Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Rado sprendimą, kaip gyventi ne iš išmokų, o iš uždarbio už pieną

Šilalė. Pieno ūkiais garsiame Šilalės r. jaunas ūkininkas Robertas Rudys palyginti su nedidelėmis investicijomis greitai pasiekė geresnių rezultatų – pagerino karvių sveikatingumą ir padidino produktyvumą.

Prieš trejus metus, kai nemažai smulkių pieno ūkių traukėsi iš gamybos, R. Rudys perėmė tėvų ūkį su 30 karvių, kurios duodavo vidutiniškai po 22 l pieno per parą, ir krypties keisti neketina. Dabar ūkyje piendavių beveik dvigubai daugiau ir ūkininkas planuoja dar didinti bandą.

Konferencijoje „Pieno ūkio efektyvumo didinimas mažinant šiltnamio dujas pieninėje galvijininkystėje“ Robertas pasakojo, kad tapęs ūkio šeimininku pirmiausia pakeitė pašarų bazę, pradėjo gaminti kukurūzų silosą. Dėmesio skiria ir genetikai, ėmėsi holšteinizuoti bandą. Kadangi nori plėsti ūkį, ūkininkas net 8–9 laktacijos karves sėklina su seksuota sperma ir jos apsivaisina be problemų. Ūkyje dar yra likusių tėvų laikytų skirtingų veislių karvių, bet ateityje jis tikisi turėti holšteinų bandą.

Bioversija m7 2024 11 19

Vis dėlto Roberto optimizmą labiausiai padidino viena naujovė – bandos valdymo programa. „Seniai mąsčiau, ką ūkyje pakeisti, kaip geriau ūkininkauti, t. y., kaip iš pieno ūkio uždirbti, o ne tik išmokų laukti. Tad ėmiausi naujovių – tokių, kurias esamomis sąlygomis galėjau įdiegti“, – sakė R. Rudys.

Karvės laikomos pririštos senovinėje, mažoje fermoje, traktorius į tvartą neįvažiuoja, tad yra daug rankų darbo. Reikėtų naujos karvidės, bet tai ateities klausimas, nes, pasak Roberto, „viskas taip greitai nepasidaro.“ Todėl pradėjo iš kitos, pigesnės, pusės – sausį įsigijo bandos valdymo programą.

Vos po mėnesio, žinoma, specialistui subalansavus racioną, netgi sumažinus brangiai kainuojančių rapsų išspaudų kiekį, produktyvumas iš karvės padidėjo iki 30–35 l per parą. „Pažangiausiems ūkiams gal tai ir nėra daug, bet mūsų ūkiui tai geras rezultatas ir pieno gamyba atsiperka“, – kalbėjo R. Rudys. Produktyvumą jis dar galėtų didinti, bet neskuba, nes ir išlaidos būtų didesnės.

Robertas neabejoja, kad bandos valdymo programa labai padėjo pagerinti ūkio rezultatus. Pavyzdžiui, jeigu karvė valandą neatrajojo, programa iškart siunčia žinutę; arba perspėja, kad trūksta pašarų. Likus 30 dienų iki apsiveršiavimo programa pasako, ar karvei pasireikš parezė, ar problema bus stipri. Ūkininkas mato karvių rują ir tikslų sėklinimo laiką.

„Bandos valdymo programa mane tiesiog privertė tinkamai šerti ir prižiūrėti karves, kad ji būtų sveika, nes tik sveika karvė duos pieno. Įdiegus programą pasimatė, kad bandoje yra daug problemų dėl ketozės. Ir veterinarijos gydytojui, nors jis ūkyje retas svečias, viskas būna beveik aišku, vos pažiūrėjus į bandos valdymo programą, kuri rodo ir gyvulio kūno temperatūrą, gyvulio aktyvumą ir dar daugybę rodiklių“, – džiaugiasi Robertas, pridūręs, kad įvertinus už pieną gaunamą kainą, bandos valdymo programa atsipirko per pusantro mėnesio.

Jo tėvams melžti 22 l iš karvės atrodė daug – ganiavos laikotarpiu tai leido išgyventi, o tvartiniu laikotarpiu gelbėjo išmokos. Bet Robertas nori eiti kitu keliu ir gyventi ne iš išmokų, o iš uždarbio už pieną.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos