Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Ūkininkavimo pradžia: „Iš pradžių kultivatoriaus nuo plūgo neskyriau..."

Mėželiai (Klaipėdos r.). „Dirbdamas 20–30 ha turėjau daugiau pinigų nei dabar, nes ūkis vis auga, tad investicijos nesibaigia“, – sako Klaipėdos r. ūkininkaujantis Tomas Balčėnas.

Statybų inžinerijos mokslus baigęs ir santechnikos darbus dirbęs Tomas ūkininku tapo mažiau kaip prieš dešimtmetį. Savarankiškai ūkininkauti paskatinto būsimas uošvis Vaclovas Šiaulytis, tuo metu Priekulės seniūnijoje jau turėjęs 150 ha ūkį.

„Tiesą sakant, su žemės ūkiu manęs niekas nesiejo ir iš pradžių kultivatoriaus nuo plūgo neskyriau, tai sukeldavo būsimai žmonai Rasmai daug juoko“, – pasakoja jaunas ūkininkas.

Bioversija m7 2024 11 19

Pradėjo nuo keliasdešimt hektarų, pamažu ūkį plėtė. Šiuo metu bendrai su uošviu dirba per 800 ha, didelė žemės dalis nuomojama.

Padeda kitų patirtis

Kuriant ūkio viziją reikšmingas vaidmuo teko ir vizitams į šalies ūkius, nes dar studijuodamas Tomas pakviestas dirbti į biologinių preparatų prekybos įmonę.

„Tai labai naudinga patirtis, nes yra su kuo pasitarti, pamačiau, kaip tvarkosi dideli ūkiai, apie kuriuos iki tol neturėjau supratimo, daug lengviau ir savo klaidas pamatyti. Atsirado suvokimas, kaip reikia daryti, skaičiuoti, planuoti, kokią techniką ir technologijas geriau rinktis“, – teigia jaunas ūkininkas.

Tad nuo pat ūkininkavimo pradžios plūgo nenaudojo ir arimą, kurį taikė uošvis, pakeitė minimaliu žemės dirbimu. Kartu naudojo ir iki šiol naudoja biologinius preparatus.

Augina žieminius rapsus ir kviečius, šiek tiek rugių, anksčiau sėjo ir žieminių kvietrugių, tačiau šiemet pakeitė juos miežiais, nes niekaip nesisekė jų užauginti.

Ūkininkavimo pradžioje Tomas dirbo su uošvio technika, o pirmieji jo įsigyti padargai buvo diskinis Rolmako, o vėliau ir noraginis Horsch Terrano 5 skutikliai. Pastarajam traukti neužteko turimų traktorių pajėgumų, tad ieškodamas pigiausios alternatyvos įsigijo rusišką pakeisto variklio T150 traktorių.

„Nors darbą jis atliko, tačiau supratome, kad neverta kankintis ir eikvoti sveikatą, be to, rusiška technika „išskirtinė“ tuo, kad po vienos dienos darbo savaitę tenka remontuoti. Tad įsigijau naudotą Case IH traktorių. Dabar rusiškas traktorius tik kiemo darbams naudojamas“, – pasakoja ūkininkas.

Dirbamiems plotams didėjant, neužteko ir Claas Mega pajėgumų, tad našesnis kombainas buvo pirmas didelis T. Balčėno pirkinys.

„Žemę įdirbti ir pasėti lengviau nei derlių nuimti, nes gali dirbti ilgiau, jei nespėji pasėti žieminių, gali sėti vasarinius. O kūlimo laikas ribotas – jei nespėji, visų metų darbas nueina perniek. Nors ilgai dvejojome, bet važinėdamas po ūkius mačiau, su kokias kombainais ir kaip dirba, tad iš karto norėjau rotorinės mašinos, nes ji našesnė. Todėl iš pradžių pasirinkome Case IH 7140, o plotams dar išaugus iškeitėme jį vikšriniu Case IH 8250“, – apie technikos parko pokyčius pasakoja T. Balčėnas.

Nori derinti juostinę ir tiesioginę sėją

Prieš porą metų T. Balčėnas išbandė juostinę ir tiesioginę sėją, nuomodamasis sėjamąsias. Nors pastaroji technologija vilioja, tačiau ūkininkas pastebi, kad dar negali jos taikyti visame ūkyje. Tad investavo į juostinę Horsch Focus sėjos mašiną, kuri žemę išdirba giliau ir geriau susitvarko su kultūrinamais laukais.

Beje, juostinę sėjamąją, taip pat galingesnį traktorių su navigacija, didesnio pločio skutiklį ir išmaniąją barstomąją T. Balčėnas tikėjosi įsigyti pasinaudodamas ES parama, tačiau nepavyko. Tad kartu su nauja sėjamąja nuosavomis ir banko lėšomis teko pirkti ir galingesnį traktorių. Pasirinko 280 AG Case IH Magnum ir tai jau trečia šiuo metu ūkyje dirbanti šio gamintojo mašina.

Ir galingiausiame ūkio traktoriuje, ir kombaine įdiegtas automatinis vairavimas. „Rinkdamasis techniką, atsižvelgiu į kitų ūkininkų atsiliepimus ir patirtį, tada pats išbandau savo ūkyje“, – sako ūkininkas.

Autorius: Gitana Kemežienė
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos