Šakiai. Praėjusią savaitę bendrovės „Šaka" sėklinių bulvių pasėliuose prasidėjo bulviakasis. Nors vasara nebuvo pati dėkingiausia bulvėms - pernelyg karšta ir sausa - tačiau derlius užderėjo neblogas: priklausomai nuo veislės, kasama po 30-40 t/ha gumbų.
Lukšių apylinkėse esantis 35 ha ploto sėklinių bulvių laukas nutolęs nuo pagrindinės bendrovės „Šaka" bazės apie 30 km. Taip ir turi būti - sėklininkystės dalis turi būti atskirta nuo maistinių bulvių auginimo. Į tą patį plotą sėklinės bulvės grįžta maždaug kas 5-6 metai. Konkrečiai šiame lauke bulvės augo dar seniau - prieš visą dešimtį metų. Sėklinės bulvės auginamos griežtai laikantis visos sėklinių bulvių auginimo technologijos.
Bendrovės „Šaka" agronomas Jonas Valaitis
Bulvės sodintos gegužės 3 d. Tą pačią dieną prieš sodinimą jos beicuotos beicu Monsaren 0,5 l/t ir patręštos 800 kg/ha NPK 8-11-23 trąšų. „Tai ir visos trąšos, kurias duodame sėklinių bulvių pasėliams. Mat svarbu, kad gumbai neužaugtų pernelyg dideli. Toleruojama, kai maždaug 20 proc. gumbų perauga sėkliniams gumbams reikalingus parametrus", - sako bendrovės „Šaka" vyr. agronomas Jonas Valaitis. Taigi, auginant kaip maistines ir tręšiant daugiau, šių bulvių derliaus potencialas būtų gerokai didesnis - paprastai skaičiuojama dar 30 proc. derliaus priedas lyginant su sėklinėmis.
Populiarioji bulvių veislė Laura yra antroji pagal užimamus plotus mūsų šalyje
Praėjus trims savaitėms po pasodinimo, gegužės 25 d. bulvės buvo apkauptos ir dar po trijų dienų pasėlis purkštas herbicidu Metric. Vėliau penkis kartus purkšta fungicidais ir insekticidais (pirmąjį purškimą dar kartu atiduotas silicis ir boras). Rugpjūčio 21 d. pašalintos virkščios.
Naujų veislių bandymai
Bendrovė „Šaka" daugina vokiečių selekcinės kompanijos „Europlant" veislių bulves. Kaip ir kasmet, taip ir šiemet įrengti pačių naujausių veislių bandymai: iš viso auginamos 23 skirtingos veislės. Paprastai kiekviena nauja veislė auginama bent trejus metus kol atrenkamos labiausiai tinkamos auginti mūsų šalies sąlygomis.
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos nariai susidomėję apžiūrėjo sėklinius „Šakos" bulvių plotus ir žymėjosi patikusias veisles
Štai šiemet labai gražios užaugo Marabel veislės bulvės. „Manau, šios veislės bulvės turėtų gerą paklausą Vakarų Europoje. Tai ankstyvos, labai derlingos, aukštos maistinės vertės bulvės. Idealiai tinka plovimui, fasavimui. Virimo metu nekeičia spalvos, labai skanios", - giria veislę J. Valaitis.
Didmaišiai sparčiai pildosi naujo derliaus bulvėmis
Jis atkreipė dėmesį ir į Catania, kuri stebina ankstyva branda, Red Sonia, pasižyminčią pačiomis aukščiausiomis kulinarinėmis savybėmis, taip pat Viviana, Gunda, Aljans, Jelly, Georgina, Julinka. Omega ir kitas veisles.
„Labai svarbu, kad mūsų platinamos veislės yra atsparios nematodams, rauplėms, juodajai kojelei ir kitoms ligoms", - svarbią savybę pabrėžia J. Valaitis.
Degustacijos lyderė - Concordia
Visas bulves galima suskirstyti į tris stambesnes grupes: salotines, kulinarines ir perdirbimui. Bendrovės „Šaka" vadovas Juozas Pukelis trumpai apibūdino, kuo skiriasi vieno tipo bulvės nuo kitų. „Salotinio tipo bulves pavadinčiau ateities bulvėmis, dar lietuviai prie jų nepripratę. Salotinio tipo bulves tinka valgyti su paukštiena, žuvimi, liesa jautiena, iš jų galima gaminti įvairias salotas, mišraines (išvirusio jos nebyra). Mes labiausiai mėgstame kulinarinės paskirties bulves. Beje, kaip ir rusai", - pastebi J. Pukelis. Perdirbimui skirtas bulves jis apibūdino kaip reikalaujančias labai daug išlaidų auginimui, bet nelabai daug atnešančias pelno, nes jų kaina yra palyginti nedidelė.
Degustacija: kuri bulvė pati skaniausia?
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos nariams buvo surengta įvairių „Šakos" platinamų bulvių veislių degustacija. Jos metu išrinktas skaniausių bulvių trejetukas. Trečioji vieta skirta veislei Catania - puikaus skonio salotinio tipo bulvėms. Jos, beje, pačios ankstyviausios iš „Šakos" platinamų veislių ir J. Pukelio įsitikinimu, ilgainiui turėtų pakeisti senąją veislę Presto.
Antroji vieta degustacijos metu buvo skirta visų gerai žinomai Laurai. Tai kulinarinio tipo bulvė. Pasak J. Pukelio, ją dar galima vadinti cepelinine, nes būtent iš šių bulvių gaminant cepelinus būna geriausia tarkių išeiga. Nenuostabu, kad šią veislę itin pamėgę įvairių kavinių ir maitinimo įstaigų vadovai.
Bendrovės „Šaka" vadovas Juozas Pukelis
Pirmoji vieta teko bulvėms Concordia. „Šitą veislę esu įsimylėjęs", - prisipažino J. Pukelis. Tai kulinarinės paskirties, aukštos kokybės, universali bulvė. Vidutiniškai ankstyva, gerai suverdanti, krakmolinga, labai derlinga. Šių bulvių odelė švelni, akutės seklios, minkštimas gražios geltonos spalvos.
„Mūsų verslo tikslas yra atsivežti elitinės kategorijos bulvių sėklą ir ją padauginti. Geroms, kokybiškoms bulvėms pirkėjų visada atsiras", - įsitikinę J. Pukelis ir J. Valaitis, vildamiesi, kad Rusijos embargas lietuviškoms daržovėms neturės didelės įtakos jų verslo sėkmei.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)