Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Sezoninis darbas žemės ūkyje: ką būtina žinoti?
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Prasidėjus darbymečiui, ūkiuose ir bendrovėse prireikia sezoninių darbininkų. Ką reikia žinoti apie tokį darbą? Kokie darbai gali būti sezoniniais ir kaip toks darbas reglamentuojamas?

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad sezoniniais darbais laikomi tie, kurie dėl gamtinių ir klimato sąlygų dirbami ne visus metus, o tam tikrais periodais (sezonais), ne ilgiau kaip aštuonis mėnesius vienas po kito per 12 mėn. ir yra įtraukti į sezoninių darbų sąrašą. 

Tarp kitų Vyriausybės nutarimu patvirtintų darbų yra ir žemės, žemėtvarkos, žemės ūkio, miškų ūkio, miškotvarkos darbai ir su šiais darbais susiję kiti derliaus surinkimo, paruošimo, perdirbimo, realizavimo, supirkimo darbai, taip pat darbai, atliekami kasant durpes; upių transporto darbai; vandens telkinių, pakrančių, parkų, akvakultūros tvenkinių tvarkymo darbai.

Bioversija m7 2024 03 12

VDI Darbo teisės skyriaus vedėjos Ievos Piličiauskaitės teigimu, sezoninė darbo sutartis gali būti sudaroma vienam sezonui, kuris yra ne ilgesnis kaip 8 mėnesiai vienas po kito einančių 12 mėnesių laikotarpiu, keliems sezonams arba neterminuotai. Sezoninio darbo sutartis gali būti pakeista arba pasibaigti Darbo kodekse nurodyta bendra tvarka ir sezoninį darbą reglamentuojančio aprašo nustatyta tvarka.

Sezoninio darbo sutartis gali būti nutraukta nepasibaigus tokios sutarties terminui darbuotojo rašytiniu pareiškimu, apie tai įspėjus darbdavį raštu prieš 5 kalendorines dienas; nutraukiant sutartį darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės dėl DK 57 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytų priežasčių (kai darbuotojo atliekama darbo funkcija darbdaviui tampa perteklinė dėl darbo organizavimo pakeitimų ar kitų priežasčių, susijusių su darbdavio veikla). Tokiu atveju darbuotojas įspėjamas prieš 5 kalendorines dienas.

I. Piličiauskaitė atkreipia dėmesį, kad darbuotojams, pasibaigus jų sezoninio darbo sutarties terminui, tokia sutartis gali būti pratęsta kitam sezonui, nenutraukiant darbo santykių. Be to, svarbu pastebėti, kad dirbant sezoninius darbus ir prireikus gali būti taikoma suminė darbo laiko apskaita, įvedama Darbo kodekse nustatyta tvarka.

Svarbu tai, kad darbuotojams, dirbantiems vieną sezoną, kasmetinės atostogos nesuteikiamos, o atleidžiant juos iš darbo už nepanaudotas atostogas mokama piniginė kompensacija.

Darbuotojams, kurie pasibaigus jų sezoninio darbo sutarties terminui pratęsia ją kitam sezonui, nenutraukdami darbo sutarties, kasmetinės atostogos suteikiamos tarpsezoniniu laikotarpiu, nepažeidžiant Darbo kodekso reikalavimo jas suteikti bent kartą per darbo metus. Kasmetinės atostogos suteikiamos ir ne tarpsezoniniu laikotarpiu, jeigu tai numatyta kolektyvinėje sutartyje arba sezoninio darbo sutartyje.

Specialistė pastebi, kad darbuotojams, kurie dirba du sezonus ir daugiau iš eilės nenutraukę sezoninio darbo sutarties, už tarpsezoninius laikotarpius mokama kolektyvinėje sutartyje arba sezoninio darbo sutartyje nurodyto dydžio išmoka.

Jeigu sezoninio darbo sutartis nutraukiama sezonui pasibaigus ir tarpsezoniniu laikotarpiu su tuo pačiu darbdaviu sudaroma nauja sezoninio darbo sutartis, už laiką nuo naujos sezoninio darbo sutarties sudarymo iki sezono pradžios mokama Sezoninio darbo sutarties sudarymo, pakeitimo ir nutraukimo, taip pat darbo ir poilsio laiko ir darbo apmokėjimo ypatumų aprašo 8 punkte nustatyta tvarka.

Parengta: pagal VDI inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos