Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Trąšų pavyks sutaupyti ūkininkaujantiems Vakarų ir Vidurio Lietuvoje
Mineralinio azoto kiekis dirvožemiuose pagal Lietuvos rajonus

Kaunas. Pabrangus trąšoms, žemdirbiams svarbus kiekvienas azoto kilogramas. Tad ūkininkaujantiems Vakarų ir Vidurio Lietuvoje gera žinia – jo šiais metais ten susikaupė daugiausia.

LAMMC ŽI Agrocheminių tyrimų laboratorijoje atlikti tyrimai parodė, kad šį rudenį mineralinio azoto (Nmin) 0–60 cm dirvožemio sluoksnyje žemės ūkio naudmenose vidutiniškai sukaupta 53,5 kg/ha.

Kiekiai labai skiriasi atskiruose šalies regionuose. Vakarų ir Vidurio Lietuvos dirvožemiuose Nmin susikaupė daugiau ir, vertinant šiuo metu jo esamą kiekį dirvožemyje, azoto trąšų pavasarį bus galima pataupyti.

Bioversija 2024 04 15 m7

Ypač mažai Nmin buvo Rytų Lietuvoje – 0–60 cm dirvožemio sluoksnyje jo rasta vidutiniškai 38,4 kg/ha, kai Vakarų ir Vidurio Lietuvoje atitinkamai 56,2 ir 67,8 kg/ha. Tam įtakos turėjo keletas veiksnių: šiame regione vasarą iškritęs didelis kritulių kiekis (net 292 mm, pvz., Vakarų Lietuvoje – 163 mm), lengva dirvožemio granuliometrinė sudėtis ir mažesnis augalininkystės gamybos intensyvumas.

Dėl meteorologinių sąlygų įtakos mažiau nei įprasta šį rudenį Nmin nustatyta ir derlingose Suvalkijos žemėse (Šakių, Vilkaviškio ir Marijampolės r.).

Vidurio ir Vakarų Lietuvoje, išskyrus kalvotąją Žemaitijos dalį, vyraujantys Nmin kiekiai sudaro 50–80 kg/ha, o pasėtų žiemkenčių ir žieminių rapsų plotuose – 60–90 kg/ha.

Šių metų rudenį Nmin gerokai daugiau rasta viršutiniame dirvožemio sluoksnyje nei gilesniame. Pavyzdžiui, vidutiniškai Lietuvoje 0–30 cm sluoksnyje jo yra 41,1 kg/ha, 30–60 cm – 15,5, o 60–90 cm – 14,5 kg/ha.

Vertinant Nmin kiekį 0–60 cm sluoksnyje pagal augintus augalus, mažiausiai jo nustatyta daugiamečių žolių plotuose – 30,7 kg/ha, po buvusio vasarojaus – 34,9, po kaupiamųjų ir kukurūzų – 35,6, o po žiemkenčių bei esamuose žiemkenčių ir žieminių rapsų plotuose gerokai daugiau – atitinkamai 52,6 ir 69,1 kg/ha.

Šį rudenį Vidurio Lietuvoje buvo 13 proc. aikštelių, kuriose Nmin 0–60 cm sluoksnyje nustatyta labai daug (daugiau 105 kg/ha). O tai gerokai mažiau nei ankstesniais tyrimų metais, kai jos sudarydavo penktadalį ar net ketvirtadalį. Tai rodo, kad 2022 m. augalų vegetacijos metu azotu tręšta saikingiau. Tyrimai taip pat parodė, kad 65–90 proc. Nmin sudaro nitratinis azotas, o 0–60 cm sluoksnyje jo vidurkis yra 78 procentai.

Šiuo metu žiemkenčių ir žieminių rapsų pasėlių būklė daugelyje šalies vietovių gera – augalai vešlūs, intensyviai žalios spalvos ir augalams dirvožemyje Nmin pakanka.

Prognozuojant, kiek Nmin dirvožemyje bus pavasarį, tikėtina, kad Rytų Lietuvoje ir Suvalkijoje (Šakių, Vilkaviškio ir Marijampolės r.) jo kiekiai nepadidės.

Šaltuoju metų laikotarpiu augalinių liekanų mineralizacija dirvožemyje vyksta lėtai, o nitratų išsiplovimas į gilesnius sluoksnius, kai žiema šilta ir be pašalo, yra didelis. Todėl šiuose regionuose bus labai svarbus savalaikis pavasarinis tręšimas azotu, kad ir nedidele norma.

Pavasarį, atsinaujinus augalų vegetacijai, azoto trąšų norma turėtų būti skaičiuojama pagal planuojamą augalų derlių konkretaus lauko sąlygomis ir po žiemos dirvožemyje likusį Nmin kiekį.

Įprasta, kad azoto trąšų norma planuojamam augalų derliui skaičiuojama, kai Nmin kiekis dirvožemio 0–60 cm sluoksnyje yra 50 kg/ha. Jei nustatytas didesnis kiekis, iš jo atėmus šią reikšmę gaunamas kiekis, kurį galima sutaupyti nuo apskaičiuotos azoto normos. Vienu atveju ji bus 10, kitu gali siekti ir 40 kg/ha azoto. Tai gana nemažai.

Svarbu sulaukti žiemos, kurios eiga ir meteorologinės sąlygos parodys, kiek Nmin dirvožemyje liks ateinančių metų pavasarį. Vakarų ir Vidurio Lietuvos regionuose žemdirbiams vertėtų anksti pavasarį patiems imtis iniciatyvos ir atlikti Nmin tyrimus dirvožemyje. Tai turėtų atsipirkti su kaupu.

Dalyje surinktų dirvožemio ėminių nustatytas mineralinės sieros (Smin.) kiekis. Šis rodiklis svarbus tuo, kad dirvožemyje jos trūkstant (kai yra mažiau nei 10 kg/ha) augalai prastai pasisavina azotą. Tai ypač svarbu rapsams ir intensyviai auginamiems žieminiams bei vasariniams javams.

Mineralinės sieros kiekiai divožemiuose pagal rajonus

Kaip parodė tyrimai, šį rudenį dirvožemyje Smin kiekiai yra vidutiniai, kiek daugiau jos tik Vidurio Lietuvoje. Kokie Smin kiekiai liks dirvožemyje po žiemos, parodys ateinančių metų pavasariniai tyrimai.

Mineralinio azoto kiekiai divožemiuose pagal rajonus

Mineralinio azoto (Nmin) ir mineralinės sieros (Smin) stebėsena šalies dirvožemiuose atlikta LAMMC ŽI Agrocheminių tyrimų laboratorijoje šį rudenį (ŽŪM užsakymu).

Spalio pabaigoje išanalizuota 800 Nmin ir 400 Smin dirvožemio ėminių, surinktų daugiau kaip iš 200 tyrimų aikštelių. Nmin kiekiai įvertinti atskiruose šalies regionuose po augančių ir augintų augalų.

Šaltinis: LAMMC
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos