


Veisiejai. „Sausra didelių rūpesčių sraigėms nesukėlė. Tik teko daugiau jas laistyti vandeniu", - sakė Veisiejuose gyvenantis sraigių augintojas Artūras Mačionis. Jis jau nuėmė ir pirmąjį moliuskų derlių. Nurinktos labiausiai subrendusios sraigės, kurias ūkininkas realizuos Lietuvoje. Kitas rinks po mėnesio.
A. Mačionis moliuskų verslo ėmėsi, internete susipažinęs su žmonėmis, kurie kalbėjo apie planus auginti sraiges. „Pradžioje nusipirkau 13 tūkstančių Helix Aspersa Maxima veislės motininių sraigių. Laikiau jas namuose 20 kv. metrų kambarėlyje. Teko jas prižiūrėti vos ne 24 valandas per parą. Miegodavau tik apie 3 valandas. Specialiose dėžutėse sraigės ir maitinosi, todėl indelius reikėjo praplauti kas antrą dieną. Tuos laikus prisimenu kaip košmarą", - pasakojo vyriškis.
Dabar jis jau žino, kad, iš karto reikėjo įsirengti šiltnamį, tuomet nebūtų buvę tokio vargo. Be to, nereikia iš karto pirkti tiek daug motininių sraigių - užtenka ir 2000. Su norinčiais pradėti šį verslą jis nuoširdžiai dalijasi savo patirtimi ir patarimais. Pasikonsultuoti atvažiuoja žmonės net iš Pasvalio, Panevėžio, kitų miestų.
„Žmonėms sakau visą tiesą, kad neapsigautų, įvertintų savo galimybes. Kai kurie įsivaizduoja, kad tai labai lengvas užsiėmimas, iš tiesų taip nėra. Išgirdę, kiek visko reikia, ne vienas atsisako planų auginti sraiges." - sako Artūras.
A. Mačionis džiaugiasi neseniai įsigijęs lenkišką šildymo krosnį, kūrenamą granulėmis
Verslo technologiniai subtilumai
Verslui plėsti veisiejietis pasistatė šiltnamius. Motininės sraigės laikomos indeliuose su žeme, kur padeda ikriukus. Viena sraigė padeda apie 100-150 ikriukų. „Gimdykloje" išperėti ikriukai perkeliami į inkubatorių. Tai daryti reikia labai atsargiai, su šluotele, nuvalyti žemes, nes jie būna labai maži. Inkubatoriuje jie išbūna apie 14 dienų, kur turi būti palaikoma aukštesnė temperatūra - apie 20 laipsnių. Jei temperatūra didesnė nei 25 laipsniai, jie išdžiūsta.
Po to sraigiukai perkeliami į šiltnamį, ir gyvena natūralioje aplinkoje. Čia taip pat turi būti palaikoma reikiama šiluma. A. Mačionis džiaugiasi neseniai įsigijęs lenkišką šildymo krosnį, kūrenamą granulėmis. Ją reikia pakrauti granulėmis tik vieną kartą per savaitę. Šiltnamyje įrengta laistymo įranga.
Gegužės mėnesį sraigės jau perkeliamos į netoli Veisiejų įrengtus lauko aptvarus, kuriuose auga rapsai ir 10 proc. baltųjų dobilų
Šiuo metu aptvaruose karaliauja apie milijonas sraigių. Daugelis klausia, kaip jos neišlipa iš aptvarų ir nepabėga. Kad to neatsitiktų, tvorelės viršus ištepamas specialiu sūriu tepalu.
Taip pat labai svarbu moliuskus apsaugoti nuo graužikų. Į žemę 30 cm gylyje įkasama plėvelė. Taip pat sraiges reikia saugoti nuo paukščių. „Aš darau baidykles, bet labai gerai saugo ir ultragarsas. Sraiges laukuose šeriu specialiu prancūzišku pašaru tik vieną kartą per dieną. Nešeriu, kai lyja ir sekmadieniais. Taigi šiuo laikotarpiu, galima sakyti, man atostogos", - tvirtino sraigių augintojas. Sraiges prižiūrinti viena darbuotoja. A. Mačionio teigimu, jau viską išmoko, todėl jis jau galintis atsipūsti nuo kasdieninių rūpesčių.
Planuoja auginti tik brangesnius moliuskus
Rudenį sraigės realizuojamos. Jų užauga apie 8-9 tonas. Rugpjūčio mėnesį gražiausios sraigės (maždaug apie 0,5 tonos) atrenkamos ir laikomos kaip motininės. Kitos per 5 dienas išvalomos - joms neduodama jokių pašarų. Sraigės laikomos ant stelažų, tik laistomos vandeniu ir džiovinamos ventiliatorių pučiamu oru. Po to sraigės sufasuojamos po 5 kg į tinklinius maišelius ir užmigdytos laikomos šaldytuve. „Realizuoju jas Lietuvos perdirbėjams ir tam tikrą dalį produkcijos išvežu į užsienį", - paaiškino A. Mačionis.
Auginamos dviejų veislių sraiges - Helix Aspersa Maxima ir Helix Aspersa Muller. Pastarosios yra daug mažesnės (viena sveria 10 g), bet brangesnės. Jų kg kainuoja 3 eurus. Helix Aspersa Maxima dvigubai sunkesnės, bet kainuoja mažiau - 2 eurai/kg. Ateityje verslininkas planuoja auginti tik brangesnes sraiges. Auginti vieną veislę, jo tvirtinimu, bus paprasčiau. Sraigių auginimas atsiperka jau trečiais-ketvirtais metais. Tik gaila, kad kol kas augintojams nemokamos tiesioginės išmokos, bet vienkartinė išmoka yra tikrai nemaža parama (1 499 eurai).
Augintojo tvirtinimu, sraigės patiekiamos be galo skaniai, su česnakiniu padažu. Jas valgo visa šeima. Visgi dažnai moliuskais smaližiauti netenka, kadangi paruošimas trunka ilgą laiką - apie 6 valandas.
Prižiūrėti sraiges, kai verslas jau įsuktas, anot vyriškio, nėra sunku, nors darbo ir netrūksta. Visgi dirbdamas sraigyne pripažino jaučiantis didelę ramybę. „Turbūt sraigės užkrečia savo lėtumu ir čia vyraujančioje tyloje būni išties atsipalaidavęs", - sakė moliuskų augintojas.
A. Mačionis su žmona Egle, Lazdijų švietimo centro direktore, labai mėgsta keliauti. Abu yra aplankę net 25 pasaulio šalis. Didžiausią įspūdį, jo tvirtinimu, paliko šiemetinė kelionė į Izraelį, turtingą savo istorija. Ilsėdamiesi Tel Avive jie patyrė ir ekstremalių pojūčių, kuomet virš galvų prašvilpė kovinės raketos. Neseniai Mačionių šeima su draugais keliavo po Lenkiją, Vokietiją, Daniją, Švediją.
Mačionių šeima (iš kairės): Aidas, Emilija, Danielė, Eglė, Artūras Kopenhagoje
Artimiausiuose planuose - kelionė į Dubajų. „Gerai, kai turime darbuotoją, kuri prižiūri sraiges, galime visur išvykti", - džiaugėsi A. Mačionis.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Sojos Lietuvos laukuose: ką rodo ūkininkų praktika
2025-04-16 -
Pokyčiai įgyvendinant Agrarinės aplinkosaugos ir klimato priemonę
2025-04-15 -
Vasarinių ir remontantinių aviečių skirtumai
2025-04-14
Skaitomiausios naujienos
-
Siūlo drausti derlingoje žemėje statyti saulės elektrines
2025-03-19 -
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31
(0)