Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Piktžolių kontrolė keliasi į rudenį
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Prieš žiemą piktžolių naikinimu pasirūpinti spėję ūkininkai pavasario gali laukti ramiau – peržiemojus beliks nebent korekciniai purškimai. O purškiantiems pavasarį, pasak prekybininkų, jau metas rūpintis atsargomis.

Rudeniniai herbicidai turi ne vieną privalumą: juos naudojantys ūkininkai išlošia daugiau laiko darbymečiui pavasarį, jie efektyviai naikina piktžoles, didina derlių, o ir laukus nupurkšti kainuoja kone perpus pigiau nei naudojant pavasarinius herbicidus, teigiama „Scandagra“ pranešime. Tačiau bene didžiausia nauda ta, kad veikdami per dirvožemį rudeniniai herbicidai padeda atsikratyti rezistencinių piktžolių.

Pasak UAB „Scandagra“ augalų apsaugos eksperto Dainiaus Štitilio, rinktis rudeninį purškimą skatina keletas veiksnių: dabar jau yra ir rudeninei piktžolių kontrolei tinkamų padargų, galima tinkamai pasiruošti dirvą. Vis vėliau sulaukiama ir įšalo, piktžolės spėja padaryti daugiau žalos. Galiausiai formuojasi piktžolių atsparumas ir vien pavasariniai purškimai šios problemos neišsprendžia. „Maždaug penkmetis, kai piktžolių kontrolė iš pavasario keliasi į rudenį“, – sako D. Štitilis.

Bioversija 2024 04 26 m7

Herbicidai brangsta

Kaip rodo tarptautinio chemijos pramonės koncerno „Bayer“ tyrimai, taikant rudeninį piktžolių naikinimą iš vieno hektaro išgaunamas iki 0,8–0,9 tonos didesnis derlius nei laukus purškiant pavasarį. Maža to, rudenį vienam hektarui reikalingi herbicidai kainuoja apie 20 eurų, o pavasarį apsaugoti tokį pat plotą atsieina 30 eurų ir daugiau. 

Kitąmet kainų skirtumas gali būti dar didesnis, kadangi herbicidų kainos auga. D. Štitilis skaičiuoja, kad šįmet herbicidų kainos vidutiniškai augo iki 5 procentų, kitąmet galima tikėtis ir apie 15-20 proc. brangimo. 

D. Štitilio teigimu, pavasarinių herbicidų pardavimai jau įsivažiavę, jų parduota kur kas daugiau nei pernai. Paklausiausių prekių likučių Lietuvos sandėliuose apskritai nebėra, nes juos įsigijo stipriai į priekį pripratę planuoti stambesni ūkininkai.

Šių metų kainomis ūkininkai skuba įsigyti ne tik tai, ko reikės pavasarį, bet ir ateinantį rudenį. Bendrovė stebi, kad įprastai ruoštis kitam sezonui ūkininkai pradeda gruodį, bet šįmet sujudimas stebimas jau nuo rugsėjo pabaigos.

Piktžoles svarbu ne apnaikinti, o išnaikinti

„Scandagros“ atstovų teigimu, labai svarbu rudeniniams purškimui pasirinkti tinkamą herbicidų komplektą. Pelinis pašiaušėlis, dirvinė smilguolė, daržinė žliūgė, rugiagėlė – tai dalis piktžolių, kurių atsparumas tam tikriems herbicidams yra išsivystęs kai kuriose šalyse ir regionuose. Lietuvoje atskirų atvejų taip pat pastebima, bet oficialiai atsparumas patvirtinamas tik surinkus populiacijas iš įvairių regionų ir atlikus molekulinius bandymus. 

„Vis dėlto net ir naudojant rudeninius herbicidus, svarbu neužmiršti atlikti darbą iki galo ir išnaikinti visas piktžoles, ypač – vienskiltes, taip pat pelinį pašiaušėlį, kuris yra labai agresyvus ir dygsta net keliomis bangomis“, – pabrėžia D. Štitilis.

Be rudeninių herbicidų, kovoti su atspariomis piktžolėmis taip pat padeda sėjos vėlinimas, skirtingi žemės apdirbimo būdai, ypač svarbi sėjomaina. 

Parengta: pagal įmonės „Scandagra“ inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos