Basf A1 12 09 23 Basf 2023 09 08 m1
Ūkis
Reikšmingiausias 2007-ųjų įvykis žemės ūkyje – išaugusios grūdų ir pieno supirkimo kainos

Kaunas, gruodžio 22 d. Agroverslo žurnalo „Mano ūkis“ interneto svetainės lankytojai visą mėnesį rinko reikšmingiausią 2007-ųjų įvykį Lietuvos žemės ūkyje. Didžioji dauguma balsavo už ryškius rinkos kainų pokyčius – pirmenybę teikė išaugusioms grūdų ir pieno supirkimo kainoms. Kiti du svarbūs praėjusių metų įvykiai – mėsos supirkimo kainų kritimas ir Kaimo plėtros 2007–2013 metų plano patvirtinimas.

Iš viso balsavime dalyvavo 670 svetainės lankytojų. Išaugusias grūdų ir pieno supirkimo kainas svarbiausiu 2007 metų įvykiu įvardijo 72,1 proc., lankytojų. Mėsos supirkimo kainų kritimą svarbiausiu įvykiu įvardijo 9 proc. balsavusiųjų, Kaimo plėtros 2007–2013 m. plano patvirtinimą – 6,4 proc. lankytojų.

Pasaulio arimo varžybos svarbiu įvardijo 6,1 proc., pasėlių draudimo sistemos sukūrimą – 4,8 proc., tarptautinę parodą „AgroBalt“ – 1,6 proc. lankytojų.

Bioversija 23 09 01 m7

Praėjusių metų įvykius vertino ir svetainės www.manoukis.lt kalbinti pašnekovai.

Bronius Markauskas, Žemės ūkio rūmų pirmininkas: „Ūkine prasme svarbiausi įvykiai – išaugusios grūdų ir pieno supirkimo kainos, nes tai reiškia ūkininkų pajamų didėjimą, ir anksti pradėtos mokėti tiesioginės išmokos. Žemės ūkio politikos prasme reikšmingas įvykis yra Kaimo plėtros 2007–2013 metų programos patvirtinimas, kurią rengiant ir mes daug dirbome, kad programa būtų priimtinesnė žemdirbiams, pasiekėme kompromisą, derindami stambių ir smulkių gamintojų interesus“.

Zigmantas Aleksandravičius, Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas: „Visų svarbiausia, kad šie metai žemdirbiams buvo labai sėkmingi. Po dvejų nesėkmių metų žemdirbiai buvo labai nusiminę, tad jei ir 2007-ieji būtų buvę prasti, manyčiau, kad žemės ūkis mūsų krašte neturi ateities. Džiugu ir tai, kad praėję metai buvo sėkmingi mūsų kolektyvui: visi darbuotojai sveiki, turime darbo“.

Jeronimas Kraujelis, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas: „Maloniausia kalbėti apie 2007 metais išaugusias žemdirbių pajamas. Palyginti su 2006 m., pajamos už parduotą produkciją kartu su tiesioginėmis ir kompensacinėmis išmokomis išaugo 24 proc. Pajamų augimas buvo labai nestandartinis. Tačiau atėmus materialinių išteklių pabrangimą (tai sudarė apie 16 proc.), realiosios pajamos padidėjo 8 proc. Žemdirbiai metus baigė labai ramiai, be įtampos, nes ir kreditų grąžinimas vyko sklandžiai.

Šiais metais tokio augimo neplanuojame, tačiau ir staigaus kainų kritimo nesitikime. Nors javų supirkimo kainos tikrai kris. Labiausiai neramina tai, kaip kis galvijų supirkimo kainos. Šie nepalankūs pokyčiai verčia susimąstyti apie ūkių specializaciją – koncentruoti gamybą vienoje srityje labai pavojinga“.

Danguolė Čukauskienė, Žemės ūkio paskolų garantijų fondo direktorė: „Mūsų kolektyvas 2007-aisiais pažymėjo veiklos dešimtmetį. Sustiprėjo mūsų klientai ūkininkai, sustiprėjome ir mes. Daugelis žemdirbių praėjusius metus prisimins šviesiom spalvom. Iš praėjusių metų įvykių Lietuvai tarptautiniu mastu ypač svarbios buvo Pasaulio arimo varžybos. Svarbu ir Kaimo plėtros programos patvirtinimas, tačiau apie ją verčiau kalbėti tada, kai įsisavinsime paramos pinigus. Džiugu, kad supirkimo kainos padidėjo, bet mes žinome, kad po pakilimo visada būna kritimas, todėl didelė sėkmė visada kartu yra signalas susimąstyti apie ateitį, koreguoti planus“.

Zenonas Dabkevičius, Lietuvos žemdirbystės instituto direktorius: „Praėję metai svarbūs tuo, kad derliai buvo geri ir produkcijos supirkimo kainos geros, o tai ūkininkams svarbiausia“.

Jadvyga Ditkevičienė, LŽŪKT Kauno rajono biuro konsultantė: „Turėdami patvirtintą Kaimo plėtros 2007–2013 metų programą, labai užtikrintai žengiame į naujus metus. Mano manymu, tai svarbiausias strateginis dokumentas. Kitas svarbus įvykis – rekordinės grūdų supirkimo kainos, kurios daugeliui ūkininkų sužadino ūpą ūkininkauti. Reikšmingas metų įvykis – Lietuvoje surengtos Pasaulio arimo varžybos“.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14
  Bayer 2023 08 21

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate saugomų teritorijų žemėlapius?
  Visos apklausos