kad šiame rajone žemės ūkis yra vienas didžiausių darbdavių. Šakių rajono ūkiai kasmet į biudžetą sumoka net 1 mln. eurų mokesčių. Rajone registruota 4 tūkst. ūkių, tiesa didelė dalis jų yra maži, o kiti – intensyvios žemdirbystės, kadangi žemės šiose vietovėse derlingos.
Lietuvoje apsilankiusiems užsienio svečiams buvo įdomu iš arti pamatyti ūkininko ūkį. Užsieniečiai domėjosi, kaip mūsų žemdirbiai gilina savo žinias, iš kur sužino naujovių, kaip pavyksta jas įdiegti gamyboje
R. ir A. Mockaičių ūkis – vienas pavyzdinių Šakių rajone. Šeima viską, kaip sakoma, sukūrė nuo nulio. Per du dešimtmečius pavyko pasiekti gerų rezultatų. Dabar ūkyje laikoma 120 melžiamų karvių, dirbama 550 ha žemės, iš kurios 300 ha – nuosava. Mockaičiai augina javus, rapsus, kukurūzus. Prekinę ūkio produkciją sudaro per pusę pienas ir augalininkystė. Ilgamečių pastangų rezultatas – pasiektas metinis primilžis iš karvės sudaro vidutiniškai 9,6 t pieno. Ūkyje dirba 9 žmonės. Prieš 11 metų ūkininkai gavo ES paramos, kurią investavo įsigyjant naujos žemės ūkio technikos.
Jau dešimt metų Mockaičiai yra LŽŪKT klientai: naudojasi ne tik buhalterinės apskaitos, augalininkystės, darbo saugos, bet ir kitomis konsultavimo paslaugomis.
Viena naujausių konsultavimo paslaugų, kurią LŽŪKT siūlo šalies ūkiams, – mobilioji gyvulininkystės laboratorija. Ja naudojasi ir Mockaičiai. Ši laboratorija atvyksta tiesiai į ūkius ir gali suteikti visą kompleksą paslaugų: ištirti pašarų ir pieno kokybę, sudaryti šėrimo racionus, paimti gyvulių kraujo, šlapimo tyrimus, nustatyti ankstyvą veršingumą ir pan.
Viena naujausių LŽŪKT paslaugų ūkiams – mobilioji gyvulininkystės laboratorija. Jos teikiamas paslaugas pristatė veterinarijos gydytojai Inga Zigmantienė ir Remigijus Lapinskas
Ūkininko ūkyje apsilankę Žemės ūkio mokslinių tyrimų nuolatinio komiteto (SCAR) nariai domėjosi, kaip mūsų žemdirbiai gilina savo žinias, iš kur sužino naujovių, kaip pavyksta jas įdiegti gamyboje. Tokios išvykos padeda geriau pamatyti kelią, kaip žemdirbius pasiekia jiems aktuali informacija, ir ateityje pasiūlyti sprendimus, kurie padėtų greičiau ir pigiau diegti inovacijas žemės ūkio gamyboje, teikti kokybiškesnes mokymo ir konsultavimo paslaugas šiam sektoriui.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)