Radviliškis / Kėdainiai. Šaltos šiųmetės gegužės naktys ir vėsios dienos stabdo agurkų augimą nešildomuose šiltnamiuose. Be to, smulkūs augintojai pastaraisiais metais ir nesistengia labai anksti išauginti agurkų, nes ankstyvųjų šviežių daržovių rinką užpildo didieji šildomų šiltnamių kompleksai.
Radviliškio r., Degėsių kaime smulkų daržininkystės ūkį plėtojantis Vytautas Grytė specializuojasi lauko agurkų auginime, tačiau turi jų ir šiltnamyje pasisodinęs. „Kūrename naktimis, šildome šiltnamį, nes kitaip augalai visiškai pražūtų. Dabar jie bent jau vegetuoja, nors praktiškai stovi vietoje, neauga“, – sako V. Grytė.
Apie agurkų sėją lauke jis sako dar nė negalvojantis – jei sušils orai, tai bus galima daryti nebent pačioje gegužės pabaigoje. „Ne tik agurkų, bet ir visų daržovių sėja bei sodinimas šiemet gerokai vėluoja. Pernai kopūstų daigus gegužės 9 dieną jau baigėme sodinti į lauką, o šiemet dar net nepradėjome“, – paaiškina V. Grytė, iš viso daržoves auginantis bemaž 1 ha plote.
Šviežius ir raugintus agurkus ūkininkas realizuoja Radviliškio ir Baisogalos turguose. Lietuvos daržovių augintojų asociacijai priklausantis V. Grytė prieš kelerius metus įgyvendino ES finansuojamą augintojų bendradarbiavimą skatinantį projektą, pagal kurį įsirengė daržovių vėsinimo cechą. Tai leido pradėti agurkų rauginimą, o nuo šiemet ūkininkas planuoja rauginti ir kopūstus. Daržovių perdirbimas suteikia galimybę ir smulkiesiems augintojams tikėtis didesnio pelno.
Kėdainių r. Pėdžių kaime ūkininkaujantis Rolandas Andrulis valdo kur kas stambesnį ūkį – bulvėms ir daržovėms skiria apie pusšimtį hektarų. Kažkada ūkininkavimą jis pradėjo nuo agurkų auginimo, nes tai buvo dažno kėdainiškio verslas. Tačiau dabar agurkai viso ūkio struktūroje užima ne tokią didelę dalį.
„Turime 80 arų šiltnamius, tačiau mūsų agurkai kol kas tik daigyne, dabar daigeliai turi maždaug po 3 lapelius, o į šiltnamį juos sodinsime apie gegužės 10 dieną. Vėluoja šiemet pavasaris, o mums tenka derintis prie gamtos, nes taip ekonomiškiau. Jau praėjo tie laikai, kai visomis išgalėmis stengdavomės išauginti kuo ankstyvesnį derlių. Tada tekdavo net nakvoti šiltnamiuose, mat tekdavo malkomis kūrenti pečius nuo 9 val. vakaro iki 6 val. ryto. Dabar jau taip nebevargstame“, – prisimena R. Andrulis.
Pasak jo, rinka augintojus natūraliai suskirstė į segmentus, ir smulkesniems augintojams, kurie neturi modernių šiltnamių, jau nebeverta taip plėšytis dėl ankstyvesnio derliaus. Žinoma, kai kas dar stengiasi neatsilikti nuo stambesniųjų ūkių, net ir paprastuose šiltnamiuose įsirengė dujomis ar granulėmis kūrenamas krosneles ir taip pasilengvino sau darbą.
„Tiesą sakant, mes prioritetą nusprendėme skirti ne agurkams, o bulvėms. Beje, ir jų nesistengiame išauginti ankstyvajam derliui, nes tikrai nepralenksime didžiųjų mūsų krašto bulvių augintojų Rimanto Žebarausko ir Sauliaus Dambrausko, kurie jau turi kruopščiai atidirbtas technologijas ir bulves pradeda kasti birželio pradžioje. Siekiame dirbti pagal savo jėgas“, – patikina R. Andrulis, pirmuosius agurkus savo šiltnamiuose planuojantis skinti iš karto prasidėjus vasarai.
Nuo seno Lietuvoje buvo nusistovėjusios tradicijos į nešildomus šiltnamius agurkus sodinti nuo gegužės vidurio, o jei pavasaris šaltas – tai tik gegužės pabaigoje. „Laikomasi tokios taisyklės: daigai į nuolatinę vietą sodinami, kai dirvos temperatūra 10 cm gylyje būna ne žemesnė kaip 17 oC“, – paaiškina LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržo augalų selekcijos ir technologijų skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja Julė Jankauskienė.
Sėklaskilčių tarpsniu agurkai jautrūs žemai temperatūrai, o štai vos šiek tiek ūgtelėję, 1–2 tikrojo lapelio tarpsniu, jie jau gerokai atsparesni. „Aplinkos temperatūra lemia, prie kurio pirmojo tikrojo lapelio pirmiau susiformuos žiedai. Jei skleidžiantis pirmajam tikrajam lapeliui buvo atšalę, tai žiedai pirmiau formuosis prie trečiojo, o paskui prie pirmojo ir antrojo lapo. Tai turi įtakos derliui“, – paaiškina mokslininkė.
Agurkų augimui reikalinga aukšta temperatūra. Esant 20 oC oro temperatūrai, augalai pradeda žydėti 22–28 dieną po sudygimo (nelygu hibridas), derėti pradeda po 32–38 dienų. Kai oro temperatūra žemesnė, agurkai pradeda derėti tik po 40–55 dienų.
Palankiausia temperatūra agurkams augti yra 24–28 oC saulėtą dieną, o apsiniaukusią – 20–22 oC bei 16–18 oC naktį. Kai oro temperatūra žemesnė negu 15 oC, augalai žydi, vyksta vegetatyvinis augimas, tačiau vaisių nemezga. Kai oro temperatūra 12 oC, žiedai visą parą būna neišsiskleidę.
Kai vėsu, sumažėja fotosintezės intensyvumas, sutrinka kvėpavimas, sumažėja sausųjų medžiagų kiekis augale, susilpnėja šaknų veikla. Kai oro temperatūra yra 32 oC ir aukštesnė, žiedadulkės tampa sterilios ir augalai neapsidulkina.
Plėvele dengtuose šiltnamiuose skirtumas tarp nakties ir dienos temperatūros neturi būti didesnis negu 10 oC. Labai svarbu matuoti ne tik oro, bet ir dirvos temperatūrą – augalų augimo metu ji turi būti 18–20 oC. Šaltoje dirvoje lėčiau auga šaknys, sutrinka maisto medžiagų apykaita, augalai suserga šaknų puviniu.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Išplėstas herbicido naudojimas
2024-10-15 -
Kaip išvengti mikotoksinų kukurūzuose
2024-10-15 -
Ūkis, kuriame karvės jaučiasi kaip namie
2024-10-11
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)