Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Ūkis
Ūkininkai gali miegoti ramiai: neteks purkšti naktimis
Asociatyvi Freepik nuotr.

Kaunas. Augalų apsaugos produktais, kurių veiklioji medžiaga glifosatas, bičių apdulkinamus žydinčius laukus žemdirbiai galėtų purkšti naktimis – nuo 21 val. vakaro iki 4 val. ryto. Toks pasiūlymas šmėstelėjo iš Valstybinės augalininkystės tarnybos.

Kauno rajono ūkininkų sąjungos posėdyje šia žinia pasidalijo asociacijos „CropLife Lietuva“ direktorė Zita Varanavičienė, užsiminusi, kad purškiant naktį žemdirbiams tikriausiai prireiks naktinio matymo prietaisų.

Z. Varanavičienė užsiminė apie iš Valstybinės augalininkystės tarnybos gautą laišką, kuriame pranešama apie pasiūlymą visus augalų apsaugos produktus (AAP), kurių sudėtyje yra glifosato, ženklinti formuluote: „Draudžiama purkšti žemės ūkio paskirties ir kituose plotuose žydinčius augalus, kuriuos apdulkina bitės ir kiti vabzdžiai nuo 4 val. iki 21 val., ir būtina ne vėliau kaip prieš 2 kalendorines dienas apie planuojamą purškimą paskelbti Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje.“

Bioversija 2024 07 09 m7

Portalui manoūkis.lt Z. Varanavičienė komentavo, kad jei pasiūlymas būtų priimtas, jis iš esmės nulemtų naktinį ūkininkavimą. „Augalininkystės tarnyba sulaukė bitininkų nuogąstavimų. Bet mes turime labai griežtą augalų apsaugos produktų vertinimo sistemą, reglamentą, daugybę duomenų ir taisykles, kaip atliekamas rizikos vertinimas ir priimamas sprendimas“, – sakė „CropLife Lietuva“ vadovė.

Jos teigimu, šis pasiūlymas pateiktas neatlikus rizikos vertinimo.

„Negalima priimti naujų taisyklių remiantis vien nuogąstavimais. Juk pasiūlymas reiškia, kad visi AAP, kurių sudėtyje yra glifosato, būtų ženklinami naktinį purškimą reiškiančia fraze. Dabar naktį purškiami tik insekticidai, nes jie pavojingi bitėms, ir dėl to niekas neginčija“, – argumentavo Z. Varanavičienė.

Reaguodama į gautą raštą, asociacija „CropLife Lietuva“ savo poziciją išdėstė atsakyme Valstybinei augalininkystės tarnybai.

„Manome, kad tokios frazės taikymas yra neproporcingas. Naktinio darbo rizika, kuri kyla ūkininkams, atliekantiems purškimą tamsoje, yra neatmestina ir neatsveria galimos naudos apdulkintojų apsaugai.

Šiuo konkrečiu atveju naktinis purškimas nesuteiktų jokio papildomo saugumo bitėms, nes kalbama apie bitėms netoksiškus produktus. Prieš taikant frazę konkrečiam produktui / veikliajai medžiagai prašome atlikti teisės aktais numatytą rizikos vertinimą ir laikytis sprendimų priėmimo tvarkos“, – rašoma „CropLife Lietuva“ atsakyme.

Portalas manoūkis.lt kreipėsi į Valstybinę augalininkystės tarnybą su prašymu paaiškinti, kuo grindžiamas naujasis pasiūlymas ir kokiu mastu nauja tvarka paveiktų ūkininkus.

Atsakymas gautas. Jame rašoma: „Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos augalų apsaugos produktų, kurių veiklioji medžiaga yra glifosatas, etiketėse minimos formuluotės naudoti neplanuoja.“

Lakoniškas atsakymas palieka plačią erdvę interpretacijoms apie pasiūlymo inicijavimą, sprendimų priėmimą, pasiūlymo atšaukimą ar jo nutylėjimą ir kt. Ne paskutinėje vietoje ir socialinių partnerių argumentai.

Autorius: Eulalija Jonuškienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos