Trumpų maisto grandinių nauda įsitikino ne vienas Lietuvos ūkininkas, o kad tokių būtų kuo daugiau, nuspręsta supaprastinti paramos taisykles tiems, kurie teikia paraiškas paramai gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“.
Kas naujo numatyta? Bus galima ūkyje užaugintą ar perdirbtą produkciją parduoti be nustatyto kiekio, taip pat įsigyti transporto priemonę, kilnojamus kioskus, statyti nesudėtingus statinius (modulinius namelius).
Žemės ūkio ministerijos teigimu, tai leis tiesiogiai pasiekti rinką ir kurti artimesnį ryšį su vartotojais, greitai ir efektyviai pristatyti produkciją klientams, plėsti verslą ir pasiekti naujas rinkas, pritaikyti savo pardavimo vietą pagal sezoną, renginį ar klientų srautus.
Trumpai tariant – greičiau ir paprasčiau pradėti tiesioginius pardavimus.
Tad norintieji įsitraukti į trumpas maisto tiekimo grandines tai gali padaryti iki gegužės 13 dienos. Tiesa, trumpų maisto tiekimo grandinių plėtra bus remiama ir pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą jau nuo gegužės 2 iki birželio 28 dienos.
Plėtoti jas aktyviai skatinama ne be reikalo. Pastaruoju metu susidomėjimas trumpomis maisto tiekimo grandinėmis atgimsta visoje Europos Sąjungoje, mat siekiama užtikrinti tvaresnę ir sveikesnę gyventojų mitybą, o ir jie patys vis dažniau dairosi šviežesnio, kokybiškesnio vietinio maisto. Kartu kuriamas ryšys su vartotojais ir didinamas jų lojalumas.
Džiaugiasi moderniais prekybiniais autobusiukais
Kauno rajono ūkininkas Audrius Banionis parama trumpoms maisto grandinėms plėsti pasinaudojo prieš porą metų. Kas paskatino ryžtis šiam žingsniui?
Anot ūkininko, tiesiog prireikė atnaujinti prekybinius autobusiukus, kuriuose prekiaujama ūkyje užauginta produkcija, su jais važinėjama ir po kaimo vietoves. Mat anksčiau turėti buvo senoki, dažnai gedo, tad tekdavo į juos daug investuoti.
„Radome, kas Lietuvoje gamina naujus ir modernius prekybinius automobilius su saulės baterijomis. Tiesiog darėme naujas investicijas. Manau, mūsų atveju vystyti trumpas maisto grandines geriausia būtent su prekybiniais autobusiukais“, – tikino A. Banionis.
Ūkininkas paramos kreipėsi kartu su 3 partneriais, įsigijo 3 prekybinius autobusiukus, kurių išlaidos finansuotos 60 proc. intensyvumu. Anot A. Banionio, tai buvo didžiulė finansinė pagalba, be kurios būtų pavykę nusipirkti vos vieną tokį autobusiuką.
Jis neabejoja, kad plėtoti trumpas maisto grandines yra vertinga. Ir ne tik dėl to, kad produkcija būna šviežesnė ir pigesnė, bet ir dėl to, kad kuriamas tvirtas vartotojų ir pardavėjų ryšys.
„Ir kaina, ir kokybė, ir bendravimas, ir dar gali užsisakyti norimą kiekį. Aišku, nesakau, kad nereikia prekybos tinklų, (...) juk yra skubančių žmonių, kurie nespėja apsipirkti turgeliuose, arba tokių, kurie turi daug pinigų ir neskaičiuoja. Bet daug žmonių ateina pas mus jau ne pirmą kartą ir nusiperka produkcijos, už kurią netgi leidžiame sumokėti vėliau. Gal moteriškė pensijos negavo ir pan.
Dažnai pašmaikštauju, kad mes – tarsi socialiniai partneriai. Ir ta bendrystė su pirkėjais labai smagi. Tai graži ir gera investicija“, – džiaugiasi ūkininkas.
A. Banionis svarsto šia parama dar naudotis ir ateityje, mat nori atidaryti nedidelę savo ūkio produkcijos parduotuvėlę netoli Kauno, atnaujinti dar daugiau prekybinių autobusiukų.
„Jeigu su produktais tiesiai pas žmones gali atvažiuoti su nauja ir gera technika, tai kodėl gi ne?“ – paramos privalumais neabejoja ūkininkas.
Kas ir kiek paramos gali gauti?
Šiam paraiškų priėmimo etapui pagal KPP priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ skirta 4 884 722 Eur paramos lėšų. Vienam projektui galima gauti iki 150 000 Eur be PVM, nepriklausomai nuo partnerių skaičiaus.
Parama tinkami pasinaudoti:
- savo vardu ūkininko ūkį ir valdą įregistravę fiziniai asmenys, užsiimantys žemės ūkiu, maisto produktų gamyba ir (arba) perdirbimu;
- privatūs juridiniai asmenys, kurie užsiima žemės ūkio, maisto produktų gamyba bei (arba) perdirbimu ir atitinka labai mažai įmonei keliamus reikalavimus.
Parama paremta bendradarbiavimu, todėl paraišką privalu teikti kartu su projekto partneriu (-iais), jei reikia, taip pat su ne daugiau kaip vienu tarpininku.
Pareiškėjo ir partnerio (-ių) bendradarbiavimą būtina įtvirtinti jungtine veiklos sutartimi, pasirašyta prieš pateikiant paraišką. Pareiškėjas ir projekto partneris (-iai), įskaitant tarpininką, laikomi grandinės dalyviais, jie turi būti ne jaunesni kaip 18 metų amžiaus.
Paramos intensyvumas siekia nuo 60 iki 100 proc., atsižvelgiant į įsigyjamas išlaidas:
- 60 proc. paramos intensyvumas taikomas finansuojant verslo plano įgyvendinimo išlaidas (transporto priemonės, mechaniniai-hidrauliniai vežimėliai ar krautuvai, prekybiniai baldai bei kita prekybinė įranga ir kt.). Paramos intensyvumas gali būti padidintas iki 70 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, kai pareiškėjas ir jo partneris (-iai) yra jaunieji ūkininkai, kurie investuoja per penkerius metus po įsikūrimo ir turi reikiamų profesinių įgūdžių bei kompetencijos;
- įsigyjamos bendrosios, einamosios bendradarbiavimo, einamosios projekto įgyvendinimo ir skatinamosios veiklos išlaidos, susijusios su trumposios tiekimo grandinės plėtra, remiamos 100 proc. intensyvumu.
Už gautą paramą galima sukurti ne mažiau kaip vieną prekybos ir (ar) realizavimo vietą, pavyzdžiui, kilnojamą prekyvietę, automobilinę ar internetinę parduotuvę, vietą paviljone ir (ar) turguje. Taip pat vykdyti prekybą produktų gamybos vietose (ūkiuose) ar pagal ilgalaikes pirkimo–pardavimo sutartis.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Medžiojamųjų gyvūnų žala ūkiams bus nustatoma tiksliau
2024-12-05 -
Keičiamas valdos ekonominio dydžio apskaičiavimas
2024-12-03 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)