Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Ūkininkas didelėms investicijoms pasiryžo sunkmečiu

Šakių r. Sigito ir Daivos Stanaičių ūkyje Gerdžiūnuose rugsėjį duris atvėrė visiškai automatizuota ferma. Ūkininkai tikisi, kad naujausios technologijos primilžį padidins maždaug 2 t pieno per metus, nes ir produktyvumo, ir sveikatingumo rezultatai jau po pirmojo mėnesio pradėjo gerėti.

Karves Stanaičių ūkyje melžia keturi Lely Astronaut A4 robotai, pašarus dalija robotas Lely Vector, mėšlą šalina du robotai Lely Discovery, o natūralią ir gerą šviesą užtikrina automatinė apšvietimo sistema Lely L4C.

Bioversija m7 2024 11 19

Visiškai automatizuota Sigito Stanaičio ferma - viena moderniausių Lietuvoje

Baigus svarbiausius sezono darbus, S. Stanaitis kartu su robotus diegusios AB „Lytagra" komanda surengė fermos atidarymą ir jos apžiūrą. Atvyko daugybė svečių, tarp jų - ir nemažai ūkininkų iš visos Lietuvos: Robertas ir Ilona Marcinkevičiai (Klaipėdos r.), kurie Lely melžimobeipašarų pristūmimo robotus įsigijo prieš ketverius metus, Jonas ir Irena Živatkauskai (Telšių r.), Alfridas ir Genutė Galminai (Kauno r.), Vilius Žiogas (Klaipėdos r.), Remigijus Kelneris (Šilutės r.) ir kiti.  

S. Stanaitis, milžinišką projektą pradėjęs vykdyti tokiu sunkiu pieno sektoriui metu, džiaugėsi ir šeimos, ir kitų projekto dalyvių (statybininkų, įrangos tiekėjų, banko darbuotojų) didele moraline parama.  

Fermos atidaryme kartu su Sigitu Stanaičiu dalyvavo beveik visa jo šeima: žmona Daiva, sūnūs Jokūbas, Adomas, ir mažasis Jurgis. Į šventę negalėjo atvykti tik sūnus Povilas. Stanaičius už ryžtą gyrė ir sveikino AB „Lytagra" generalinis direktorius Adomas Balsys (dešinėje)

Pirmosios mintys apie robotus Sigitą aplankė maždaug prieš 10 metų. Apsisprendęs juos pirkti, dar ne vienus metus svarstė, kokius pasirinkti. Lely ūkininkas rinkosi atsižvelgdamas į daugelį parametrų: į melžimo kokybę, valdymą, aptarnavimo patogumus, nes labai svarbu, kad atsiradus problemoms jos būtų pašalinamos per kuo trumpesnį laiką. Šiame ūkyje įrengti naujausi ketvirtos kartos Lely Astronaut A4 robotai.

Ūkininkas netruko pajusti melžimo robotų įtaką karvių produktyvumui ir sveikatingumui

„Apie gyvulį dabar gaunu labai daug informacijos, kiekvieną dieną matau, ar karvė nesusirgo acidoze, ketoze, matau pieno kokybės rodiklius. O įprasti valdyti roboto programą nebuvo sudėtinga", - sako S. Stanaitis, neabejojantis, kad dėl geresnio bandos valdymo, gyvulių gerovės padidės pieno primilžis, pagerės karvių sveikatingumas.

Lely Vector jam patiko, nes sudėtingas robotas gana paprastai valdomas, o svarbiausia, jam nereikia jokių papildomų konstrukcijų.

Šėrimo robotas kartu atlieka ir pašarų pristūmimo funkciją

Projektą ūkiui modernizuoti jis parašė dar iki šios pieno krizės pradžios - sunkmetis prasidėjo, kai parama jau buvo patvirtinta. „Turėjau nuspręsti, ar atsisakyti projekto, ar ryžtis jį vykdyti. Pasirinkau antrąjį variantą", - sako Sigitas. Kadangi jo ūkis mišrus, pienininkystės nuostolius iš dalies kompensuoja augalininkystės sektorius.

Fermoje važinėja ir du mėšlo šalinimo robotai Lely Discovery. Mobilus mėšlo valytuvas yra akumuliatoriumi varomas įrenginys, kuriame užprogramuojami judėjimo maršrutai, apvažiuojamos kliūtys

Fermos įrangai S. Stanaitis gavo ES paramą, bet tvartą statė savo lėšomis. Didžiulės investicijos, optimistiniu S. Stanaičio ir paskolą jam suteikusio banko skaičiavimu, turėtų atsipirkti per 10 metų, jeigu primilžis padidės 1,5-2 t per metus. 

Stanaičių ūkis - vienas moderniausių ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Visas automatizuotas sistemas diegusios AB „Lytagra" generalinis direktorius Adomas Balsys per fermos atidarymą gyrė Stanaičius už ryžtą investuoti tokiu metu, kai daugelis pieno ūkių traukiasi. „tai avantiūristinis gerąja prasme projektas", - sakė AB „Lytagra" vadovas. Linkėdamas ūkininkui sėkmės A. Balsys išreiškė tikėjimą, kad pieno ūkiai netrukus vėl dirbs rentabiliai.

„Žemai lenkiuosi, kad tokiomis sąlygomis dar dirbate ir investuojate", - pagarbą S. Stanaičiui išreiškė ir Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Kazys Starkevičius.

„Lytagros" grupės vadovas Rimgaudas Pocevičius pabrėžė, kad viskas ūkyje gerėja ne be žmogaus pagalbos: „Nereikia manyti, kad pasistačius robotą reikės tik kompiuteryje stebėti, kiek daugiau pinigų į sąskaitą įkrenta. Reikia ir žmogaus darbo, ir minčių."

Išsamų straipsnį apie Sigito Stanaičio ūkį skaitykite gruodžio mėn. žurnale „Mano ūkis"

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos