


Akademija (Kėdainių r.). Reikia atkreipti dėmesį į tai, kas vyksta dirvožemio viduje, ypač svarbios šaknys, tai akcentuoja kanadietis Joelʼas Williamsʼas (Džoelas Viljamsas), save vadinantis dirvožemio advokatu.
Pasak jo, trečdalis pasaulio dirvožemių nualinti, o kasmet jų prarandama 24 mlrd. tonų. Ši problema aktuali visur. Taigi, siekiant pagerinti dirvožemio būklę, svarbu žinoti ir pažinti jo biologiją, chemiją bei fiziką. Apie tai jis kalbėjo LŽŪKT organizuotoje konferencijoje „Sveikas dirvožemis – sveikam augalų derliui“.
Antrąją konferencijos dieną kalbėję pranešėjai akcentavo, kad viltis ūkininkavimui viena – pagerinti dirvožemio bioįvairovę ir savo veiklą derinti prie gamtos, o ne atvirkščiai.
Pasak Joelʼo Williamsʼo norint suprasti, kokia dirvožemio sveikata, reikia integruoti įvairius tyrimo metodus, atspindinčius tiek chemines (pH, maistinių medžiagų prieinamumas ir kt.), tiek fizines (granuliometrinė sudėtis ir struktūra, poringumas, vandens infiltracija ir kt.), tiek biologines (dirvožemio organinės medžiagos, mikroorganizmai, baltymai ir kt.) jo savybes.
Nereikėtų pamiršti ir svarbios dirvožemio antžeminės dalies – augalų, kurių veikla, šaknų eskuladai veikia ir keičia minėtas dirvožemio sveikatos savybes.
Eskuladai tarsi užkoduoja konkrečias žinutes, kurios per šaknis augalui padeda bendrauti su mikrobais. Augalas skatina veikti tam tikrus mikrobus konkrečiais laikotarpiais. Mikrobams reikalingi augalai, todėl būtina optimizuoti ir augalų sveikatą, nes jie – katalizatoriai, atrakinantys fotosintezės procesą.
Kuo geriau bus užtikrinamas mikrobinės biomasės augimas, tuo geriau stabilizuosis dirvožemis. Augalai gali optimizuoti šiuos procesus, ypač jei atsisakoma monokultūrų.
„Nežiūrėkite tik į augalo viršų, griebkite kastuvą ir pasižiūrėkite, kas yra viduje, pačiame dirvožemyje. Kartais vizualumas apgaulingas“, – patarė kanadietis.
Kanadietis akcentavo, kad labiau reikėtų rūpintis augalų šaknimis – procesai po žeme lemia dirvožemio procesus. Augalų ir mikrobų sąveika gali būti sudėtinga, tačiau laikantis dirvožemio sveikatos principų šie sudėtingi procesai palaikomi.
Išsamią publikaciją apie konferencijoje skaitytus pranešimus rasite agroakademija.lt
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologinių Danijos ūkių sėkmė – vartotojų pasitikėjimas
2023-12-07 -
Ūkininkai ir žemės valdytojai konsultacijoms gali išleisti mažiau
2023-12-05 -
Žavios ir darbščios – tokios Lietuvos ūkininkės
2023-11-30
Skaitomiausios naujienos
-
Išmokų avansai: sąskaitos pildosi, tačiau ne tiek, kiek tikėtasi?
2023-11-08 -
Nustatomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos glumina savininkus
2023-11-22 -
Vienų reikalaujama pievas atstatyti, kiti negali jų deklaruoti
2023-11-28
(0)