Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Šviežios daržovės auginamos ištisus metus
„Kietaviškių gausos“ direktoriaus pavaduotojas Nerijus Rakickas

Elektrėnai. Įmonės „Kietaviškių gausa“ moderniuose šiltnamiuose pradėjus naudoti dirbtinę šviesą, ketvirtą sezoną ištisus metus auginamos salotos ir ilgavaisiai agurkai. O kovą planuojama sulaukti ir trumpavaisių agurkų, vėliau – pomidorų derliaus.

„Jau kovo 8-ąją sulauksime trumpavaisių agurkų derliaus, kovo antroje pusėje pradės derėti vyšniniai, kokteiliniai, slyviniai, apvalūs ir pailgi geltoni, avietiniai, raudoni, juodi pomidorai“, – pasakoja UAB „Kietaviškių gausa“ direktoriaus pavaduotojas Nerijus Rakickas.

Dabar ilgavaisių agurkų, pomidorų ir salotų daigais apsodinta 10 ha modernių šiltnamių. Po 3 savaičių ilgavaisių ir trumpavaisių agurkų daigai bus sodinami ir senųjų šiltnamių 10 ha plote.

Bioversija 2024 04 15 m7

Specialistas sako, kad nuo daigų pasodinimo šiltnamiuose, pomidorai, priklausomai nuo veislės, pradeda derėti po 10–12 sav., o agurkai maždaug po 4–5 savaičių. Kada bus nuskintas pirmasis agurkas ar pomidoras, labai priklauso ir nuo saulėtumo.

Šiltnamiai apšviesti, papildomas apšvietimas naudojamas salotoms auginti

Per metus šiltnamiuose išauginama apie 8 tūkst. t agurkų ir pomidorų produkcijos bei apie 2 mln. vienetų salotų vazonėliuose. Įmonėje darbuojasi apie 260 žmonių.

Moderniuose šiltnamiuose geresnės sąlygos augalams

Direktoriaus pavaduotojas pažymi, kad naujos konstrukcijos moderniuose šiltnamiuose yra geresnės sąlygos augalams, todėl išauginami gausesni ir geresnės kokybės daržovių derliai.

Pasak N. Rakicko, pradėjus naudoti dirbtinę šviesą, atsirado galimybė ištisus metus auginti salotas ir ilgavaisius agurkus. Esant natūralios šviesos trūkumui, augalai papildomai apšviečiami specialiomis lempomis. Baltas grindų patiesalas atspindi šviesą apatiniams augalų lapams, kuriems mažiau jos tenka iš viršaus.

„Kadangi pastatai aukštesni, didesnis ir jų tūris, lengviau išlaikyti klimato kontrolę – optimalias auginimo sąlygas nei senuose šiltnamiuose, – paaiškina specialistas. – Kompiuterizuotas mikroklimato valdymas, reguliuojamas pagal saulės intensyvumą, temperatūrą, santykinę oro drėgmę, leidžia sukurti palankias sąlygas agurkams, pomidorams ar salotoms augti. Šiuose šiltnamiuose energijos sąnaudų mažinimui naudojamos sieninės ir stoginės užuolaidas, kurios šaltuoju sezono metu ženkliai sumažina šilumos poreikį.“

10 ha moderniame šiltnamių komplekse ilgavaisiai agurkai auginami ištisus metus

Kokoso substratas pranašesnis už mineralinę vatą

Agurkų ir pomidorų auginimui naudojamas organinis kokoso riešutų plaušų substratas. Jis užtikrina optimalų oro ir vandens režimą, lemia gerą šaknų sistemos išsivystymą. Dėl šių substrato savybių augalai geriau įsisavina maistines medžiagas, o dėl rūpesnės kokoso struktūros negresia perlaistymo pavojus.

„Kokoso pluoštas pranašesnis už durpinį substratą ir mineralinę vatą: tai ekologiškas organinis gruntas, ekonomiškas, geresnis jo panaudojimas, geras šilumos pralaidumas, pH artimas neutraliam (6,3–6,5), nekeičia struktūros, mažas druskingumas, neužterštas (piktžolių sėklomis ir kt.), augalai gerai įsišaknija. Kokoso pluoštą galima naudoti pakartotinai“, – sako N. Rakickas.

Nors kokoso pluoštas yra brangesnis už mineralinę vatą, bet tame pačiame substrate daržovės auginamos dvejus metus: pirmais metais pomidorai, o antrais metais – agurkai.  Nėra problemų dėl pluošto utilizavimo (priešingai, nei mineralinės vatos), galima kompostuoti, panaudoti mulčiui, pagerinti dirvą soduose ir gėlynuose.

Išauginama kokybiška produkcija

Pasak N. Rakicko, bendrovėje „Kietaviškių gausa“ išauginta produkcija be įvairių medžiagų pertekliaus ir nitratų, nes naudojamos trąšos, biologinė augalų apsauga ir tik leistinos cheminės priemonės, laikoma kamanių. Augalams tręšti taikoma moderni sistema neleidžia kauptis trąšų pertekliui, todėl įvairių medžiagų kiekiai daržovėse būna dešimtimis kartų mažesni už leistinas normas.

Dabar pomidorai žydi ir mezga vaisius, jų derliaus pirkėjai sulauks kovo antroje pusėje

Geresniam pomidorų žiedų apdulkinimui ir gausesniam jų derliui gauti laikoma kamanių. Jos bendrovės „Kietaviškių gausa“ šiltnamiuose „įdarbinamos“ jau apie 25 metus. Kamanės gyvena specialiuose aviliukuose. Vienas avilys aktyviai „dirba“ 6–8 savaites. Vabzdžiai aplanko kiekvieną pomidoro žiedą, todėl nepatiriama nuostolių.

Biologiniai metodai taikomi prieš kenkėjus ir ligas, tam pasitelkiant natūralius jų priešus – parazitus, entomofagus (grobuonis): naudojant fitoseiliusą – kovai su voratinkline erkute, enkarziją – prieš baltasparnius, afimidyzą (grobuoniškąjį gumbauodį) – prieš amarus.

Šilumą tiekia ir sava katilinė

Į UAB „Kietaviškių gausa“ šiltnamius šiluma tiekiama ne tik iš Elektrėnų šiluminės elektrinės, bet ir iš vietinės biokuro katilinės, šildomos smulkinta mediena, kuri prireikus tiek vasarą, tiek žiemą naudojama reikiamai vandens temperatūrai palaikyti vėsesnėmis naktimis (siekiant išlaikyti optimalias šiltnamio mikroklimato sąlygos).

Šaltinis: MŪ
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos