Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Prasidėjęs braškių sezonas tęsis kelis mėnesius
Braškių augintoja Erika Skrodenė

Kelmė / Utena. Jau prisirpo pirmosios lietuviškos braškės. Kaip ištęsti – paankstinti ir suvėlinti braškių derėjimo sezoną, patirtimi dalijasi braškių augintojai Erika Skrodenė ir Egidijus Kučinskas.

Pasak E. Skrodenės, jau gegužę prasidėjęs braškių sezonas šildomame šiltnamyje tęsiasi vasarą laukuose, o rudenį braškių derėjimo estafetę apvainikuoja suvėlintas jų derėjimas šiltnamyje.

Prieš 8 metus Erika ir Mindaugas Skrodeniai Kelmės r. Verpenos kaime įveisę pirmąją verslinę 1 ha braškių plantaciją pagal naujausias technologijas, jau trečius metus augina braškes ir šiltnamiuose.

Bioversija m7 2024 11 19

Ūkininkai dalį žemės paveldėjo, vėliau po lopinėlį plėtė iki 5 ha, kur dabar auginamos braškės (1,5 ha), avietės, šilauogės, gervuogės, taip pat ankstyvosios daržovės – daugelio mėgstami smidrai, žieminiai ir drambliniai česnakai.

„Šiemet gegužės pradžioje mūsų šildomame šiltnamyje pradėjo derėti antrametės braškės Sonsaton ir Twist. Prisirpusios uogos atrodo įspūdingai, akį traukia dydžiu ir džiugina puikiu skoniu“, sako E. Skrodenė.

Veislės Twist uogos yra sodriai raudonos, kūgio formos ir tvirtos, o Sonsaton  – šviesiai raudonos, blizgios, saldžios, labai skanios, tačiau ne tokios tvirtos, todėl nuskintų negalima laikyti keletą dienų. Abi braškių veislės yra derlingesnės už Sonata ir daugumą kitų veislių, atsparios grybelinėms ligoms.

Braškių veislė Sonsaton

Trijų aukštų stelažai

Kad paankstintų braškių derlių, Skrodeniai pradėjo šildyti šiltnamį jau kovo pradžioje. Tuo metu jie dar pasodino braškių veislės Rumba aukščiausios kategorijos A++  šaldytų daigų į specialius durpių substrato maišus. Šie augalai pradės derėti jau gegužės pabaigoje, po dviejų mėnesių nuo pasodinimo. Į vieną maišą sodino po 8 daigus.

Tad šiuo metu ankstyvajam derliui ant įrengtų stelažų (kartu su antramečiais Sonsaton ir Twist augalais) auginama per 1000 braškių daigų skirtingame – 0,30 m, 1,2 m ir 1,7 m aukštyje.

Šiltnamyje įrengta lašelinė laistymo sistema leidžia užauginti kur kas gausesnį ir kokybiškesnį uogų derlių.

Šildomame šiltnamyje braškės auginamos trimis aukštais, nes plotas nėra didelis

Auginant braškes stelažuose, nuo svorio uogos kartu su žiedkočiais nulinksta žemyn, todėl labai patogu skinti.

„Pirmaisiais metais pasodinti frigo braškių daigai jau puikiai dera, galima priskinti iki 0,5 kg uogų iš vieno kerelio, o antraisiais metais jų derlius būna pats gausiausias“, – iš patirties sako augintoja.

Pavėlintas derėjimas

Kai šiltnamyje baigs derėti antrametės braškės, į jų vietą ūkininkai liepos pradžioje sodins antrąją jų kultūrą – veislės Asia aukščiausios kategorijos šaldytus daigus.

Pasak E. Skrodenės, nuo rugpjūčio pabaigos iki spalio pradžios bus gaunamas pavėlintas braškių derlius. Tuo metu, kaip ir pavasarį, uogos parduodamos brangiau.

Gegužės pabaigoje pradės derėti ir ūkininkų antrametės braškės, auginamos keturiuose nešildomuose 5 arų šiltnamiuose. Pernai veislių Asia ir Twist šaldyti daigai buvo pasodinti tiesiai į gruntą pagal tą pačią technologiją kaip ir laukuose.

Kaip ir po kiek parduoda?

E. Skrodenė sako, kad pirmosios braškės kainuos, kaip ir pernai, iki 15 eurų/kg, o vėliau kainos po truputį mažės.

Ūkininkai parduoda tik tą dieną skintas uogas šalia namų įrengtoje savitarnos parduotuvėlėje, kur pirkėjai pasiima braškes patys, dėžutėje palikdami pinigus. Tuo metu patys augintojai dirba laukuose ir šiltnamiuose.

Skrodenių šeima taip realizuoja savo ūkyje užaugintų uogų ir daržovių derlių. Atvyksta vietinių ir pakeliui pravažiuojančių žmonių. Dalį uogų pristato į namus, bet prasidėjus sezonui trūksta laiko išvežioti.

Pakenkė šalnos ir sniegas

Pasak E. Skrodenės, kai šiltnamiuose birželio viduryje pasibaigs braškių derėjimas, tuomet jų sezoną pratęs pradėjusios nokti braškės 1,5 ha laukuose: pradžioje po agrodanga dengtose lysvėse (dengtose kovo pradžioje), o prieš Jonines ir įprastuose uogynuose.

Laukuose pagal naujausias technologijas auginamos ankstyvos ir vidutinio ankstyvumo veislės Quiky, Asia, Sonsaton, o liepos mėnesį ir rugpjūčio pradžioje (priklausomai nuo oro sąlygų) derės vėlyvosios veislės Faith ir Malvina.

Pasak E. Skrodenės, šį pavasarį šalnos ir sniegas pakenkė po dviguba agrodanga pradėjusiems žydėti Quiky ir Asia augalams. Apie 30 proc. išsiskleidusių žiedynų nušalo, pajuodavo viduriukai, o storas sniego sluoksnis nulaužė dalį žiedynų.

Šiltnamiuose augina ir remontantines veisles

Braškių augintojas Egidijus Kučinskas su šeima, ūkininkaujantis Šeimyniškių kaime (Utenos r.), šiltnamyje jau skina anksčiausiai pradėjusias nokti veislės Dahli stambias, kvapnias ir skanias uogas.

Egidijus Kučinskas priskynė ankstyvųjų braškių Dahli

Ankstyvajam braškių derliui 4,5 aro šildomuose šiltnamiuose jau trečius metus ant stelažų (virš 1 m aukštyje) durpių substrato maišuose augina ankstyvas ir vidutinio ankstyvumo braškių veisles: Dahli, Asia, Rumba, o šiemet jų įvairovę dar papildė ir kitomis veislėmis – Flair, Daroyal, Falco, Gigantella Maxim – ypač stambiomis uogomis.

Šiemet šiltnamyje ūkininkas į maišus su durpiniu substratu pasodino ir remontantinių braškių Bravura, kurios papildys ankstyvąjį derlių ir antrą kartą derės rugpjūčio pabaigoje–rugsėjo mėnesį. Tuo metu  šiltnamyje išaugs žymiai geresnės kokybės uogos nei lauke.

„Jau ne pirmus metus vazonuose auginame remontantinių braškių veislę Mara De Bois. Jų uogos labai kvapnios, vidutinio dydžio, skoniu primena žemuoges. Parduodame jų uogas ar augalus su vazonais“, – patirtimi dalijasi augintojas.

Vazonuose auginama remontantinių braškių veislė Mara De Bois

Kučinskų šiltnamiuose braškės auginamos 3 metus ir sodinami tik aukščiausios kategorijos šaldyti daigai. Braškių nedidelį plotą šeima turi ir lauke grunte.

Uogas, kaip ir kitą ūkyje užaugintą produkciją, ūkininkas parduoda Vilniaus ūkininkų turguje. Pirmosios uogos, kaip ir pernai, yra brangiausios ir kainuoja per  12 eurų/kg.

Autorius: Rūta Antanaitienė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos