Tvarios investicijos į ūkį leidžia daugiau uždirbti ir padeda prisitaikyti prie klimato kaitos, didinti konkurencingumą, suteikia stabilumo. Tad akivaizdu – naudos tikrai daug.
Norintieji prisidėti prie tvarumo ir gauti iš to naudos gali kreiptis paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano intervencinę priemonę „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“.
Remiama veikla:
- šiltnamio efektą sukeliančių dujų, amoniako emisijas mažinančių ir oro kokybę gerinančių technologijų diegimas;
- biodujų gamyba iš gyvulininkystės ūkyje susidarančio mėšlo ir kitų biologiškai skaidžių žemės ūkio atliekų;
- perėjimas prie aukštesnių nei pareiškėjui privalomi ūkinių gyvūnų gerovės standartų.
Svarbu tai, kad nors kvietimas dotacijoms gauti šiemet jau yra pasibaigęs, iki pat gruodžio 31 d. tvarioms investicijoms vis dar galima gauti paramą lengvatinės paskolos forma. Kuo ji naudinga?
Palankios sąlygos
Vienas didžiausių lengvatinės paskolos pranašumų – lankstumas. Pasak Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ES reikalų ir paramos politikos departamento Paramos verslui skyriaus patarėjos Loretos Golubevaitės, parama gali būti teikiama ne tik investicijoms finansuoti, bet ir apyvartiniam kapitalui papildyti.
Be to, lengvatinės paskolos lėšomis galima apmokėti iki 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų, o tinkamų išlaidų sąrašas, palyginti su parama dotacijos forma, yra ilgesnis.
„Lengvatinės paskolos lėšomis galima finansuoti investicijas į materialųjį ir nematerialųjį turtą, būtiną bent vienai iš minėtų trijų veiklų vykdyti. Tai gali būti naujų statinių statyba, rekonstravimas, kapitalinis remontas, nauji technologiniai įrenginiai, skaitmeninės ūkininkavimo technologijos, ūkinių gyvūnų įsigijimas“, – paaiškina ŽŪM atstovė.
Mažesnės palūkanos – lengvatinės paskolos pranašumas, palyginti su skolinimusi rinkos sąlygomis.
„Paskolos palūkanos skaičiuojamos ne visai jos sumai, o tik finansų tarpininko daliai. O štai kitai daliai, kuri finansuojama EŽŪFKP lėšomis, palūkanos neskaičiuojamos“, – lengvatinės paskolos privalumus aptaria L. Golubevaitė.
Lengvatinės paskolos, kuri skirta apyvartiniam kapitalui papildyti, lėšomis galima finansuoti trumpalaikio turto (medžiagų, pašarų, augalų ir gyvūnų apsaugos priemonių ir kt.) įsigijimą, darbo užmokestį, taip pat su juo ir ūkio veikla susijusius mokesčius, einamąsias išlaidas (turto mokestį, nuomą ir draudimo išlaidas, komunalines išlaidas ir kt.).
Finansuoti galima net debitorinius įsipareigojimus ir kitas apyvartines išlaidas, reikalingas ūkinei veiklai vykdyti.
Tvarios investicijos reikalingos
L. Golubevaitės teigimu, priemonėje „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ dalyvaujantys ūkiai, diegdami pažangias technologijas gali atnaujinti mėšlo tvarkymo technologijas, sumažinti kvapus ir išmetamo amoniako kiekį tvartuose, pasigaminti elektros energijos iš ūkyje susidarančio mėšlo, taip pat sudaryti palankesnes sąlygas ūkyje laikomiems gyvuliams ir paukščiams.
Kad tvarios investicijos svarbios, rodo šios priemonės populiarumas. Per vasarį vykusį kvietimą pagal Strateginio plano priemonę „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ gautos 38 paraiškos, bendra prašomos paramos suma siekė net 17,23 mln. eurų. Įvertinus paraiškas, parama suteikta 23 projektams, kurių bendra vertė – 9,68 mln. eurų.
Parama tvarioms investicijoms pasinaudojo Jonavos r. Pauliukų ŽŪB. Jos vadovas Andrejus Štombergas neabejoja, kad šiais laikais be tvarių investicijų sunku apsieiti.
„To reikalauja gyvenimas. Vis kalbame, kad aplinką reikia saugoti. O kaip greitai pereisime prie visiško tvarumo, sunku pasakyti. Manau, prireiks laiko. Todėl ir stengiamės pasinaudoti parama, kad kuo greičiau taptume tvaresni“, – sako A. Štombergas.
Žemės ūkio bendrovėje paramos lėšomis (apie 140 tūkst. Eur) diegiamos vokiškos sistemos, kurios kiaulidėse padės sumažinti nemalonius kvapus ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Taip kartu siekiama pagerinti kiaulių laikymo sąlygas.
A. Štombergas sako, kad be paramos ryžtis tokioms investicijoms sunku, mat jos kainuoja brangiai. „Kuo paramos bus daugiau, tuo greičiau pereisime prie tvaraus ūkininkavimo. Savomis lėšomis tai pasiekti labai sunku“, – paramos reikalingumu neabejoja bendrovės vadovas.
Paramos sąlygos
Paramos gali kreiptis fiziniai asmenys, turintys Ūkininko ūkio įstatyme nustatyta tvarka savo vardu įregistruotą ūkininko ūkį, ir juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą.
Pareiškėjas gali kreiptis dėl lengvatinės paskolos investicijoms ir (arba) apyvartiniam kapitalui. Ilgiausias paskolos laikotarpis – 5 metai nuo paskolos sutarties su finansų tarpininku pasirašymo. Jei kreipiamasi paramos tik apyvartiniam kapitalui, ilgiausias lengvatinės paskolos laikotarpis – 3 metai nuo sutarties su finansų tarpininku pasirašymo.
Vienam paskolos gavėjui gali būti suteikta viena paskola, daugiausia – 200 000 eurų. Lengvatinės paskolos lėšomis galima apmokėti iki 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūkio stiprybė – perdirbimas
2024-11-06 -
Daugiausia paraiškų pateikta Šilalės rajone
2024-11-05 -
Populiarėja rudens daržovės – ridikai, ropės, kaliaropės
2024-11-05
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
(0)