Kėdainiai. Bitėms dūgzti karantinas netrukdo, o štai vėsūs ir lietingi gegužės orai šiemet lėmė dviem savaitėm vėlyvesnį pirmąjį medaus „derlių“. Patyręs bitininkas Erikas Augustinavičius sako, kad per pirmąjį medsukį iš vienos bičių šeimos prisukama net 60–70 kg medaus.
Plinkaigalyje jau daug metų bitininkaujantys Augustinavičiai pastaruosius kelerius metus turi 180 bičių šeimų. Erikas Augustinavičius, bitininkavimo paslapčių mokęsis iš mamos, dabar šio amato paslaptis perduoda sūnui Mariui.
Jaunasis bitininkas pastebi, kad pastaraisiais metais pagrindinis medunešis yra būtent pavasarinis. „Stengiamės, kad žiemoti bičių šeimos nueitų būdamos stiprios, o pavasarį, jei šis palankus, bitės kuo greičiau sustiprėtų ir prineštų žieminių rapsų žiedų medaus. Vos tik rapsus pasėja, bendraujame su ūkininkais, ieškome iš rudens vietų, kur pavasarį galėtume statyti avilius, kad šie būtų šalia rapsų laukų, nes mūsų rajono pavasario medus daugiausia būna iš žieminių rapsų“, – sako Marius Augustinavičius.
Jau keleri metai Augustinavičių šeimos bites prižiūri sūnus Marius
Jei pavasaris pasitaiko tinkamas, tada medaus solidžiai prisukama – vienos šeimos prineša net 60–70 kg, o kitos, būna, kad tik 20 kg. Priklauso nuo to, kaip šeima pražiemojo, ar staigiai sustiprėjo, ar pavasaris nevėlavo.
Koks bus šio pavasario medaus derlius, Augustinavičiai kol kas neprognozuoja, nes dar tik įsibėgėja medaus sukimas. ,,Pirmąjį šviežią medų pradėjome sukti maždaug dviem savaitėmis vėliau negu pernai. Džiaugiamės, kad bitutės sveikos ir padirbėjo gana neblogai. Tačiau panašu, kad medaus nebus daugiau negu pernai‘‘, – sako M. Augustinavičius.
Pirmasis medsukis dar tik įsibėgėja
Plinkaigalio bitininkai neslepia, jog praėję metai jiems buvo labai sudėtingi. „Paskutiniaisiais metais medaus daug neparduodavome. Didžioji jo dalis likdavo bityne ir virsdavo midumi, kurį gaminame jau šešerius metus. Medų parduodame nuolatiniams pirkėjams Lietuvoje, taip pat tiems, kas atvyksta į mūsų sodybą. Nuo seno nedidelį kiekį medaus vežame į Angliją, o visa kita sunaudojame midaus gamybai“, – sako Erikas Augustinavičius.
Jo teigimu, midaus jo ūkio sandėliuose šiuo metu kaip niekada daug, nes daugiausia jo parduodavo mugėse, parodose, o prasidėjus karantinui tokia prekyba sustojo. „Rankų nenuleidžiame ir nepasiduodame. Midų tikrai gaminame ir gaminsime. Galbūt daugiau medaus parduosime. Laikas parodys, kaip viskas susidėlios“, – sako E. Augustinavičius.
Bitininkui sunku išskirti, kuris medus populiariausias: vieni mėgsta pavasario, kiti vasaros medų. Vieni ieško pievų ar miško augalų, kiti liepų, treti rapsų, ketvirti grikių medaus. Visų medaus valgytojų skoniai skirtingi. „Galime tik pasidžiaugti, jog medaus populiarumas nemažėja. Medus sveikas produktas, o lietuviai vis sparčiau žengia sveiko gyvenimo keliu“, – sako E. Augustinavičius.
Šiemet medaus sulaukta kiek vėliau negu pernai
Į Plinkaigalio piliakalnio pašonėje įsikūrusią svetingą bitininkų sodybą atvykusiems svečiams Augustinavičiai tvirtina, kad Lietuvoje bitininkystė nenunyks.
„Čekų mokslininkas paskaičiavo, jog Lietuva savo geografine padėtimi bene palankiausia šalis bitėms, nes čia yra žiemos, kada bitės gali pailsėti, o pavasarį, kai viskas pražysta, bitės būna pailsėjusios ir sustiprėjusios. Iš kur nešti medaus, Lietuvoje bitėms tikrai yra. Manau, kad bitininkystė Lietuvoje turi perspektyvą ir bitės neišnyks, o medaus nepritrūks“, – optimistiškai nuteikia Erikas.
Jo teigimu, pastaruoju metu daugėja žmonių, norinčių užsiimti bitininkyste. Tad bitininkams tenka vis dažniau dalyti patarimus, kaip tinkamai prižiūrėti bites.
Paklaustas, kokia bus šiųmečio medaus kaina, patyręs bitininkas kol kas nelinkęs prognozuoti. Bandys parduoti už tą pačią kainą kaip ir pernai – po 6 eurus už kilogramą.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Paramos lėšų pristigo daliai augalininkystės paraiškų
2024-11-28 -
Tikrins, ar laikomasi draudimo tręšti mėšlu ir srutomis
2024-11-26 -
Suskaidyta žemė: kaip optimizuoti valdas
2024-11-26
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)