Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Pomidorų derlius prasideda nuo kokybiškų daigų

Vilniaus r. Vienos populiariausių daržovių – pomidorai – stebina skoninėmis savybėmis, spalvų ir formų įvairove. Norint gausaus jų derliaus, pirmiausia būtina užauginti kokybiškus daigus, o tai priklauso nuo sėjos laiko, tinkamų auginimo sąlygų ir substrato kokybės.

Buvusi chemikė Eglė Gintauskienė dabar laiminga, įsikūrusi Melkyje (Vilniaus r.). Ji jau 20 metų augina pomidorus, kitas daržoves ir gėles.

„Pomidorai vertingos daržovės, mėgstu valgyti vienus – kaip obuolius. Daugiausia vitaminų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų yra šviežiuose, ką tik nuskintuose vaisiuose, ypač prinokusiuose saulėje.

Bioversija 2024 04 15 m7

Likopeno pomidoruose padaugėja termiškai juos apdorojus. Pomidoruose esanti aminorūgštis – triptofanas – skatina serotonino gamybą organizme ir lemia nuotaiką“, – sako augintoja

Eglė Gintauskienė jau 20 metų augina pomidorus, kitas daržoves ir gėles

Kaip išsirinkti tinkamiausius?

Pomidorų įvairovė didžiulė. Tam, kad nepasiklystumėte gausioje veislių ir hibridų pasiūloje, E. Gintauskienė pataria iš anksto apgalvoti, kur, kokiomis sąlygomis, kuriuo laikotarpiu ruošiatės juos auginti, kaip formuosite skirtingo aukščio augalus.

Be šių išvardytų dalykų, žinoma, didžiausias dėmesys skiriamas vaisių skoniui, kuomet hibridus dažniausiai nukonkuruoja ryškesnėmis skoninėmis savybėmis pasižyminčios veislės. Tačiau hibridai nepralenkiami dėl ilgesnio derėjimo laikotarpio, atsparumo ligoms ir temperatūros svyravimams. Be to, svarbu ir vaisiaus spalva, dydis, forma.

Aukštuose šiltnamiuose augintoja pataria rinktis aukštaūgius (indeterminantinius) ir riboto augimo (determinantinius) skirtingo ankstyvumo pomidorus, o žemuose polietileniniuose tuneliuose ir lauke – riboto augimo ankstyvus jų hibridus ir veisles.

Pomidorų veislės ir hibridai skirstomi pagal derėjimo ankstyvumą į ankstyvus, kai nuo sudygimo iki pirmo derliaus praeina 95–110 dienų, vidutinio ankstyvumo – 111–125 dienos, vėlyvus – 126–140 dienų. 

Pasak E. Gintauskienės, dažnai pomidorų derėjimo ankstyvumą lemia geresnės augimo sąlygos, saulė ir šiluma. Kartais vasarą dėl karščių beveik vienu metu sunoksta skirtingo ankstyvumo veislės. Ji sako, kad auginant pomidorus nereikėtų apsiriboti viena veisle ar hibridu – geriau rinktis kelis.

Daigų auginimas

E. Gintauskienė pomidorų daigus augina saulės baterijomis šildomame šiltnamyje. Saulėtomis dienomis jame temperatūra pakyla iki 30 °C šilumos, visai nereikia šildyti, tenka atidaryti ir orlaides. Naktimis šiltnamis šildomas elektriniais šildytuvais.

Daigyne, 30 m2 polikarbonato (sienos storis 6 mm) šiltnamyje vakare įjungia 3,5 kW šildytuvą su ventiliatoriumi ir dar vieną 1 kW galingumo infraraudonųjų spindulių šildytuvą.

Pirmos sėjos pomidorus E. Gintauskienė sėja į daigyklas

Sudygus sėkloms, pomidorų daigai užauga per 50–55 dienas. Augintoja pastebi, kad svarbu sėklas pasėti laiku, nes tai padarius per anksti, daigai perauga ir netinkami sodinti. Todėl sėjos laiką ji pataria pasirinkti prieš du mėnesius iki numatomo daigų sodinimo (5–8 dienos sėkloms sudygti ir 50–55 dienos daigams auginti).

Jei daigai bus sodinami nešildomuose šiltnamiuose, sėklas sėti pirmomis kovo dienomis (saulėtomis dienomis daigai neišštįsta ir greičiau užauga, nei pasėjus vasario pabaigoje, kai trūksta šviesos), jei lauke – kovo viduryje ir antroje pusėje.

E. Gintauskienė pomidorų sėklas sėja į dėžutes ir daigyklas su durpiniu substratu (pH 6,06,5), skirtu būtent pomidorams. Prieš sėją dėžutes dezinfekuoja 0,050,1 proc. kalio permanganato ar 0,20,4 proc. previkuro tirpalu.

Sėti ir daigams auginti tinkamiausias smulkesnis (020 mm) substratas. Dieną prieš sėją specialistė pataria jį paskleisti, kad prasivėdintų ir sušiltų, paskui gerai sudrėkinti. Dėžutėse išlyginus substrato paviršių reikia lengvai paspausti, padaryti 1–2 cm gylio griovelius ir išdėstyti sėklas, tarp eilučių paliekant 3–4 cm tarpus.

Pasėtas pomidorų sėklas augintoja užberia 0,5 cm substrato sluoksniu, o dėžutes uždengia polietileno plėvele, kad ne taip greitai išgaruotų drėgmė. Palankiausia temperatūra sėkloms dygti – 20–25 °C.

Joms pradėjus dygti, E. Gintauskienė nuima plėvelę, o dėžutes su pradėjusiais kaltis daigais perkelia į kuo šviesesnę ir vėsesnę (12–15 °C) vietą, kur laiko 3–4 dienas, kad daigai neištįstų ir geriau formuotųsi šaknynas. Vėliau temperatūrą padidina iki 18–20 °C.

„Pirmos (ankstyvos) sėjos pomidorus sėju į daigyklas. Daigyklose išaugusius daigus (su pirmais tikrais lapeliais) pikiuojant į 1012 cm skersmens polimerinius, plastikinius vazonėlius (su durpiniu substratu), nepažeidžiama substrato gumule gerai išsivysčiusi jų šaknų sistema, todėl greičiau prigyja ir savaite anksčiau užauga daigai negu silpnomis šaknelėmis pikiuotų iš dėžutės“, – patirtimi dalijasi augintoja.

Pasak specialistės, pikuojant daigą reikia sodinti giliau (nei augo dėžutėje) ir stebėti, kad neužsilenktų šaknelė. Ilgą reikėtų nugnybti, kad geriau šakotųsi į šonus. Daigams pikiuoti naudoti smaigelį.

Prigijus daigams, patartina tręšti 0,1 proc. kompleksinių trąšų tirpalu, kelis kartus kas 7 dienas. Daigus laistyti saikingai, kad neužmirktų šaknynas.

Pomidorų sodinimas 
Į šiltnamį pomidorų daigus E. Gintauskienė pataria sodinti, kai dirva 10 cm gylyje sušyla iki 15 °C temperatūros. Į šaltą dirvą pasodinti pradeda skursti, nusilpsta, nepajėgia pasisavinti maisto medžiagų (dėl fosforo trūkumo lapai tampa violetiniai), labiau puola ligos. Prieš sodinant į lauką, daigaus patartina grūdinti. Geriausia sodinti į gerai įšilusią dirvą.

Sodinti tinkami pomidorų daigai turi būti sveiki, neperaugę, neištįsę, su sodriai žaliais lapais

Pasak augintojos, sodinti tinkami pomidorų daigai turi būti sveiki, neperaugę, neištįsę, su sodriai žaliais lapais. Daigų aukštis turėtų būti 30–35 cm, stiebo skersmuo – 0,6–0,8 centimetro. Jie turi turėti 7–8 lapus ir pirmąją žiedų kekę, gerai išvystytas šaknis. Nereikėtų sodinti ištįsusių, silpnų, peraugusių daigų.

„Pomidoro daigas su jau užmegztais vaisiais – blogas pasirinkimas. Pirmoji kekė derlingiausia. Kai nepalankiomis sąlygomis (daigui dar augant nedideliame vazonėlyje) ji ima megzti vaisius, gero derliaus nuo pirmosios kekės sulaukti sunku“, – sako E. Gintauskienė.

Pomidorai mėgsta derlingą, purią dirvą. Aukštaūgių veislių daigai sodinami 60 x 40 cm atstumais, žemesni – 50 x 30 centimetrų. Prieš sodinant pomidorų daigus, augintoja pataria iškasti duobutes, į jas gausiai pripilti vandens, palaukti, kol susigers, ir tuomet sodinti augalus.

Pasodintus daigus galima mulčiuoti nupjautos vytintos žolės (apie 10 cm storio) sluoksniu ar kitomis mulčiuoti tinkamomis medžiagomis. Mulčiuotų augalų nereikės laistyti 2–3 savaites.

Šaltinis: MŪ
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos