Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Saugyklose tirpsta daržovių atsargos

Kaunas / Pasvalys / Kėdainiai. Daržininkystės ūkių šeimininkai sako, kad prekyba šakniavaisinėmis daržovėmis vyksta tolygiai, o kainos stabilios. Dabar svarbiausia – užtikrinti darbuotojų saugumą ir laiku baigti daržovių sėją.

„Pagrindinis šių dienų iššūkis, kaip neįsileisti užkrato į ūkius. Ūkių savininkai darbininkus aprūpino kaukėmis, dezinfekcijos priemonėmis, dezinfekuoja patalpas, automobilius, kiekvieną dieną matuoja darbininkams temperatūrą. Darbuotojai labai gerai supranta viruso keliamas grėsmes, dėvi kaukes ir laikosi kitų saugumo reikalavimų“, - sako Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė.

Po Velykų ne vienas prekinis ūkis baigs produkcijos pardavimus ir visi darbuotojai iš saugyklų bus nukreipti į darbus laukuose. Gal sudėtinga ekonominė situacija ir didėjanti bedarbystė daržininkystės ūkių šeimininkams išeis į naudą – gal padaugės žmonių, norinčių dirbti sezoninius darbus?

Bioversija m7 2024 03 12

„Iš tiesų, šiai dienai tokių požymių yra. Įdarbinimo firmos siūlo iš užsienio grįžusius lietuvius, patys žmonės skambina į ūkius, klausinėjasi darbo. Tai ūkininkus nuteikia optimistiškai. Matysim, ar dabar darbo ieškantys žmonės užsilaikys Lietuvos ūkiuose. Į Darbo biržą augintojai vilčių nededa, nes ten etatiniai pašalpos gavėjai, kurių dauguma dirbti ūkiuose tikrai nenori“, - pastebi Z. Cironkienė.

Užsakyti salotų, kopūstų, kitų daržovių daigai, nors ir ilgesniu terminu, yra atvežami. Dėl ilgų eilių pasienyje jų kokybė kol kas nenukentėjo. Darbai laukuose jau prasidėję, augintojai jau turi pasodinę salotų, ankstyvųjų kopūstų ir kitų nešilumamėgių daržovių daigų, sodina ankstyvąsias bulves, sėja svogūnus, morkas ankstyvajam derliui. Žemė jau sausa, numatomas ir lietus, todėl augintojai ten, kur neturi laistymo įrangos, sėja morkas ar svogūnus ir derlius, skirtam laikyti. Gali būti, kad ir šiemet bus sausringas pavasaris, vasaros pradžia, todėl, nors ir ankstoka, augintojai skuba, kad augaliukai sudygtų ir kuo greičiau sustiprėtų.

Sunkiau tiems, kurie buvo orientuoti į tiesioginį vartotoją

„Šiai dienai yra sustojęs burokėlių eksportas, tad gali likti dalis neparduotos produkcijos. Su ūkiais liko neatsiskaitęs vadinamasis "HoReCa" sektorius, jungiantis viešojo maitinimo įstaigas. Pardavimai šiam sektoriui taip pat sustojo, baigėsi daržovių skutimas ūkiuose. O būtent ši veikla ūkiuose sukurdavo bene didžiausią pridėtinę vertę“, - sunkumus vardija Z. Cironkienė.

LDAA turimais duomenimis, daržovių kaina dėl karantino nepakilo, išskyrus galbūt vieną poziciją – geros kokybės svogūnus. Sudėtingesnės situacija su ankstyvaisiais agurkais, kurių kaina šiemet yra perpus mažesnė negu būdavo kitais pavasariais tokiu metu.

Pajamos sumažėjo ir ūkiuose, kurie buvo orientuoti į turgus, tiesioginį vartotoją. Turgūs ir turgeliai užsidarė, į ūkius pirkėjų įsileisti bijoma, kad paskui nereikėtų karantinuoti ūkio ir liktų neapsėti laukai, o išvežioti produkciją klientams į namus ne visi ūkininkai turi galimybę.

„Apibendrinant galima teigti, pajamų stygius gali stabdyti investicijas, be to, neaišku, kaip į visą šią situaciją pažiūrės bankai. Kita vertus, žmogui visada reikės valgyti, tad ir bankų požiūris, tikėtina, bus palankus. Be to, mes auginame produktą, kuris yra esminis sveikoje mityboje.

FAO paskelbė sveikos mitybos gaires COVID-19 pandemijos metu, kuriose atkreipiamas dėmesys į geros mitybos svarbą prieš ir prasidėjus pandemijai bei persirgus. Teisingai maitindamiesi virusui kelio neužkirsime, bet imunitetą tikrai galime pastiprinti. Be kitų produktų, rekomendacijose atkreipiamas dėmesys į padidintą daržovių ir vaisių suvartojimą, nes juose ne tik daug vitaminų ir mineralų, bet ir skaidulų, kurios reikalingos geram virškinimo sistemos funkcionavimui.

„PSO rekomenduojama minimali norma – 400 g arba 5 porcijos daržovių ir vaisių per parą. Kol kas saugyklose Lietuvos daržininkai dar turi bulvių, burokėlių, morkų, svogūnų, kopūstų, bet jų atsargos senka. Patarčiau vartotojams nors kiek jų užsišaldyti šaldikliuose, kol atsiras naujas derlius“, - sako LDAA direktorė Z. Cironkienė.

Augintojai jau išėjo į laukus

Pasvalio rajono bendrovės „Sodžiaus rytas“ vadovas ūkininkas Algimantas Morkūnas sako, kad paskelbus karantiną, jautėsi išaugusi daržovių paklausa, ypač daug produkcijos buvo parduodama prekybos tinkluose, tačiau maždaug po dviejų savaičių situacija stabilizavosi.

„Manau, kad tie augintojai, kurie dirba su prekybos tinklais, jaučia prekybos pagyvėjimą, o tie, kas buvo orientuoti į perdirbimui skirtas daržoves, patiria visišką štilį – mažiausiai 80 proc. gamybos smukimą“, - sako A. Morkūnas ir priduria, kad labai sunku ir tiems, kurie tiekdavo daržoves darželiams, mokykloms.

„Sodžiaus rytas“ didžiąją dalį produkcijos realizuoja per prekybos tinklus, todėl tikisi, kad didelių nuostolių nepatirs. Vis tik dalį produkcijos teks utilizuoti: pavyzdžiui, į prekybą tiekiant plautas morkas, visada atrenkama neprekinės išvaizdos produkcija, kuri paprastai būdavo parduodama perdirbimui, o dabar ji pasidarė niekam nereikalinga. A. Morkūnas skaičiuoja, kad iki birželio bus realizuoti visi sandėliuose dar esantys kopūstai ir morkos.

Dabar laukuose jau verda darbai: sėjamos morkos ir svogūnai, sodinami ir iš Lenkijos įsigyti kopūstų daigai. „Daug metų dirbame su viena Lenkijos kompanija, iš kurios perkame daigus. Ir šiemet daigai atvyko tiksliai sutartu laiku, nevėlavo nė dienos“, - užtikrintu bendradarbiavimu net ir apsunkintomis sąlygomis patenkintas augintojas. Kopūstų daigai šiomis dienomis jau sodinami į lauką ir iš karto dengiami agroplėvele.

Ūkininko A. Morkūno laukuose jau verda darbai: sėjamos morkos ir svogūnai, sodinami ir iš Lenkijos įsigyti kopūstų daigai

Ūkyje nuolat dirba apie 35 žmones, dar mažiausiai 20 žmonių priimama sezoniniam darbui – ravėjimui, o vėliau derliaus nuėmimui. „Jau sulaukiau kelių skambučių iš norinčių įsidarbinti ūkyje, bet tikrai nėra taip, kad žmonės skambintų masiškai. Vis tik norisi tikėti, kad darbuotojų šiemet rasti bus lengviau“, - bent tokį privalumą sudėtingoje situacijoje įžvelgia A. Morkūnas.

Kėdainių rajone ūkininkaujantis Rolandas Andrulis augina bulves ir agurkus. Ūkininkas sako, kad neeilinė šio pavasario situacija labai jaučiasi ūkyje: tvyro įtampa, darbuotojai baiminasi susirgti ir atsakingai saugojasi. „Neduok, Dieve, kas nors susirgtų ir tektų stabdyti darbus... Visi darbuotojai rimtai vertina grėsmę ir supranta riziką, todėl viską darome labai atsakingai. Šiandien atrodo viskas gerai, o kaip bus rytoj – niekas neaišku“, - rūpesčiais dalijasi R. Andrulis.

Didžiąją dalį 2019 m. derliaus bulvių R. Andrulis pardavė eksportui į Bulgariją ir Lenkiją, tačiau dabar šie srautai sustojo, tad likusi produkcija realizuojama vietinėje rinkoje. „Bulvių saugykloje dar yra likę apie 120 tonų, tai 5-6 pilni vilkikai. Gali būti, kad labai greitai parduosiu, o gal užteks iki gegužės vidurio – viskas priklausys nuo paklausos“, - sako ūkininkas.

Jis jau šį antradienį pradėjo bulviasodį – startavo tuose laukuose, kur žemė lengva, priesmėlis. „Orai dabar palankūs, žemė jau pakankamai sušilusi, todėl nėra ko atidėlioti“, - aiškina R. Andrulis, pirmąsias bulves planuojantis kasti liepos pradžioje. Jo šeimos šiltnamiuose dabar pikuojami agurkų daigai, o pirmieji jų vaisiai bus nuskinti kaip visuomet – gegužės gale.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos