BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Ūkis
Procesai po žeme lemia dirvožemio kokybę

Akademija (Kėdainių r.). Reikia atkreipti dėmesį į tai, kas vyksta dirvožemio viduje, ypač svarbios šaknys, tai akcentuoja kanadietis Joelʼas Williamsʼas (Džoelas Viljamsas), save vadinantis dirvožemio advokatu. 

Pasak jo, trečdalis pasaulio dirvožemių nualinti, o kasmet jų prarandama 24 mlrd. tonų. Ši problema aktuali visur. Taigi, siekiant pagerinti dirvožemio būklę, svarbu žinoti ir pažinti jo biologiją, chemiją bei fiziką. Apie tai jis kalbėjo LŽŪKT organizuotoje konferencijoje „Sveikas dirvožemis – sveikam augalų derliui“.

Antrąją konferencijos dieną kalbėję pranešėjai akcentavo, kad viltis ūkininkavimui viena – pagerinti dirvožemio bioįvairovę ir savo veiklą derinti prie gamtos, o ne atvirkščiai. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Pasak Joelʼo Williamsʼo norint suprasti, kokia dirvožemio sveikata, reikia integruoti įvairius tyrimo metodus, atspindinčius tiek chemines (pH, maistinių medžiagų prieinamumas ir kt.), tiek fizines (granuliometrinė sudėtis ir struktūra, poringumas, vandens infiltracija ir kt.), tiek biologines (dirvožemio organinės medžiagos, mikroorganizmai, baltymai ir kt.) jo savybes.

Nereikėtų pamiršti ir svarbios dirvožemio antžeminės dalies – augalų, kurių veikla, šaknų eskuladai veikia ir keičia minėtas dirvožemio sveikatos savybes.

Eskuladai tarsi užkoduoja konkrečias žinutes, kurios per šaknis augalui padeda bendrauti su mikrobais. Augalas skatina veikti tam tikrus mikrobus konkrečiais laikotarpiais. Mikrobams reikalingi augalai, todėl būtina optimizuoti ir augalų sveikatą, nes jie – katalizatoriai, atrakinantys fotosintezės procesą.

Kuo geriau bus užtikrinamas mikrobinės biomasės augimas, tuo geriau stabilizuosis dirvožemis. Augalai gali optimizuoti šiuos procesus, ypač jei atsisakoma monokultūrų.

„Nežiūrėkite tik į augalo viršų, griebkite kastuvą ir pasižiūrėkite, kas yra viduje, pačiame dirvožemyje. Kartais vizualumas apgaulingas“, – patarė kanadietis.

Kanadietis akcentavo, kad labiau reikėtų rūpintis augalų šaknimis – procesai po žeme lemia dirvožemio procesus. Augalų ir mikrobų sąveika gali būti sudėtinga, tačiau laikantis dirvožemio sveikatos principų šie sudėtingi procesai palaikomi.

Išsamią publikaciją apie konferencijoje skaitytus pranešimus rasite agroakademija.lt

Parengta: MŪ
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos