Panevėžio r. / Skuodas / Plungė. Auginant įprastas vasarines ir remontantines aviečių veisles, galima prailginti mūsų mėgstamų uogų derėjimo laiką iki 3–4 mėnesių. Jei pavyksta jas apsaugoti nuo šalnų, remontantinės avietės nokina uogas dažniausiai iki spalio pabaigos.
Sodininkė Jūratė Keburytė su šeima prieš trejus metus senelių žemėje Panevėžio r. Miežiškių kaime įkūrė 3 ha ūkį „Mieškų uoga“, kur augina 0,5 ha vasarinių ir 1,8 ha remontantinių aviečių, o likusį plotą užima gervuogės.
„Mūsų ūkyje vasarinės avietės pradeda derėti jau prieš Jonines, o nuo liepos pabaigos estafetę perima remontantinės avietės, kurios kvapniomis uogomis džiugina net iki lapkričio pradžios. Rugpjūtį uogų kraitę paįvairina gervuogės”, – pasakoja J. Keburytė.
Vasarinės avietės uogas užmezga ant antramečių stiebų, o remontantinės – ant vienamečių stiebų, todėl jų genėjimas ir derėjimo laikas skiriasi.
Jūratė Keburytė augina stambiauoges desertines aviečių veisles
Veislių įvairovė
Ūkininkė avietynui pasirinko ištvermingas žiemą, gana atsparias grybinėms ligoms, itin derlingas stambiauoges desertines aviečių veisles su skaniomis, išvaizdžiomis, transportabiliomis uogomis, kurias tinka vartoti šviežias ir perdirbti.
Birželio mėnesį, prieš Jonines, pradėjo derėti ankstyva vasarinių aviečių veislė Sokolica, išauginanti ryškiai raudonos spalvos, kūgio formos, stambias uogas.
Paskui sunoko vidutinio ankstyvumo veislė Glen Ample, kuri išsiskiria ypač stambiomis (5–10 g), apvalios formos ir atspariomis lietui uogomis, ir veislėRadziejova, išauginantiskaisčiai raudonas, blizgias, aromatingas uogas.
Pasak J. Keburytės, iš remontantinių aviečių veislių anksčiausiai, jau liepos pabaigoje, gausiu ir kokybišku derliumi pradžiugina veislė Mapema, deranti iki rugsėjo pradžios. Paskui aviečių uogų kraitę papildo vidutinio ankstyvumo remontantinės veislės – Kwanza (uogos stambios, apie 6 g, šviesiai oranžiniai raudonos spalvos, nepatamsėja nuskynus), Kwelli (uogos stambios, apie 5 g, šviesiai raudonos spalvos), Poemat (uogos skoniu ir forma primena Polka veislę) ir rugsėjo viduryje pradeda derėti geltonuogių aviečių vėlyva veislė Poranna Rosa.
Avietyną būtina laistyti
J. Keburytės šeima avietynui parinko derlingą, humusu turtingą priemolio dirvą. Vasarinių ir remontantinių aviečių daigus sodino juostomis, tarp kurių paliko 3 m tarpus ir ten įveisė žolynus.
Visą plotą aptvėrė tinkline tvora, kad augalams žalos nepadarytų svečiai iš miško.
Vasarinėms avietėms įrengtos atramos, įkasti mediniai kuolai, prie kurių išilgai eilių abiejose pusėse ištemptos plastikinės virvelės.
Kadangi aviečių šaknys išsiraizgiusios negiliai dirvoje, todėl augalai jautrūs drėgmės trūkumui, ypač, kai mezgamos ir auga uogos. Per sausras avietes reikia laistyti, todėl ūkininkė šalia avietyno prieš 3 metus iškasė tvenkinį ir įrengė kapiliarinę laistymo sistemą.
„Mieškų uoga“ ūkyje vasarinėms avietėms įrengtos atramos, įkasti mediniai kuolai, prie kurių išilgai eilių abiejose pusėse ištemptos plastikinės virvelės
Tręšia saikingai
„Pavasarį vasarines ir remontantines avietes tręšiame džiovintomis galvijų mėšlo granulėmis, o antroje vasaros pusėje rudenį derančius augalus papildomai pastipriname ekologiniams ūkiams skirtomis kalio ir fosforo trąšomis”, – patirtimi dalijasi J. Keburytė.
Ūkyje „Mieškų uoga“ avietės auginamos pagal nacionalinės žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą (NKP), todėl tręšiamos tik nustatytomis trąšomis, o augalų apsaugai nuo ligų ir kenkėjų bei piktžolių visai nenaudojama cheminių priemonių.
Pasak J. Keburytės, pasibaigus vasarinių aviečių derėjimui, išpjaunami atiderėję stiebai ties dirvos paviršiumi (kad maisto medžiagas augalai naudotų naujiems ūgliams formuoti) ir pašalinami iš avietyno.
Rudenį vienamečių stiebų paliekama apie 20 proc. daugiau, nes atšiaurią žiemą dalis jų gali pašalti. Likę nereikalingi stiebai išpjaunami pavasarį.
Remontantines avietes ūkininkė geni vėlai rudenį arba anksti pavasarį, kai dar pašalusi žemė.
J. Keburytė pagal išankstinius užsakymus šviežias uogas veža pirkėjams į namus, naudojasi socialiniais tinklais. Avietes parduoda po 7 Eur/kg. Dalį produkcijos perdirba, gamina tyrę. Ateityje planuoja pasistatyti šaldytuvą ir uogas parduoti šalia avietyno savitarnos kioskelyje.
Kaip sekasi kitiems aviečių augintojams?
Plungės r. aviečių augintojai Kristina ir Tadas Mikučiai, be braškių, šilauogių, gervuogių, augina 70 arų remontantinių aviečių.
Be aviečių Polka, išbandė ir perspektyvias stambiauoges desertines veisles – Mapena (pradeda derėti nuo liepos pabaigos ar rugpjūčio pradžios) ir Maravila (dera nuo rugpjūčio vidurio iki spalio pabaigos).
Remontantinių aviečių veislė Mapema išaugina ankstyvą, gausų ir kokybišką derlių
Mikučiai avietes augina juostomis, tarp kurių palikti 2 m šienaujami žolynai. Pavasarį augalus tręšia džiovinto mėšlo granulėmis. Įrengta lašelinė laistymo sistema, todėl vasarą augalai laistomi iš tvenkinio.
Pasak K. Mikutienės, šviežios aviečių uogos parduodamos į ūkį atvykstantiems pirkėjams ir dalį derliaus perdirbama, gaminamos aviečių pastilės.
Skuodo r. Luobos kaime ūkininkaujantis Arūnas Bušma, prieš 7 metus įkūrė 2 ha avietyną, kur augina po 1 ha vasarinių aviečių Glen Ample ir remontantinių aviečių Polka. Aviečių derėjimas tęsiasi nuo birželio iki spalio pabaigos. Augalai laistomi ir tręšiami su kapiliarine laistymo sistema.
„Produkcijos kasmet daugėjo, todėl įrengėme sulčių spaudyklą, kur spaudžiame ne tik aviečių sultis, jas maišome su obuoliais, bet ir teikiame spaudimo paslaugą aplinkiniams gyventojams“, – sako A. Bušma.
A. Bušmos spaudykloje aviečių sultys užkaitinamos, pasterizuojamos ir išpilstomos į maišelius su kraneliu arba į stiklinę tarą
Įvairių sulčių spaudimas ir maišymas su avietėmis – gana didelė ūkio pajamų dalis. Sultys užkaitinamos, pasterizuojamos ir išpilstomos į maišelius su kraneliu arba į stiklinę tarą. Šią produkciją jis realizuoja ūkininkų turgeliuose, kaip ir šviežias uogas.
Avietes ūkininkas taip pat išvežioja po namus, parduoda perdirbti ir kitiems ūkininkams. Ūkyje darbymečiu uogas skina apie 10 žmonių iš gretimo kaimo
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21 -
Daugiausia žemės ūkio naudmenų deklaruota Kėdainiuose
2024-11-19 -
Numatyta skirti paramą žemės ūkio technikai įsigyti
2024-11-15
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)