Šiauliai. Naujos derlingos kviečių ir rapsų veislės, inovatyvūs augalų apsaugos sprendimai ir pupų bei žirnių derlingumo didinimo galimybės – tai pagrindiniai „Agrokoncerno“ didžiosios lauko dienos, vykusios praėjusį penktadienį, akcentai.
Žvelgdami į bręstančius pasėlius, žemdirbiai bando spėlioti, koks šiemet bus derlius. Galbūt kai kam tai bus vieni iš geresnių metų, kitiems – vidutiniai, tretiems – nusivylimų ir nuostolių. Viską teks išgyventi ir jau netrukus pradėti kloti pamatus 2019-ųjų metų derliui. Kokias veisles rinktis, kada ir kaip sėti, ką būtina padaryti rudenį, kad augalai optimaliai pasiruoštų žiemojimui? Surasti teisingus atsakymus į šiuos klausimus labai svarbu ir kiekvienam žemdirbiui, ir jį konsultuojančiam specialistui – mokantis vieniems iš kitų, surandami optimalūs sprendimai.
„Pernai mūsų tradicinė didžioji lauko diena vadinosi „100 klausimų“. O šiemet tų klausimų tikriausiai dar daugiau. Štai kiek rankų reikia, kad galėtume surasti geriausius sprendimus jums“, – sakė „Agrokoncerno“ direktorius Edgaras Šakys, pristatydamas įmonės komandą
Daugiau kaip septynis šimtus žemdirbių, susirinkusių iš visos šalies į Naisių žemės ūkio bendrovės laukus, sveikino ir „Agrokoncerno“ partneriai: įmonės BASF, „Berner“, „Monsanto“, „Rapool“. Į keturias grupes padalyti renginio dalyviai paeiliui aplankė keturias pagrindines „stoteles“: žiemkenčių veislių kolekciją, vasarojaus laukus, BASF inovacijų centrą ir „Agrokoncerno technikos“ ekspoziciją.
Pagrindines naujienas lauko dienoje pristatė (iš kairės) „Agrokoncerno“ sėklų produktų grupės vadovas Danas Matulis, augalų apsaugos produktų grupės vadovas Arnas Radzevičius, vyr. agronomas vadybininkas Aurimas Maršalka ir „Agrokoncerno technikos“ direktorius Donatas Višniauskas
Žiemkenčių veislių pasiūloje – daug naujovių
Pati naujausia „Agrokoncerno“ siūloma žieminių kviečių veislė – vokiečių selekcijos Advokat. Tai labai derlinga, norint užauginti aukštos klasės grūdus reikalaujanti daugiau azoto veislė, kuri išsiskiria aukštu derliaus potencialu ir labai sveikais lapais.„Nesame labai tikri dėl jos žiemkentiškumo, todėl į rinką įvedinėsime po truputį. Siekiame, kad mūsų klientai jaustųsi stabiliai ir patirtų kuo mažiau rizikos“, – atvirai kalbėjo „Agrokoncerno“ augalų apsaugos produktų grupės vadovas Arnas Radzevičius. Jis priminė, kad net ir mažame ūkyje reikėtų auginti bent dvi skirtingas žieminių kviečių veisles, o dideliame – tris ar keturias, taip saugiai išskaidant riziką.
Lenkiški žieminiai kviečiai Wilejka – ta veislė, kurios žiemkentiškumu abejoti nereikėtų: žemdirbystės institute jau ketverius metus daromuose bandymuose, kai nuo žiemkenčių laukelių nukasinėjamas sniegas, taip siekant patikrinti jų ištvermingumą šalčiui, Wilejka pasirodė geriausiai. „Mėgstu kalbėti apie veislių problemas, nes kai žmogus jas žino, gali užbėgti už akių. Taigi, Wilejka turi tris minusus – ilgas šiaudas, jautri miltligei, rasta geltonųjų rūdžių“, – neslėpė A. Radzevičius ir pridūrė, kad šias bėdas nesunkiai galima išspręsti naudojant augimo reguliatorius ir fungicidus.
Wilejka – akuotieji kviečiai, todėl juos galima rinktis sėjai pamiškėse, mat akuotai nepatinka šernams
Populiariausia iš „Agrokoncerno“ siūlomų žieminių kviečių veislių – vokiška Janne, paperkanti žemdirbius aukštu stabiliu derlingumu ir geru žiemkentiškumu. Tiesa, ši veislė jautresnė miltligei ir pašaknio ligoms, o dirvožemyje trūkstant drėgmės, sukasi jos lapai. „Net nežinau, ar tai gera, ar bloga veislės savybė. Tai savotiškas gynybos mechanizmas: susukdamas lapus, augalas saugo drėgmę, mažiau jos išgarina. Reikia vertinti ne tai, kaip atrodo laukas, o kokį derlių jis atseikės. Pavyzdys – kviečiai Dagmar, kurie visada nuruduoja, pasidengia stambiomis fiziologinėmis dėmėmis, tačiau derlių duoda stebėtinai gerą“, – iš patirties žino A. Radzevičius.
Latviški kviečiai Edvins auginami ir mėgiami todėl, kad toleruoja rūgštesnius, smėlingus dirvožemius, o vokiški kviečiai Artist pasižymi didele 1 000 grūdų mase, atsparūs išgulimui, jų laukai iš tolo išsiskiria gražiu melsvu atspalviu dėl išskirtinai storo vaškinio sluoksnio.
Dėmesys veislių atrankai
Žieminių rapsų naujiena – Clearfield technologijos hibridas Phoenix CL. Rapsai aukšti, bet atsparūs išgulimui, pakankamai gerai žiemoja, skirtas vėlyvai ir vidutinio atsparumo sėjai įvairiuose dirvožemiuose. Itin rekomenduojama rinktis ten, kur laukai smarkiai užkrėsti garstukais, svėrėmis, nes Clearfield technologija leidžia veiksmingai sunaikinti piktžoles.
Prancūzų selekcijos žieminių rapsų hibridinė veislė DK Secret iš kitų pusiau žemaūgių veislių išsiskiria derlingumu. Veislė ankstyva, žema, gerai šakojasi, turi labai gerą atsparumą fomozei (RLM-7 geną). „Kurį laiką dirbome su DK Sensei, bet dabar ji keičiama DK Secret, nes ši daug derlingesnė“, – pabrėžė A. Radzevičius.
Dar viena nauja „Monsanto“ selekcijos veislė – DK Extract, turinti labai gerą atsparumą fomozei bei ankštarų atsidarymui. „Šių rapsų derlingumo rezultatai per geri, kad juos būtų galima publikuoti“, – suintriguoja A. Radzevičius. Pasirodo, Kauno AVTS pernai šie rapsai davė net 31 proc. didesnį derlių negu standartas, bet šie stulbinantys skaičiai dar turi būti patikrinti laiko.
„Žinome, kaip priekabiai ir atsakingai „Agrokoncernas“ atsirenka veisles, todėl tikrai didžiuojamės, kad mūsų žieminių rapsų hibridas Mercedes yra dažniausiai žemdirbių pasirenkama veislė“, – kalbėjo „Rapool“ vadovas Baltijos šalims Giedrius Indriūnas
Pati populiariausia rapsų hibridinė veislė Mercedes vis dar neužleidžia pozicijų. Žemdirbius ji žavi stabilumu – pagal derlingumą visada išlieka topiniame penketuke. Sėklos stambios ir labai aliejingos. Norintys pasirinkti sėjos laiko atžvilgiu universalią veislę, turėtų atkreipti dėmesį į hibridą Anderson – jis derlingas, atsparus ankštarų atsidarymui ir genetiškai atsparus fomozei, be to, puikiai žiemoja.
Arnas Radzevičius pabrėžė, kad „Agrokoncernas“ veislių tyrimams ir jų atrankai skiria labai daug dėmesio. Apie tai byloja vien jau faktas, kad kasmet tyrimai atliekami beveik pusantro tūkstančio laukelių – tiek jų susidaro sudėjus LAMMC, ASU, „Agrokoncerno grupės įmonių“ ir šalies ūkininkų laukuose atliekamus bandymus.
Kalbant apie rudeninę rapsų apsaugą nuo piktžolių, labai gerą efektą duoda dviejų herbicidų Belkar ir Metazamix derinys, kurį A. Radzevičius apibūdino kaip esantį „arti tobulumo“ – keturių skirtingų veikliųjų medžiagų miksas nepalieka piktžolėms jokių šansų išgyventi. Augimo reguliatorių siūloma rinktis Juventus, nes jis gerai saugo nuo fomozės – ši liga plinta rudenį ir, deja, dauguma Lietuvoje auginamų rapsų veislių yra jai jautrios.
Pupų derlius turi tendenciją augti
Vasarinių augalų bandymuose augančios pupos Tiffany žada gerą derlių. „Agrokoncerno“ vyr. agronomas vadybininkas Aurimas Maršalka priminė, kad pupos mėgsta lengvą, purų dirvožemį, joms reikia daug drėgmės dygimo ir ankštarų brandinimo metu (laimei, Naisių apylinkės lietaus šiemet gavo šiek tiek daugiau negu šalies vidurkis).
„Kažkada pupas auginome kaip baltyminius augalus gyvuliams šerti. Dabar situacija pasikeitė, selekcininkai šiam augalui skiria daug dėmesio, tobulėja auginimo technologijos ir, manau, po dvejų trejų metų mes kalbėsime apie 7–8 t/ha pupų derlių“, – prognozavo Aurimas Maršalka
Ant vieno pupos augalo turėtų būti mažiausiai 6 ankštys, tada galima planuoti 5 t/ha ir didesnį derlių. Pupos yra stipriai redukuojantis augalas: gali suformuoti labai daug anksčių, bet iš jų lieka tik apie 10 procentų. Jei pupoms trūksta drėgmės, gali vykti labai stiprus ankštarų atmetimas.
Teorinis pupų produktyvumo skaičiavimas galėtų atrodyti taip: 6 ankštys ant augalo, kiekvienoje jų po 4 sėklas – iš viso 24 pupos. Kiekvienos jų svoris apie 0,45 g, taigi vieno augalo subrandinamas derlius siektų 11 gramų. Realybė šiek tiek kitokia – dažnai trūksta 4 pupų, taigi ant augalo subręsta ne 24, o 20 pupų (skaičiuojant kitaip – trūksta vienos ankšties), o tai reiškia kad iš hektaro prikuliamas derlius sumažėja 800 kg. Skaičiuojama, kad viena pupos ankštis duoda 800 kg/ha derlių (kai augalų tankumas 45 vnt. kvadratiniame metre). Taigi, jei pavyktų pasiekti, kad ant augalo būtų 7 ankštys, gautume išsvajotą 5,6 t/ha derlių.
Pasak A. Maršalkos, pupas reikėtų sėti anksti, nes taip pasinaudojama drėgme, kurios paprastai pritrūksta gegužės mėnesį. Svarbu pupas pakankamai patręšti fostoru ir kaliu. „Mums įprasta riebiau tręšti žieminius augalus, o štai vasarojui trąšų pagailima“, – pastebėjo A. Maršalka. Ir derliaus dydžiui, ir prekinei pupų išvaizdai labai svarbu tinkama apsauga nuo ligų, kenkėjų bei piktžolių (nuo šiemet pupose jau registruotas herbicidas Basagran 480).
Skaičiuojama, kad pupų savikaina yra 4,13 t/ha derlius, o sugebant išauginti 6 t/ha, galima uždirbti 355 eurus/ha pelno. Žirnių savikaina yra 4,55 t/ha, pakankamai realu tikėtis 5,5 t/ha ir tokiu atveju uždirbti 152 eurus/ha. Įvertinus, kad po šių gerų priešsėlių maždaug tona padidėja auginamų javų derlius, dar galima pridėti 160 eurų/ha. „Naudokitės patobulinta programa ūkininkams Agrosmart 2.1 – tai tikrai inovatyvus dalykas“, – ragino A. Maršalka.
Bendrovės „Agrokoncernas“ sėklų produktų grupės vadovas Danas Matulis pristatė vasarinių kviečių veisles KWS Akvilon ir Cornetto bei vasarinių miežių Kaarle, Tesla, KWS Irina. Beje, vasariniai miežiai džiugina atsigavusia supirkimo kaina, be to, tai puikus sėjomaininis augalas (pavyzdinėje sėjomainos rotacijoje 300 ha dydžio ūkyje vasariniams miežiams rekomenduojama skirti 60 ha), geras priešsėlis žieminiams rapsams, nes paprastai kuliami tarp ankstyvųjų ir vėlyvųjų kviečių veislių.
„Vasarojaus augimas labai priklauso nuo gamtinių sąlygų. Kvietukams iš pat pradžių reikia įgauti masės, sustambėti ir pasiruošti sausringam periodui, todėl 80 proc. visos azoto normos reikėtų atiduoti prieš sėją“, – paaiškino A. Maršalka.
BASF inovacijų centras
Spalvingame ir dinamiškame BASF inovacijų centre buvo pristatyti trys inovatyvūs augalų apsaugos produktai – naujas beicas javams Kinto Plus, fungicidas javams Priaxor ir fungicidas rapsams Pictor Active. Naujasis beicas gerai arba puikiai saugo nuo visų žalingiausių javų ligų sukėlėjų ir padeda augalams sufirmuoti didesnę šaknų masę – sausringą pavasarį tai labai svarbu, nes turėdami daugiau šakniaplaukių augalai geba paimti iš dirvožemio daugiau maisto medžiagų.
Dvi veiksmingas veikliąsias medžiagas (Xemium + pyraclostrobin) turintis sisteminis fungicidas Priaxor pasižymi itin didele veikliųjų medžiagų koncentracija, todėl naudojamas visa norma beveik atitinka du fungicidus. „Sumažina nudeginimus nuo saulės – šiemet tai itin aktualu. Sumažina streso hormonų kiekį augaluose, pagerina azoto pasisavinimą, reguliuoja vandens išgarinimą, sustiprina šiaudą, labai gerai prilimpa ant lapo paviršiaus, o panaudojimo laikas itin lankstus“, – šias ir kitas fungicido savybes vardijo BASF verslo klientų vadybininkė Roma Laurinkienė ir pridūrė neabejojanti, kad kitąmet šis fungicidas tikrai bus plačiai naudojamas.
BASF komanda lauko dienoje akcentavo naujausius fungicidus ir itin veiksmingą beicą
Pictor Active – naujiena rapsų augintojams. Dvi veikliąsias medžiagas turintis fungicidas itin veiksmingas nuo sklerotiniopuvinio ir juodosios dėmėtligės, veikia greitai ir apsaugo ilgam, mažina ankštąrų atmetimą ir atsidarymą. Augalai įgauna atsparumą stresui iki pat derliaus nuėmimo (AgCelence efektas). Net ir nesant labai dideliam ligų išplitimui užtikrina derliaus priedą.
Kombainai – pardavimų flagmanai
„Agrokoncerno technikos“ ekspozicijoje buvo demonstruojami galingi kanadietiški traktoriai Versatile (tarp jų ir pats galingiausias ratinis 550 AG traktorius), savaeigis ir prikabinamas purkštuvai Pioneer FarmGem, žemės dirbimo ir sėjos padargai Pottinger. Naujas prekinis ženklas, papildęs įmonės atstovaujamų brendų gamą – italų gamintojo Maschio žemės dirbimo ir žolės dorojimo technika. Ir žinoma, įmonės pardavimų flagmanai – Rostselmash kombainai.
Žemdirbiai susidomėję apžiūrėjo galingą kombainą RSM 161 su ekonomišku 360 AG Cummins varikliu ir 7 m pločio pjaunamąja. Šio kombaino grūdų bunkerio talpa – 10 500 l, darbus spartina greito iškrovimo sistema Smart Launch (115 l/s)
„Mūsų parduodami kombainai yra populiariausi Lietuvoje dėl puikaus kainos ir kokybės santykio“, – patikino „Agrokoncerno technikos“ direktorius Donatas Višniauskas ir pridūrė, kad gamintojas daug padirbėjo gerindamas operatoriaus darbo sąlygas – dabar jos kur kas komfortiškesnės dėl iš esmės atnaujintų Italijoje gaminamų kabinų (iki minimumo sumažintas triukšmas ir vibracija), multifunkcinės valdymo rankenos. „Nebrangūs kombainai puikiai padaro savo darbą – tai ko daugiau norėti? Techniką perkame darbui dirbti, o ne prieš kaimynus pasipuikuoti“, – kalbėjo ne vienas lauko dienoje dalyvavęs žemdirbys.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)