


Kaunas. Augalų apsaugos produktais, kurių veiklioji medžiaga glifosatas, bičių apdulkinamus žydinčius laukus žemdirbiai galėtų purkšti naktimis – nuo 21 val. vakaro iki 4 val. ryto. Toks pasiūlymas šmėstelėjo iš Valstybinės augalininkystės tarnybos.
Kauno rajono ūkininkų sąjungos posėdyje šia žinia pasidalijo asociacijos „CropLife Lietuva“ direktorė Zita Varanavičienė, užsiminusi, kad purškiant naktį žemdirbiams tikriausiai prireiks naktinio matymo prietaisų.
Z. Varanavičienė užsiminė apie iš Valstybinės augalininkystės tarnybos gautą laišką, kuriame pranešama apie pasiūlymą visus augalų apsaugos produktus (AAP), kurių sudėtyje yra glifosato, ženklinti formuluote: „Draudžiama purkšti žemės ūkio paskirties ir kituose plotuose žydinčius augalus, kuriuos apdulkina bitės ir kiti vabzdžiai nuo 4 val. iki 21 val., ir būtina ne vėliau kaip prieš 2 kalendorines dienas apie planuojamą purškimą paskelbti Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje.“
Portalui manoūkis.lt Z. Varanavičienė komentavo, kad jei pasiūlymas būtų priimtas, jis iš esmės nulemtų naktinį ūkininkavimą. „Augalininkystės tarnyba sulaukė bitininkų nuogąstavimų. Bet mes turime labai griežtą augalų apsaugos produktų vertinimo sistemą, reglamentą, daugybę duomenų ir taisykles, kaip atliekamas rizikos vertinimas ir priimamas sprendimas“, – sakė „CropLife Lietuva“ vadovė.
Jos teigimu, šis pasiūlymas pateiktas neatlikus rizikos vertinimo.
„Negalima priimti naujų taisyklių remiantis vien nuogąstavimais. Juk pasiūlymas reiškia, kad visi AAP, kurių sudėtyje yra glifosato, būtų ženklinami naktinį purškimą reiškiančia fraze. Dabar naktį purškiami tik insekticidai, nes jie pavojingi bitėms, ir dėl to niekas neginčija“, – argumentavo Z. Varanavičienė.
Reaguodama į gautą raštą, asociacija „CropLife Lietuva“ savo poziciją išdėstė atsakyme Valstybinei augalininkystės tarnybai.
„Manome, kad tokios frazės taikymas yra neproporcingas. Naktinio darbo rizika, kuri kyla ūkininkams, atliekantiems purškimą tamsoje, yra neatmestina ir neatsveria galimos naudos apdulkintojų apsaugai.
Šiuo konkrečiu atveju naktinis purškimas nesuteiktų jokio papildomo saugumo bitėms, nes kalbama apie bitėms netoksiškus produktus. Prieš taikant frazę konkrečiam produktui / veikliajai medžiagai prašome atlikti teisės aktais numatytą rizikos vertinimą ir laikytis sprendimų priėmimo tvarkos“, – rašoma „CropLife Lietuva“ atsakyme.
Portalas manoūkis.lt kreipėsi į Valstybinę augalininkystės tarnybą su prašymu paaiškinti, kuo grindžiamas naujasis pasiūlymas ir kokiu mastu nauja tvarka paveiktų ūkininkus.
Atsakymas gautas. Jame rašoma:
„Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos augalų apsaugos produktų, kurių veiklioji medžiaga yra glifosatas, etiketėse minimos formuluotės naudoti neplanuoja.“
Lakoniškas atsakymas palieka plačią erdvę interpretacijoms apie pasiūlymo inicijavimą, sprendimų priėmimą, pasiūlymo atšaukimą ar jo nutylėjimą ir kt. Ne paskutinėje vietoje ir socialinių partnerių argumentai.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Žavios ir darbščios – tokios Lietuvos ūkininkės
2023-11-30 -
Augintojo sode – graikinių riešutmedžių kolekcija
2023-11-28 -
Srutų išpylimo į laukus poreikį vertins savivaldybių ekstremalių situacijų centrai
2023-11-27
Skaitomiausios naujienos
-
Išmokų avansai: sąskaitos pildosi, tačiau ne tiek, kiek tikėtasi?
2023-11-08 -
Nustatomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos glumina savininkus
2023-11-22 -
Vienų reikalaujama pievas atstatyti, kiti negali jų deklaruoti
2023-11-28
(0)