Kėdainiai. Birželio pradžioje bitininkai skuba į savo valdas pradėti kopinėti pavasarį sunešto medaus. Pasak pirmųjų medaus kopinėtojų, šiųmetis medunešis buvo kuklesnis už pernykštį - pavasariniai orai nelepino ir augalai turėjo nedaug nektaro.
„Labai džiaugėmės, kad žiema buvo gana švelni ir bičių nenualino, tačiau pavasaris pateikė nemažai staigmenų: buvo šalta, kurį laiką drėgna, o po to staigiai atšilo ir augalus džiovino sausra. Nors jie gausiai žydėjo, tačiau žieduose buvo labai nedaug nektaro. Tad gausiu pavasarinio medaus derliumi girtis tikrai negalime. Instituto bityne matome, kad medaus bus mažiau apie trečdalį, o kiti kolegos sako, kad jo suka net perpus mažiau negu pernai", - sakė Kėdainių bitininkų draugijos pirmininkė, LAMMC Žemdirbystės instituto Bitininkystės skyriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja Diana Tamašauskienė.
Pasak D. Tamašauskienės, šis pavasaris bitininkams buvo savotiškas egzaminas
Bitininkystės specialistės teigimu, nemaža dalis medaus mėgėjų būtent pavasarinį medų vertina labiausiai: pirmąjį medų bitutės pradeda nešti iš anksčiausiai pražydusių blindžių, lazdynų, šalpusnių, klevų, kiaulpienių. Vėliau bitės dirba soduose, avietynuose, o galiausiai skrenda į pražydusius žieminių rapsų laukus.
„Pavasarį žydi apie 75 procentai augalų, tad mes labai norime, kad tas žydėjimas būtų visavertis ir bitės galėtų sunešti kuo kokybiškesnį medų. Aišku, negalime pamiršti pagrindinio vasaros medunešio, kada laukiame pražystančių liepų. Kiekvienas medų vertina skirtingai, bet aš pati labiausiai džiaugiuosi ir gardžiausiai mėgaujuosi pavasarį suneštu medumi", - sako D. Tamašauskienė.
Instituto bitynui svarbi ne tik medaus gausa. Patyrę bitininkai užsiima ir bičių veisimu. O darbščių, sveikų bičių poreikis pastaruoju metu auga. „Matome nemažą susidomėjimą bitininkyste. Vis dažniau sulaukiame prašymų ne tik parduoti bičių, bet ir patarti, kaip jas prižiūrėti. Truputį apmaudu, kad pastebime tendenciją, jog, ypač jauni žmonės, pirma nusiperka bičių, o tik paskui pradeda rūpintis jų priežiūra. Būtų gerai, jei būtų atvirkščiai - pirmiau sukauptos žinios, o paskui jau praktika. Bičių priežiūra nėra lengva, tai sunkus darbas. Didžiausias bičių priešas - erkės. Reikia labai tiksliai žinoti, kada ir kokius vaistus naudoti. Gydant bites ypač svarbu tikslumas. Pasitaiko atvejų, kad žmogus gydo bites nuo erkių, bet tai daro ne pagal reikalavimus, ar pavėluotai, tada ir nėra norimo rezultato. Bitininkystė reikalauja žinių, tikslumo, atsakomybės", - sakė D. Tamašauskienė.
Anot patyrusios bitininkės, kiek kuklesnis pavasarinio medaus derlius dar nežada, kad per visą medunešį jo bus sunešta mažiau: „Tikimės, kad vasara kompensuos pavasarinį stygių. O medaus paklausa labai auga. Žmonės medų valgo ir kaip maistą, ir kaip vaistą". Pasak D. Tamašauskienės, praėjusių metų medus buvo labai greitai išparduotas, o ir šįmet, dar net nepradėjus sukti pirmojo medaus, jau sulaukė pirkėjų skambučių.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)