Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Sofos ūkininkų įžūlumui nėra ribų

Kauno r. Nuomonės dėl pirmųjų hektarų išmokos vis dar skiriasi. Tačiau kai kurie pieno gamintojai teigia, kad ši išmoka neturėtų būti taikoma pieno ūkiams, nes labai abejotina, ar ji panaudojama pagal paskirtį, ar tik pasitarnauja sofos ūkininkams.

Apie tai kalbėta ir diskutuota Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos posėdyje. Žemės ūkio rūmų pirmininkas ir ūkininkas Andriejus Stančikas įsitikinęs, kad pirmųjų ha išmokos schema bent šiuo metu neturėtų būti taikoma pieno sektoriui.

Bioversija m7 2024 11 19

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos posėdyje kalbėta, kad pirmųjų ha išmokos neretai daro meškos paslaugą 

„Dažnai girdime nuomonę, kad pirmųjų ha išmoka remia smulkiuosius ūkininkus. Bet svarbiausias klausimas - ar tie pinigai panaudojami sąžiningai ir ar tos išmokos daro įtaką smulkiesiems ūkininkams? Tenka girdėti, kad pirmųjų ha išmoka tik daro meškos paslaugą, nes ūkininkams labai padidėja žemės nuomos kaina arba pats savininkas pradeda deklaruoti žemę, dar ir dyzeliną pasiima, kuriuo, sako, galimai ir taksistai važinėja", - kalbėjo ŽŪR pirmininkas.

Tokie sofos ūkininkų veiksmai, piktnaudžiaujant esama padėtimi, jo požiūriu, yra nusikalstami. „O tam pagrindą suteikia būtent pirmųjų hektarų išmoka", - teigė A. Stančikas.

Alytaus r. ūkininkė Audronė Miškinienė visiškai pritarė šiems ŽŪR pirmininko teiginiams ir kalbėjo dar griežčiau: „Atsiradus pirmųjų hektarų išmokai, mes praradome žemes - pakilo žemės nuomos kaina, žemių savininkai patys deklaruoja žemes ir pasiima kurą. Taip smulkūs ūkininkai tapo vergais, įsivyravo vergovė tiesiogine to žodžio prasme. Vienas ūkininkas, laikantis 17 karvių, dirba 60 ha, o savos žemės turi tik 17 ha, tai didžiąją dalį žemės jis apdirba sofininkams, kurie deklaruoja žemę. Už kokius pinigus jam pirkti kurą degalinėje, kai pieno kaina nesustoja kritusi? Kaip jam išgyventi?"

Alytaus r. ūkininkė Audronė Miškinienė teigia, kad smulkūs ūkininkai tapo vergais

Pasak A. Miškinienės, sofos ūkininkai suįžūlėjo tiek, kad jų žemėje nuomininkams liepia grūdus sėti, o nuosavoje pievas laikyti. „Jeigu taip bus ir toliau, per dvejus metus smulkiųjų nebeliks", - pareiškė LPGA tarybos narė.

Plungės LŪS pirmininkas Marijus Kaktys taip pat sako, kad dėl pirmųjų ha išmokos „ne viskas gerai". „Mes nesame nusistatę prieš smulkiuosius ūkininkus, juos reikia paremti. Bet žemės nuoma labai pabrango, aktyvaus ūkininko įstatymo vis dar nėra, tik bandoma teisintis, kad neaktyvių ūkininkų neva yra tik 3 proc. Tai - neteisybė, nes jeigu ūkininkui, nuomojamoje žemėje sėjančiam grūdines kultūras (nes jis neturi kur kitur sėti), savininkas neleidžia pačiam deklaruoti, tai statistiškai jis jau yra kaip aktyvus ūkininkas, nors ne pats javus sėjo", - M. Kaktys išaiškino schemą, kaip sofos ūkininkui lengva tapti „aktyviu".

„Pasitvirtino mūsų žodžiai, kad šitie 30 ha tik sumaišys visiems gyvenimą. Visi tarsi už tą mažą ūkininką, o gavosi priešingai", - teigė LŽŪBA generalinis direktorius Jonas Sviderskis. 

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė prisiminė, kad vykstant diskusijoms dėl pirmųjų ha išmokos, Seimo KRK padarė apklausą ir iš visų savivaldybių atėjo atsakymai, kad jos reikia, kad  tai - smulkaus ūkio rėmimas.

Ministrė pasiūlė, kad norint išvengti apgaulės, bent dalį šių pinigų iš pirmojo BŽŪP ramsčio perkelti į antrąjį, nustatyti, kurie ūkininkai gali dalyvauti (tarkime, 10-20 karvių laikantys ir pan.), ir duoti jiems kompensacinę paramą. „Ir tada neremiame pirmųjų hektarų, o tam skirtų pinigų dalį, pavyzdžiui, 50 proc., perkeliame į gyvybingų smulkių rėmimą Kaimo plėtros programoje. Tai būtų galima padaryti nuo 2017 metų", - siūlė ministrė.

Manoma, kad vadinamųjų „sofininkų" Lietuvoje yra apie 16 tūkst. Sunku pasakyti, kiek ūkininkų nukenčia nuo jų nesąžiningų veiksmų, tačiau jeigu tai būtų ir vos keli procentai, vis tiek nukentėjusių būtų šimtai.

Žemės ūkio viceministras Saulius Cironka supranta, kad sofos ūkininkų problema yra, todėl patikromis bandoma kontroliuoti jų veiksmus. „Šiemet, remdamasi praėjusių metų statistika, NMA buvo pasirinkusi ūkių kategorijas, kuriuos turėjo tikrinti intensyviau, kad sofos ūkininkai būtų eliminuoti. Bet sunku pasakyti, kiek sugebame tai kontroliuoti."

Vis dėlto ministrė pripažino, kad tų, kurie nuomoja žemę, „neįstengiame patikrinti".

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.