Vilnius, liepos 8 d. Negalutiniais duomenimis, paraiškas tiesioginėms išmokoms gauti iki nustatyto termino - liepos 1 dienos pateikė 214 tūkst. ūkininkaujančių ar turinčių žemę asmenų. Pernai pasėlius deklaravo tik 53 tūkst. žemės naudotojų.
Preliminariais skaičiavimais, deklaruota apie 2,3 mln. hektarų.
Pasak žemės ūkio ministro Jeronimo Kraujelio, šio ploto pakanka, kad būtų panaudotos visos lėšos, skirtos tiesioginėms išmokoms už žemės ūkio naudmenas ir pasėlius - jų yra apie 512,8 mln. litų, be to, dar apie 100 mln. skirta už naudmenas mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse. Beje, pernai už pasėlius ir kitas žemės ūkio naudmenas buvo priskaičiuota ir išmokėta tik 44,8 mln. litų.
J. Kraujelis teigė, kad šiemet apie 160 tūkst. ūkininkaujančių žmonių su deklaravimo procedūromis susidūrė pirmą kartą. Be to, šiemet jas pildyti reikėjo kitaip, deklaracijos buvo vieningos, kaip ir kitose šalyse. Daugiausia sunkumų būta dėl naudmenų ir pasėlių įbraižymo žemėlapiuose bei plotų matavimų. Kitąmet šių darbų pildant deklaracijas teliks ketvirtadalis.
Beje, žemės ūkio naudmenas dar galima deklaruoti iki liepos 26 dienos, tačiau deklaravusiems po liepos 1 dienos už kiekvieną darbo dieną išmoka bus mažinama 1 procentu. Vėlavimas labai apsunkina išmokų skaičiavimą, patikrą ir kitus kontrolės procesus.
Žemės ūkio ministerijos atstovai prognozuoja, kad sprendžiant pagal tai, jog žemėlapių yra užsisakę ir pasiėmę per 265 tūkst., o deklaravusių per 214 tūkst., aišku, kad dalis jų ateis. Gal 10 ar 20 tūkst., bet tai bus smulkūs žemės naudotojai, turintys hektarą ar šiek tiek daugiau. Tai esmės nepakeis, nes bendrasis plotas padidės 20-30 tūkst. hektarų.
Dabar prasidėjo kitas darbų etapas - deklaravimo patikros. Planuojama, kad patikrinti vietose reikės per 20 tūkst. valdų. Daug žemdirbių ir savininkų prašo atidėti žalienų priežiūros darbus. Dėl lietingų orų ir dviem savaitėmis vėluojančios vegetacijos jie negali iki liepos 15 dienos nušienauti ir iki rugpjūčio 1 dienos išvežti šieną iš laukų. Šiuo metu rengiamas dokumentas, leidžiantis šienavimo bei šieno sutvarkymo darbus atlikti iki rugpjūčio 1 dienos.
Šiais metais bus vykdoma ir nuotolinė patikra - bus analizuojamos palydovo padarytos nuotraukos, nustatoma, ar atitinka deklaruotų ir nufotografuotų laukų plotai bei pasėlių rūšis.
Baigus patikrinimo procedūras, dar rudenį žemdirbys gautų preliminarų pranešimą, kiek už 2004 metais deklaruotas naudmenas ir pasėlius priskaičiuota išmokų iš viso ir pagal atskiras kultūras. Tiesioginės išmokos bus mokamos, kaip ir numatyta reglamente - nuo gruodžio 1 dienos ir bus baigtos mokėti iki 2005 metų balandžio.
Elta
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)